Ryzyko zawału wzrasta w Wigilię. Jak rozpoznać zawał serca?

Kubra Cavus GettyImages

Naukowcy mają dowody na to, że właśnie w Wigilię, czyli dzień poprzedzający Boże Narodzenie, grozi nam największe ryzyko zawału. Jak nie pomylić symptomów zawału z innymi dolegliwościami i w jaki sposób można sobie pomóc? 

Szwedzcy naukowcy opracowali zaskakujący raport na podstawie statystyk z ostatnich 16 lat. Z danych British Medical Journal wynika, że 24 grudnia do szpitali z zawałem serca trafiło 283 014 osób. Z wyliczeń szwedzkich naukowców wynika, że ryzyko wystąpienia zawału serca w Wigilię, szczególnie w późnych godzinach wieczornych, jest o 37 proc. większe niż w normalny dzień.

Dlaczego zawał grozi nam często w święta?

Przede wszystkim nie sprzyja aura pogodowa  - niska temperatura prowadzi do zwężenia naczyń krwionośnych, do tego dochodzi niezdrowa dieta (nawet jednorazowe ciężkostrawne i tłuste jedzenie), alkohol oraz panujący za oknem smog (w Polsce jest on wyjątkowo niebezpieczny, gdyż stężenie pyłów jest bardzo wysokie). Poza tym dochodzi jeszcze stres, przemęczenie i często praca ponad siły przy jednoczesnym niewłaściwym odżywianiu. 

Więcej: Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Wielu chorych nie zdaje sobie sprawy, że są zagrożeni wystąpieniem zawału serca. Niestety wiele osób ma także problemy z rozpoznaniem symptomów poprzedzających zawał mięśnia sercowego. Jak sobie pomóc?

Niestrawność a zawał

Wiele osób, zwłaszcza kobiety, myli objawy nadchodzącego zawału serca ze zwykłą niestrawnością. Ból brzucha, pieczenie w żołądku i przełyku, uczucie ciężkości, przemęczenia, kłucie w klatce piersiowej - to wszystko może świadczyć, że męczy nas nie tyle przejedzenie, co nasz organizm ma problemy z sercem. 

Polecamy: Jak się objawia zawał serca u kobiet?

Lekarze alarmują, że utrzymujący się ból w klatce piersiowej może nie być zwykłym nerwobólem, a właśnie pierwszym objawem zawału. Do objawów zawału mięśnia sercowego zaliczamy:

  • ból w klatce piersiowej (także niespecyficzny ból w nadbrzuszu, brzuchu czy barku i szyi);
  • duszność;
  • bladość;
  • potliwość;
  • kołatanie serca;
  • omdlenie;
  • ból w nadbrzuszu;
  • nudności;
  • stan podgorączkowy.

  Więcej o objawach zawału serca dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Objawy zawału serca. Źródło: 36,6

Co robić?

W trosce o nasze serce powinniśmy w święta zadbać przede wszystkim o spokój i zdrową dietę. To właśnie dieta odpowiednia dla osób chorujących na nadciśnienie pozwala zmniejszyć ryzyko pęknięcia blaszki miażdżycowej i regulację poziomu cholesterolu w organizmie. 

Kiedy pojawią się pierwsze objawy zawału serca lub po prostu czujemy, że nasze serce nie pracuje miarowo należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku okresu świątecznego najlepiej wezwać pogotowie lub udać się do szpitala.

Więcej: Bezpieczne święta - pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

O tym, co się dzieje z naszym sercem w trakcie zawału dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Co się dzieje z naszym sercem w trakcie zawału? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 21.12.2020,
Opublikowano: 23.12.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej