„Rower daje nam niezależność i wolność, która została zachwiana”. Jakie są korzyści jazdy na rowerze?

Justin Paget/getty images

Kilometry w silnych nogach i ten nieoceniony wiatr we włosach. Rower to obok biegania najprostsza forma ruchu. O korzyściach płynących z jazdy na rowerze porozmawialiśmy z trenerką i instruktorką spinningu Pauliną Niedźwiecką.

Na rower w czasie pandemii

Jeszcze do niedawna o aktywności na świeżym powietrzu mogliśmy tylko pomarzyć. Jednak w trosce o nasze samopoczucie, lasy i parki zostały ponownie otwarte. Od kilku dni możemy znów cieszyć się czasem spędzonym na łonie natury. Coraz więcej osób docenia takie proste formy ruchu jak bieganie, czy jazda na rowerze. Wzmożoną rowerową aktywność zauważyła też Paulina Niedźwiecka, trenerka i instruktorka spinningu.

Chyba nie znam osoby, która nie ma roweru. Nawet jeśli na co dzień ktoś nie korzysta z tego sprzętu to na pewno taki posiada, schowany gdzieś garażu, czy komórce lokatorskiej. Rower to obok biegania najprostsza forma ruchu, dodatkowo dająca niezależność i wolność, która została zachwiana

- mówi Paulina.

Rower lepszy niż komunikacja…

W dobie panującej pandemii rower jest nie tylko zalecany jako forma aktywności ruchowej, ale też jako sposób na bezpieczne przemieszczanie się po mieście. Dojazd do pracy rowerem jest znacznie bezpieczniejszy niż korzystanie z komunikacji miejskiej.

W maseczce na rower

Jak tłumaczy Paulina, dostarczenie tlenu do organizmu jest kluczem każdego wysiłku, a w przypadku formy ruchu, która jest bardziej zaawansowana i trzeba ją wykonać w określonym czasie, oddychanie przez maseczkę jest bardzo trudne.

Plusem tej sytuacji jest to, że od kilku dni mamy otwarty dostęp do lasów, a na terenie lasu noszenie maski nie jest konieczne, można to sobie jakoś zrekompensować

- mówi trenerka. Przypomnijmy, że na noszenie maseczki wpływ ma miejsce, w którym się znajdujemy, a nie wykonywana czynność. Zgodnie z rozporządzeniem rządu maseczkę możemy zdjąć w lesie.

Natomiast poruszając się rowerem po mieście, bulwarach, parkach, maseczka jest elementem obowiązkowym.

Jak prawidłowo oddychać w maseczce? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak prawidłowo oddychać w maseczce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz też: Apteczka rowerowa – jakie elementy powinna zawierać?

Korzyści płynące z jazdy na rowerze

Każda podjęta aktywność fizyczna wpływa na poprawę naszego nastroju. To świetna forma na odreagowanie stresu, który w ostatnim czasie coraz bardziej nam doskwiera.

Ruch fizyczny, jazda na rowerze sprawia, że czujemy się po prostu dobrze, mamy dużo energii i chęci do działania. Osoby aktywne są dłużej samowystarczalne i niezależne fizycznie, a tego nie da się kupić! Jazda na rowerze to poprawa wydolności, świetna profilaktyka w przypadku chorób układu krążenia jak np. udary. Jazda na rowerze zalecana jest jako rehabilitacja, dla osób z chorobami zwyrodnieniowymi stawów oraz dla osób nadwagą. Jest to naturalny i bezpieczny ruch. A przy okazji efektem ubocznym są lecące w dół kilogramy i obwody

- wyjaśnia Paulina Niedźwiecka.

Kobiety często wzbraniają się przed rowerem, tłumacząc, że nie chcą mieć zbyt mocno rozbudowanych mięśni ud i łydek. Ile w tym prawdy? Czy rzeczywiście, jazda na rowerze może spowodować potężną muskulaturę?

Od jakieś czasu nie odpowiadam na te zaczepki, przepraszam pytania i po prostu pokazuję zdjęcia swoich kolegów, którzy ścigają się na rowerach. Mają nogi lepsze niż niejedna dziewczyna, to daje dużo do myślenia. Jeżeli ktoś woli przykład damski, proszę. Nasza mistrzyni Maja Włoszczowska – kolarka górska, wysoka a przy tym bardzo szczupła osoba. W jeździe na rowerze przeważa wysiłek aerobowy, gdzie dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej. Jeżeli zaczną rozwijać się mięśnie to tylko wyjdzie na plus w zmianie sylwetki, pośladki stanął się jędrne, uda i biodra smukłe. W wielkości ud spore znaczenie ma dieta. Jeżeli ktoś ma niepohamowany apetyt, spożywa więcej kalorii niż ma zapotrzebowanie dzienne, to nie może oczekiwać cudu i zwalać winy za to na rower

- tłumaczy nasza ekspertka.

Zobacz też: Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Jak wygląda układ mięśniowy? Anatomia, funkcje i urazy układu mięśniowego

Jak zacząć przygodę z rowerem?

Jazda na rowerze to sport dla każdego, wystarczą chęci oraz wygodny strój. Trzeba jedynie wyciągnąć rower z piwnicy, napompować koła i ruszyć przed siebie. Są rzeczy do których nie trzeba specjalnie namawiać, ponieważ rower sam się wybroni. Moment startu, to poczucie wolności oraz prostota samego roweru, sprawiają że chce się więcej. I oczywiście ten nieoceniony wiatr we włosach

-zachęca do podjęcia aktywności trenerka.

Kim jest Paulina Niedźwiecka?

Paulina Niedźwiedzka - Trenerka, Instruktorka fitness oraz Spinning- współpracuje z warszawskimi klubami fitness. Po godzinach realizuje swoje największe pasje związane z górami oraz samotnymi podróżami.

Zobacz film: Korzyści płynące z jazdy na rowerze.

źródło:x-news

Data aktualizacji: 23.04.2020,
Opublikowano: 23.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej