Serum z witaminą C - działanie serum do twarzy i efekty stosowania

Fot. Vagengeym_Elena / Getty Images

Serum z witaminą C wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, przez co hamuje procesy starzenia się skóry. Stosowanie kosmetyku rozjaśnia cerę, wygładza ją i przywraca jej promienny wygląd. Serum do twarzy z witaminą C przeznaczone jest do pielęgnacji skóry dojrzałej, zmęczonej, pozbawionej blasku oraz z przebarwieniami.

Witamina C to jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Występuje naturalnie w skórze, lecz pod wpływem szkodliwego działania czynników zewnętrznych, np. promieniowania słonecznego, naturalne zasoby kwasu askorbinowego zmniejszają się.

Witamina C - działanie na skórę

Witamina C wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, co oznacza, że przeciwdziała rozwojowi wolnych rodników, odpowiedzialnych, między innymi, za procesy starzenia się skóry. Kwas askorbinowy jest również niezbędny do produkcji kolagenu, który odpowiada za gęstość i elastyczność cery. Witamina C na skórę działa zatem odmładzająco, wygładzająco i ujędrniająco. Kwas askorbinowy dodatkowo rozjaśnia cerę, poprawia jej nawilżenie, wykazuje właściwości przeciwzapalne, a także chroni i wzmacnia naczynka krwionośne.

Preparaty z witaminą C do twarzy i ciała

Pozytywny wpływ witaminy C na skórę powoduje, że jest ona częstym składnikiem preparatów do pielęgnacji, zarówno twarzy, jak i całego ciała. Kwas askorbinowy występuje w kosmetykach o właściwościach regeneracyjnych, ujędrniających, przeciwzmarszczkowych, liftingujących, rozjaśniających, np.: serum, kremy (w tym również pod oczy), esencje, maseczki, toniki, hydrolaty, preparaty do demakijażu, peelingi, a także mgiełki i balsamy do ciała.

Serum z witaminą C - efekty

Najpopularniejszym kosmetykiem, który zawiera kwas askorbinowy, jest serum z witaminą C. Poszczególne preparaty różnią się od siebie zwykle stężeniem witaminy C (od 3 do 30%) a także dodatkowymi substancjami, które mają na celu wzmocnić działanie kosmetyku, np.: kwas hialuronowy (o silnych właściwościach nawilżających), gliceryna (o działaniu łagodzącym i nawilżającym), arbutyna (wyrównuje koloryt skóry, reguluje produkcję melaniny) czy wyciąg z gorzkiej pomarańczy (działający przeciwstarzeniowo, ujędrniająco i uelastyczniająco). Efektem regularnego stosowania serum do twarzy z witaminą C jest wygładzona i rozświetlona cera. Kosmetyk delikatnie wyrównuje koloryt cery, spłyca drobne zmarszczki, zmniejsza przebarwienia oraz napina i ujędrnia skórę.

Serum z witaminą C - jak stosować?

Serum z witaminą C to kosmetyk o delikatnej, lekko olejowej konsystencji, która szybko się wchłania w skórę. Produkt należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Kosmetyk najczęściej zaleca się stosować na noc, na oczyszczoną skórę twarzy, szyi a także dekoltu. Przed użyciem produkt należy lekko potrząsnąć i jednorazowo użyć kilka kropel. Dla lepszego efektu pielęgnacyjnego, podczas nakładania serum, można wykonać delikatny masaż twarzy, który poprawi krążenie i spowoduje, że substancje aktywne kosmetyku lepiej wnikną w głąb skóry.

Płynna witamina C - działanie na skórę

Witamina C działa na skórę, nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Płynny suplement diety w postaci liposomowej jest najlepiej przyswajalną formą witaminy C, jaka jest obecnie dostępna na rynku. Klasyczny kwas askorbinowy wchłania się przez organizm w ok. 20%, z kolei liposomowa witamina C - w ponad 90%. Cenny dla skóry kwas askorbinowy zamknięty w liposomach (czyli lipidowej otoczce), z jelita cienkiego, przedostaje się wprost do krwiobiegu i jest chroniony przed działaniem soków trawiennych, żółci czy enzymów. Płynna witamina C pozytywnie wpływa na wygląd cery, ponieważ chroni jej komórki przed szkodliwym wpływem stresu oksydacyjnego, który jest jednym z powodów szybszego starzenia się skóry. Kwas askorbinowy dodatkowo wspomaga prawidłową pracę naczyń krwionośnych oraz produkcję kolagenu odpowiedzialnego za jędrność i elastyczność cery.

Domowe serum z witaminą C do twarzy - jak zrobić?

Serum do twarzy można wykonać własnoręcznie w domu. Do wykonania najprostszej wersji domowego kosmetyku wystarczy przygotować 1 ml witaminy C w proszku, wodę destylowaną oraz małą szklaną buteleczkę o pojemności 10 ml (co wystarczy na jedną porcję kosmetyku). Do butelki wystarczy wsypać kwas askorbinowy, dopełnić wodą oraz delikatnie potrząsnąć i nałożyć kosmetyk na twarz, szyję oraz dekolt. Aby wzmocnić działanie serum, można do niego dodać kilka kropli takich składników, jak:

  • witamina E w płynie - o silnych właściwościach przeciwzmarszczkowych, nawilżających i wygładzających,
  • żel aloesowy - o działaniu łagodzącym i nawilżającym,
  • kwas hialuronowy - o właściwościach nawilżających, ujędrniających i przeciwzmarszczkowych,
  • prowitamina B5 w płynie - o działaniu łagodzącym podrażnienia, regeneracyjnym, odbudowującym i naprawczym. 

Zobaczcie na filmie więcej informacji o kosmetykach z witaminą C:

Zobacz film: Kosmetyki z witaminą C - kiedy warto stosować? Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 03.10.2018,
Opublikowano: 03.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej