Rodzaje antykoncepcji

Zobacz film: Rodzaje antykoncepcji. Źródło: 36,6

W dzisiejszych czasach możemy wybierać wśród skutecznych metod antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywy, krążki, plastry, a także wkładki domaciczne - wszystkie te metody są skuteczne, o ile przestrzega się zasad użytkowania. 

Tabletki antykoncepcyjne są jednym z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych. Dostarczając naszemu organizmowi hormonów z zewnątrz skutecznie zapobiegniemy ciąży, ale i narażamy się na ryzyko powstawania zatorów żylnych. Eksperci radzą, by podczas stosowania tabletek hormonalnych nie dopuszczać do sytuacji odwodnienia lub długiego bezruchu. 

Zobacz także: Metody antykoncepcji dla mężczyzn. Zastrzyki, tabletki i plastry nie tylko dla kobiet?

Stosując antykoncepcję doustną musimy przestrzegać zasad - tabletki przyjmowane są o stałych porach, nie wolno ich popijać alkoholem (ani sokiem grejpfrutowym), a w przypadku biegunki lub wymiotów należy zastosować dodatkowe metody antykoncepcyjne (np. prezerwatywy).

Plastry antykoncepcyjne mają tę przewagę nad tabletkami, że nie trzeba pamiętać o ich regularnym przyjmowaniu. Plaster nakleja się na dowolne miejsce na ciele (polecane: ramię, plecy, pośladek, okolice bikini) na czas trzech tygodni, potem następuje przerwa na krwawienie. Hormony zawarte w plastrach antykoncepcyjnych przenikają od razu do krwi, omijając układ pokarmowy, w związku z czym są łagodniejsze dla wątroby niż tabletki antykoncepcyjne.

Pierścień antykoncepcyjny, zwany także krążkiem, to nasączona hormonami obręcz, którą kobieta sama umieszcza w pochwie. Hormony działają tylko w obrębie narządów rodnych i są stopniowo uwalniane z krążka przez 21 dni. Po tym czasie krążek należy wyjąć i odczekać 7 dni do ponownego założenia. Krążek może być wyczuwalny podczas współżycia.

Wkładki domaciczne to kolejna metoda antykoncepcji. Polega na umieszczeniu w jamie macicy specjalnej wkładki (hormonalnej lub miedzianej), która nie pozwala zarodkowi na zagnieżdżenie się w macicy. Wkładki mają przeciwdziałać przedostaniu się plemników do komórki jajowej.

Zobacz film i wybierz antykoncepcję dla siebie

Zobacz film: Jakie są rodzaje antykoncepcji? Źródło: Klinika urody.

Data aktualizacji: 27.06.2018,
Opublikowano: 23.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?

Objawy kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, wywołanej przez krętka bladego, choć są charakterystyczne, bywają bagatelizowane lub sprawiają wstyd pacjentowi. W efekcie zbyt późno trafia on do lekarza. Znajomość dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania.

Czytaj więcej
PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV. Wskazania, przebieg, zagrożenia

Jeszcze do nie tak dawna jedyną metodą profilaktyki zakażenia HIV (ludzkim wirusem niedoboru odporności) było unikanie sytuacji ryzykownych i stosowanie prezerwatyw. Obecnie osoby z grupy ryzyka mogą stosować nową metodę – PrEP, czyli profilaktykę przedekspozycyjną.

Czytaj więcej
Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać?

Ginekolog specjalizuje się w profilaktyce, rozpoznawaniu, leczeniu dolegliwości związanych z układem rozrodczym i piersiami. Zajmuje się też prowadzeniem ciąży. Do jego obowiązków należy również udzielanie porad o antykoncepcji. Specjalizacja z ginekologii trwa 5 lat.

Czytaj więcej
Vibin mini - wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania leku

Vibin mini jest doustnym, dwuskładnikowym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Lek w postaci tabletek jest wydawany na receptę.

Czytaj więcej
Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę?

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Do jego obowiązków należy także prowadzenie ciąży. To on odbiera poród i opiekuje się kobietą w okresie połogu.

Czytaj więcej
Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn będzie dostępny za pół roku

Czytaj więcej
Miesiączka oraz skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych niesie konsekwencje istotne dla całego organizmu, który musi na nowo przystosować się do funkcjonowania bez hormonów dostarczanych z zewnątrz. Ma to istotne znaczenie między innymi podczas planowania ciąży.

Czytaj więcej
Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko

Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko – kiedy najlepiej rozpocząć starania o dziecko? Od trzech lat biorę tabletki antykoncepcyjne.

Czytaj więcej