Siemię lniane a ciąża: pozytywny wpływ siemienia lnianego na ciężarną

Fot: LanaK / stock.adobe.com

Siemię lniane w ciąży powinno być stosowane w ilości nie większej niż 1 łyżeczka na dobę. W takich ilościach siemię lniane pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego ciężarnej, zmniejszając wzdęcia, zaparcia i zgagę. Dzięki witaminie B1 dobrze wpływa też na nastrój przyszłej matki.

Nie tylko nasiona lnu mają dobroczynny wpływ na organizm ludzki. W branżach spożywczej i kosmetycznej funkcjonuje także olej lniany. Dylemat siemię lniane a ciąża rozwiązuje dobroczynny wpływ nasion lnu na dokuczliwe zaparcia. Olej lniany nie ma tej właściwości, ale obniża cholesterol, zapobiega otyłości i depresji oraz chroni układ krążenia. Ponadto olej lniany w ciąży zmniejsza ryzyko wcześniejszego porodu.

Siemię lniane a ciąża – dolegliwości ciążowe łagodzone przez siemię lniane

Siemię lniane w ciąży może pomóc złagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przede wszystkim usuwa zaparcia i poprawia trawienie. Dzięki temu redukuje wzdęcia i zmniejsza ich częstotliwość. Siemię lniane dzięki regulacji pracy układu pokarmowego może zmniejszać zgagę i łagodzić związany z nią kaszel.

Dla ciężarnych siemię lniane jest też źródłem niezbędnych w czasie ciąży witamin i minerałów oraz kwasu foliowego. Ilość spożywanego kwasu foliowego powinna wzrosnąć jeszcze przed planowaną ciążą. Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju systemu nerwowego dziecka.

Zawarta w siemieniu lnianym witamina B1 u kobiet spodziewających się dziecka zapobiega depresji i może łagodzić stany napięcia nerwowego.

Siemię lniane może być dodawane do pieczywa. Czy zachowuje swoje właściwości? Przekonajcie się:

Zobacz film: Zdrowe dodatki do pieczywa - ziarna. Źródło: Wiem, co jem

Właściwości siemienia lnianego

Siemię lniane to nasiona lnu. Ma właściwości prozdrowotne, pozytywnie wpływa przede wszystkim na układ pokarmowy. Siemię lniane osłania układ pokarmowy dzięki charakterystycznemu śluzowi, który przechodzi przez przełyk, żołądek i dociera aż do jelit. Przebywając tę drogę, siemię lniane zostawia niewyczuwalną warstwę ochronną dla błon śluzowych. Siemię lniane ma też właściwości pobudzające pracę układu pokarmowego, szczególnie pracy jelit – poprawia perystaltykę, czyli naturalne ruchy jelit. Zawiera dużo błonnika. Osoby regularnie zażywające siemię lniane nie mają zaparć.

Siemię lniane może obniżać tzw. zły cholesterol (LDL). Tę właściwość zawdzięcza dużej zawartości steroli roślinnych. Ograniczają one wchłanianie cholesterolu w jelicie cienkim. Natomiast poziom cholesterolu LDL siemię lniane obniża dzięki kwasom omega-3 i omega-6. Również dzięki tym składnikom zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i jej powikłań, w tym zawału serca czy choroby niedokrwiennej.

Siemię lniane zawiera fitoestrogeny – związki organiczne, które w ludzkim ciele działają jak estrogeny. Są szczególnie użyteczne dla kobiet w okresie przekwitania, ponieważ łagodzą objawy menopauzy.

Pozytywny wpływ na organizm siemię lniane ma też dlatego, że jest źródłem witaminy B1, a także minerałów: miedzi, magnezu, fosforu, cynku oraz selenu. Witamina B1, czyli tiamina, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odpowiada za działanie systemu nerwowego i układu pokarmowego, a niedobór może prowadzić m.in. do depresji, zaburzenia miesiączkowania czy osłabienia mięśni.

Siemię lniane wspomaga leczenie infekcji dolnych dróg oddechowych dzięki właściwościom wykrztuśnym. Rozrzedza wydzielinę zalegającą w oskrzelach, ułatwia jej odkrztuszanie, łagodzi stan zapalny i chroni podrażnioną śluzówkę przed kolejnym podrażnieniem.

Jakie właściwości odżywcze ma siemię lniane? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Siemię lniane - właściwości odżywcze. Źródło: Wiem co jem

Napar z siemienia lnianego w ciąży – jak zrobić i jak stosować?

Siemię lniane w ciąży najlepiej przyjmować w formie naparu. Dzienna dawka siemienia lnianego w ciąży nie powinna przekraczać 1 łyżeczki dziennie. Siemię lniane można zmielić lub wykorzystać całe ziarenka. Najlepiej 1 łyżeczkę siemienia lnianego przez 15 minut gotować w 1 szklance wody lub ziarenka zalać wrzątkiem i odstawić na 15 minut pod przykryciem. Tak przygotowaną miksturę pije się po ostudzeniu. Siemię lniane wiąże wodę, więc należy pamiętać, by podczas stosowania nasion lnu odpowiednio nawadniać organizm. Kobiety w ciąży siemię lniane mogą stosować przez cały ten okres, jednak wyłącznie w niewielkich ilościach – do 1 łyżeczki dziennie lub 1 łyżki na około 2 dni. Zawiera ono linamarynę – związek, który może przyspieszać poród.

Siemię lniane i lniany olej stosowane zewnętrznie – na skórę, włosy i przy stanach zapalnych

Nawilżające i ochronne właściwości siemienia lnianego pozwalają na jego wykorzystanie w pielęgnacji i przy stanach zapalnych skóry. Przecedzony, gęsty napar z siemienia lnianego może być stosowany pomocniczo w leczeniu podrażnień i stanów zapalnych skóry, np. w trakcie gojenia oparzeń.

Olej lniany również można stosować zewnętrznie. Olejowanie włosów olejem lnianym nawilża je i pomaga w odbudowie, a także odżywia. Na podrażnioną i przesuszoną skórę głowy lepiej zastosować gęsty napar z siemienia lnianego.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 13.07.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej