Ból pleców w nocy może być spowodowany długotrwałym przyjmowaniem za dnia siedzącej lub wymuszonej postawy ciała podczas wykonywania pracy. Dolegliwość ta dokucza niemalże każdej kobiecie w zaawansowanej ciąży. Tępe i nasilające się nocą bóle pleców stanowią też jeden z objawów choroby nowotworowej. Na ból pleców w nocy narzekają osoby zmagające się ze zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, którego patogeneza nie jest w pełni poznana.
Ból pleców w nocy – zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
Za ból pleców w nocy mogą odpowiadać zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, szyjnym czy piersiowym. Kiedy zlokalizowane są w części piersiowej, powodują ból pleców między łopatkami w nocy. Dolegliwość ta odpowiada za ograniczenie ruchomości, uczucie sztywności kręgosłupa, ból nóg. W przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, która jest przewlekła i postępująca, dochodzi do stopniowej degeneracji chrząstki stawowej i zwyrodnienia tkanek, które tworzą funkcjonalne połączenia kręgów kręgosłupa. Rozwojowi choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa sprzyjają m.in.: podeszły wiek, brak aktywności fizycznej, otyłość, wady postawy, przeciążenia, choroby autoimmunologiczne, osteoporoza, zmiany hormonalne.
Leczenie w dużym stopniu determinowane jest przyczyną powstania choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Niemniej jednak w łagodzeniu objawów pomocna jest rehabilitacja. Zaleca się realizację odpowiednio dobranych ćwiczeń oraz korzystanie z zabiegów fizykoterapii, jak laseroterapia, krioterapia, masaż podwodny. Niekiedy stosuje się specjalne gorsety. W zaawansowanych przypadkach wprowadza się leczenie operacyjne, które skupia się na odbarczeniu uciśniętych elementów, stabilizacji struktur kręgowych i blokadzie kręgosłupa.
Sprawdź jakie ćwiczenia możesz wykonywać aby wzmocnić mięśnie pleców:
Ból pleców w ciąży w nocy
Na ból pleców w nocy narzekają często kobiety w ciąży. Ból nie pozwala zasnąć i dość często promieniuje w kierunku pośladków i kończyn dolnych. Przyszłe mamy zgłaszają najczęściej ból pleców na dole w nocy pochodzący z odcinka lędźwiowego kręgosłupa i miednicy. Dolegliwość ta doskwiera zwłaszcza podczas ostatnich tygodni trwania ciąży. Za jej powstanie odpowiadają powiązania stawowe rozluźnione przez zaistniałe zmiany hormonalne (wydzielanie relaksyny). Wówczas ból pojawić się może nawet podczas zmiany pozycji snu. Inną przyczyną bólu pleców w nocy u ciężarnych jest rosnąca masa ciała, która stanowi coraz większe obciążenie dla mięśni i stawów. Źródłem bólu pleców jest także powiększona podczas ciąży macica, która może wywierać ucisk na nerwy. Ponadto macica wraz z ciągle rosnącym brzuchem (jakoś stylistycznie nie pasuje mi określenie rosnący brzuch żle to brzmi)przyczyniają się do zmiany postawy ciała (wygięcie odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa do przodu) i środka ciężkości, w konsekwencji czego plecy stają się nadmiernie obciążone.
Pomocne w łagodzeniu nocnych bólów pleców u ciężarnych okazuje się przyjmowanie odpowiednich pozycji do spania. Najlepiej układać się na lewym boku, a między nogi wkładać specjalną, długą poduszkę ciążową w kształcie litery C. Oprócz tego, że pozycja ta jest korzystna dla kręgosłupa i narządów wewnętrznych oraz ułatwia oddychanie, to dodatkowo nie zaburza przepływu krwi do łożyska. Warto też podejmować ruch. Najlepszymi aktywnościami fizycznymi dla ciężarnych są pływanie, joga i gimnastyka. Ważną rolę odgrywa też odpowiednio dopasowany materac, który nie powinien mieć zagięć i wypustek, by łóżko tworzyło równą powierzchnię. Do spania nie należy korzystać z dużej i miękkiej poduszki. Ważne jest także umiejętne wstawanie z łóżka. Najpierw należy powoli obrócić się na bok, potem opuścić nogi na podłogę, a po chwili ostrożnie wstać, podpierając się rękami.
Ból pleców w nocy – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
Za ból pleców w nocy odpowiadać może zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), określane w nomenklaturze medycznej także jako choroba Bechterewa. To przewlekła, postępująca choroba tkanki łącznej, o podłożu autoimmunologicznym, przebiegająca z okresami zaostrzeń i długotrwałych remisji. Obejmuje drobne stawy i więzadła międzykręgowe oraz stawy krzyżowo-biodrowe. Choroba występuje przeważnie u mężczyzn w średnim wieku. Osoby cierpiące na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa skarżą się na ciągłe zmęczenie, utratę masy ciała, ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej promieniujący do pachwin i pośladków, uczucie sztywności, ograniczenie ruchomości i inne dolegliwości.
Leczenie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa obejmuje rehabilitację, w tym kinezyterapię oraz fizykoterapię (m.in. fototerapia, elektryzacja, balneoterapia, ultradźwięki). Chory powinien spać na twardym podłożu z niewielką poduszką. W ramach farmakoterapii stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które wskazane są dla chorych z silną sztywnością i bólem. Choremu podawać można glikokortykosteroidy czy biologiczne leki modyfikujące przebieg choroby. W ostateczności wprowadza się leczenie operacyjne.
Inne przyczyny bólu pleców nocy
Za ból pleców w nocy odpowiadać mogą wady postawy, takie jak skolioza. To skrzywienie boczne kręgosłupa występujące najczęściej w odcinku piersiowym, które znacznie pogarsza wygląd sylwetki. Nocne bóle pleców mogą być przejawem zaawansowanej choroby nowotworowej. Ogniska przerzutowe w kręgach mogą pojawić się w przebiegu raka piersi, prostaty, płuc, tarczycy czy nerki, szpiczaka mnogiego (układ krwiotwórczy), ziarnicy złośliwej (układ chłonny). Chorzy opisują ból jako tępy, nieustający, nasilający się nocą.
Bibliografia:
1. Dega W., Ortopedia i rehabilitacja, Warszawa, PZWL, 2003.
2. FitzGerald M.J.T., Gruener G., Mtui E., Neuroanatomia, Wrocław, Elsevier Urban & Partner, 2008.
3. Feneis H., Ilustrowana anatomia człowieka. Mianownictwo międzynarodowe, Warszawa, PZWL, 2003.