Sartany – dostępne preparaty i możliwe działania niepożądane

Fot: Traumbild / fotolia.com

Sartany to grupa leków stanowiąca alternatywę dla inhibitorów konwertazy angiotensyny, czyli leków powodujących u wielu chorych suchy i uporczywy kaszel. Są stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

W terapii nadciśnienia tętniczego stosowane są często inhibitory konwertazy angiotensyny. Jednak nie zawsze są dobrze tolerowane przez pacjenta, stąd wprowadzono pokrewną grupę leków o nazwie „sartany”. Jak każdy lek, wywołują one również działania niepożądane.

Sartany – mechanizm działania

Jednym z mechanizmów odpowiadających za wzrost ciśnienia krwi w organizmie jest oś renina-angiotensyna-aldosteron. Czyli wzrost poziomu reniny powoduje wzrost poziomu angiotensyny I, a dalej przez szereg reakcji dochodzi do wydzielenia aldosteronu i zatrzymania sodu w organizmie. Ponadto następuje również obkurczenie się mięśniówki gładkiej naczyń krwionośnych. Tym samym wzrasta ciśnienie tętnicze. Jednym z enzymów kluczowych w tych procesach jest konwertaza angiotensyny, która przekształca nieczynną angiotensynę I w czynną angiotensynę II. Dlatego też wprowadzone leki mogące blokować ten enzym i tym samym hamować wzrost ciśnienia krwi. Niestety wielu chorych nie toleruje dobrze tych leków. 

Ponadto organizm podczas terapii inhibitorami konwertazy angiotensyny zaczyna uruchamiać inne szlaki konwersji tego związku, co wpływa na osłabienie skuteczności leczenia. Wymyślono więc alternatywę, a mianowicie sartany. Są to leki mające podobne właściwości do inhibitorów konwertazy angiotensyny, jednak działające na dalszym etapie. Blokują one receptor dla angiotensyny II, przez co nie wywołuje ona efektu biologicznego.

Preparaty należące do sartanów

Obecnie stosuje się kilka związków należących do grupy sartanów. Są to m.in.: losartan, walsartan, irbesartan, kandesartan. Wykorzystywane są w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób, u których dodatkowo wykryto następujące schorzenia:

Więcej o migotaniu przedsionków oraz o zabiegu krioablacji, który może wyleczyć schorzenie znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Krioablacja. Sposób na migotanie przedsionków. Źródło: 36,6

Przede wszystkim sartany są lekami z wyboru u osób źle tolerujących inhibitory konwertazy angiotensyny, co objawia się u nich suchym, męczącym kaszlem. Sartany mogą być stosowane w monoterapii, jednak w połączeniu z innymi grupami leków na nadciśnienie wywierają zdecydowanie lepszy efekt. Niekorzystne jest łączenie ich z inhibitorami konwertazy angiotensyny, przede wszystkim ze względu na podwyższone ryzyko schyłkowej niewydolności nerek przy takiej terapii. Korzystne natomiast może okazać się połączenie sartanów z diuretynami tiazydowymi bądź antagonistami kanałów wapniowych.

Działania niepożądane sartanów

Sartany bardzo rzadko wywołują jakiekolwiek działania niepożądane. Zdarza się, że negatywnie wpływają na funkcje nerek, dlatego chory powinien regularnie kontrolować poziom kreatyniny we krwi. Jest to mianowicie przydatny wyznacznik pracy tego narządu. Sartany mogą również nadmiernie obniżać ciśnienie tętnicze, szczególnie jeśli dawka leku jest nieadekwatna do potrzeb chorego. Leki te mogą także okazać się zupełnie nieskuteczne u niektórych pacjentów. Dlatego też konieczne jest prowadzenie regularnych pomiarów ciśnienia krwi (przynajmniej raz dziennie) i w razie niepokojących wartości skonsultowanie się z lekarzem. Nie wolno na własną rękę regulować dawek leków. Zdarza się, że podczas terapii sartanami dochodzi do wzrostu poziomu potasu we krwi, co może okazać się niebezpieczne dla chorego. Zbyt wysoki poziom potasu, czyli hiperkaliemia, objawia się głównie zaburzeniami rytmu serca, łącznie z migotaniem komór i zatrzymaniem krążenia.

Przeciwwskazania do stosowania sartanów

Sartany są przeciwwskazane przede wszystkim w ciąży i karmieniu piersią. Nie wolno również stosować ich w sytuacji wysokiego poziomu potasu we krwi. Sartany są ponadto przeciwwskazane, gdy u chorego stwierdzono zwężenie obu tętnic nerkowych bądź zwężenie tętnicy nerkowej jedynej czynnej nerki.

Zobaczcie, jaką rolę pełnią zastawki w sercu:


Data aktualizacji: 01.08.2018,
Opublikowano: 01.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Anemia sierpowata (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa): przyczyny, objawy i leczenie

Anemia sierpowata jest chorobą wynikającą z mutacji punktowej w genie kodującym łańcuch hemoglobiny krwinek czerwonych. Wśród objawów występują: bladość skóry, bóle brzucha, opuchlizna stóp i dłoni, a także uszkodzenia serca i płuc! Anemia sierpowata jest chorobą dziedziczną, na którą cierpią nawet noworodki!

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów. Doskonale smakuje, pobudza, dodaje energii, a także poprawia działanie całego organizmu. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kawy przypominamy dlaczego warto pić kawę. 

Czytaj więcej