Samoopalacz – wszystko, co musisz wiedzieć o domowym opalaniu

Fot: bekisha / gettyimages.com

Aby pochwalić się pięknie opaloną skórą wcale nie trzeba wystawiać jej na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego czy chodzić do solarium, które jest równie groźne dla zdrowia, co klasyczne opalanie. Doskonałym rozwiązaniem dla tych, którym marzy się ciemniejszy kolor skóry i chcą uchronić się przed rozwojem czerniaka, będzie samoopalacz. Jak działa ten kosmetyk i jak prawidłowo się z nim obchodzić?

Samoopalacze, czyli kosmetyki opalizujące to zdecydowanie bezpieczniejsza i zdrowsza alternatywa dla zwykłego opalania. Zawarty w nich dihydroxyaceton nie szkodzi skórze i do zmiany jej zabarwienia nie aktywuje melaniny. To obecny w skórze barwnik, który pod wpływem promieniowania słonecznego – aby chronić głębsze warstwy skóry – zmienia jej zabarwienie i tworzy opaleniznę.

Ponieważ opalane odbywa się bez udziału słońca na skórze nie tworzą się przebarwienia, nie ma też mowy o poparzeniach czy przedwczesnym pojawieniu się zmarszczek. Do tego samoopalacze mogą być stosowane przez cały rok.

Opalanie - co wiesz o kąpielach słonecznych? Czy opalanie jest zdrowe?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Jak wybrać samoopalacz?

Samoopalacz musi być odpowiednio dobrany do karnacji. Na rynku zazwyczaj można spotkać dwa rodzaje samoopalaczy – do jasnej i do ciemnej karnacji. Jeśli osoba, która ma jasną skórę użyje niewłaściwego preparatu, skóra stanie się nienaturalnie ciemna, zaś samoopalacz do jasnej skóry nałożony na ciemną – sprawi, że nabierze ona mało estetycznego, żółtego zabarwienia. Wybierając preparat trzeba także zwrócić uwagę na to, do jakiej skóry jest przeznaczony. Innej pielęgnacji będzie wymagała skóra sucha, wrażliwa czy tłusta.

Warto pamiętać, że samoopalacze w sprayu czy w płynie znacznie szybciej się wchłaniają, dlatego trzeba uważać, aby nie nałożyć ich zbyt dużo na skórę. Ale to nie wszystko. Inne kosmetyki stosuje się do opalania twarzy, a inne do reszty ciała. Te pierwsze są lżejsze, nie zawierają olejków natłuszczających, tym samym nie zatykają porów skóry. Pozwalają jej oddychać, dzięki czemu nie pojawiają się na niej niedoskonałości.

Jak działają samoopalacze? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak działają samoopalacze? Źródło: X-Bank Gallery

Jak nakładać samoopalacz?

Przed samym nałożeniem preparatu dobrze jest wziąć prysznic, aby pozbyć się resztek kremu, balsamu, olejków do ciała czy perfum, które mogą wchodzić w reakcję z samoopalaczem. Aby pozbyć się resztek kosmetyków zaleca się zrobienie peelingu. Należy także bardzo dokładnie zmyć makijaż i zdjąć biżuterię, a na włosy założyć opaskę.

Trzeba pamiętać, że tego rodzaju kosmetyków nie nakłada się bezpośrednio na skórę (wyjątkiem są te w sprayu). Lepiej jest nałożyć trochę preparatu na dłonie i delikatnie go rozetrzeć. Jednak taka aplikacja samoopalacza może sprawić, że na dłoniach pojawią się nieestetyczne plamy. Można ich uniknąć na dwa sposoby – korzystając z jednorazowych rękawiczek lub smarując dłonie wazeliną lub balsamem. Ten ostatni ułatwi dodatkowo rozprowadzanie samoopalacza po ciele. Nakładanie należy zacząć od stóp i stopniowo przesuwać się w górę.

Dużą ostrożność trzeba zachować przy nakładaniu preparatu na skórę twarzy. Najlepiej nałożyć na nią niewielką ilość kosmetyku i dokładnie go rozsmarować, nie zapominając o uszach, szyi i dekolcie.

Zobacz nasz film i poznaj alternatywne metody opalania się

Zobacz film: Alternatywne metody opalania. Źródło: 36,6.

Mimo że większość samoopalaczy potrzebuje 15 minut żeby się wchłonąć, to ostrożność należy zachować znacznie dłużej. Przez pierwsze sześć godzin lepiej nie brać prysznica ani nie nosić zbyt obcisłych, ani bardzo jasnych ubrań. Na tych ostatnich mogą pozostać plamy, które bardzo trudno usunąć.

Przez ten czas nie wolno nakładać na skórę innych kosmetyków. Niektóre preparaty mogą wchodzić w reakcję z samoopalaczem i sprawić, że na skórze pojawią się brzydkie przebarwienia. Jeśli gdzieś nałożyliśmy zbyt dużo preparatu możemy się go pozbyć przecierając skórę wacikiem nasączonym sokiem z cytryny lub wodą utlenioną. W sytuacji, gdy było go za mało - aplikację trzeba powtórzyć (ale tylko w tych miejscach, gdzie skóra jest zdecydowanie jaśniejsza).

Niestety opalanie z pomocą samoopalacza jest stosunkowo nietrwałe. Zabarwienie skóry utrzymuje się maksymalnie tydzień, dlatego, aby na dłużej zachować ciemniejszy kolor aplikację trzeba powtórzyć po upływie czterech-pięciu dni.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak bezpiecznie się opalać

Zobacz film: Jak bezpiecznie się opalać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Data aktualizacji: 10.08.2020,
Opublikowano: 06.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Czy opalanie się w samo południe może być zdrowe? Tak, ale tylko pod jednym warunkiem

Kiedy najlepiej się opalać, żeby pobudzić produkcje witaminy D? Lepsze są kremy z filtrami chemicznymi czy mineralnymi? Co zrobić, gdy zamiast karmelowej opalenizny pojawią się piekące, czerwone oparzenia? Pytań związanych z opalaniem jest wiele... Na wszystkie odpowiada nasz ekspert!

Czytaj więcej
Jak odróżnić pieprzyk od czerniaka? Pomoże prosty test ABCDE i dermatoskopia

Po lecie na skórze często pojawiają się nowe znamiona. Większość z nich to zwykłe pieprzyki, ale trzeb być czujnym. Odróżnienie niegroźnej zmiany barwnikowej od pieprzyka może być sprawą życia i śmierci.  Nieodzowne znaczenie ma w tym przypadku dermatoskopia, która należy do bezpiecznych metod diagnostyki zmian melanocytowych.

Czytaj więcej
Olej kokosowy na włosy, skórę i odchudzanie. Zdrowotne i pielęgnacyjne działanie oleju

Olej kokosowy to niezastąpiony składnik w kosmetyce i medycynie naturalnej. Używa się go do zwalczania trądziku i odmładzania skóry, zmiękczania i nawilżania włosów. Ma także właściwości odchudzające. Ze względu na jego delikatność można go stosować u niemowląt.

Czytaj więcej
"Każde zaczerwienienie skóry należy traktować jak oparzenie" - o skutkach  opalania mówi Ewa Kaniowska, dermatolog

Opalona skóra to marzenie wielu kobiet. Jednak droga do osiągnięcia upragnionego brązu często usłana jest… oparzeniami. Co właściwie kryje się pod tym pojęciem i jakie są konsekwencje opalania - odpowiada Ewa Kaniowska, dermatolog.

Czytaj więcej
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?

Olejek rycynowy to znany od wielu lat produkt, którego zastosowanie doceniały już nasze babcie. Warto zabrać go do wakacyjnej apteczki. Odżywi wysuszone słońcem włosy, zadba o opaloną skórę, a także pomoże na częste dolegliwości, np. zaparcia.

Czytaj więcej
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić

Wciąż żywe jest przekonanie, że opalona skóra jest bardziej atrakcyjna i zdrowsza. Amatorzy słonecznych kąpieli wierzą, że promienie słoneczne to najlepszy lek na trądzik czy blizny, które po nim zostały. Tymczasem jest odwrotnie. Dlaczego lepiej unikać wystawiania zmienionej skóry na działanie słońca?

Czytaj więcej
Poparzenia słoneczne: 5 olejków eterycznych, które złagodzą pieczenie i nawilżą skórę

Radość z pięknej słonecznej pogody i chęć wakacyjnej opalenizny nie zawsze kończy się dobrze. Często nie doceniamy letniego słońca, zwłaszcza nad wodą. Zbyt długa i intensywna ekspozycja może zakończyć się poparzeniami słonecznymi. Zanim sięgniemy po apteczne produkty, warto wypróbować naturalnych sposobów. Olejki eteryczne mogą okazać się najlepszym remedium na poparzoną i piekącą skórę.

Czytaj więcej
Krem z filtrem: Naukowcy sprawdzili, czy zaburza syntezę witaminy D3

Zbyt częste wystawianie skóry na działanie słońca to najprostsza droga do rozwoju np. czerniaka. Aby nie zachorować lekarze zachęcają do unikania nadmiernej ekspozycji na słońce i stosowania kremów z filtrem. Nie brakuje jednak osób, które w obawie przed niedoborem witaminy D całkowicie rezygnują z ich stosowania. Czy słusznie?

Czytaj więcej