Rodzaj skóry – typ cery i karnacji, najczęstsze problemy

Fot: Wavebreakmedia / gettyimages.com

Rodzaj skóry określają różne czynniki, spośród których najistotniejsze to ilość wody wydzielanej przez gruczoły potowe, sebum produkowanego przez gruczoły łojowe oraz wrażliwość na promieniowanie słoneczne. Ustalenie własnego typu cery i karnacji umożliwia prawidłową pielęgnację ciała.

Rodzaj skóry uwarunkowany jest genetycznie, choć jej stan może się zmieniać w ciągu życia na skutek działania czynników zewnętrznych czy zaburzeń hormonalnych. Cerę warto stale obserwować i dobierać kosmetyki odpowiednie do jej potrzeb.

Rodzaje skóry a typy cery

Pojęciem cery określa się zwykle rodzaje skóry twarzy. Jej podstawowe typy wyróżnia się ze względu na poziom wytwarzanego przez nią łoju i ilość obecnej w niej wody. Cera normalna to skóra w zdrowej kondycji. Ma zrównoważony bilans wody i sebum. Jest gładka, napięta, elastyczna, miękka i odpowiednio ukrwiona. Nie występują na niej niedoskonałości – pory skóry są zwężone, nie pojawiają się zaskórniki czy przedwczesne zmarszczki. Działanie standardowych czynników zewnętrznych nie wywołuje żadnych reakcji. Taki rodzaj skóry to rzadkość. Najczęściej cieszą się nią dzieci przed okresem dojrzewania.

Zobacz film: 5 grup produktów, które są niekorzystne dla naszej cery. Źródło: Stylowy Magazyn.

Cera tłusta charakteryzuje się nadaktywnością gruczołów łojowych. Nadmiar sebum tworzy na skórze tłustą, błyszczącą warstwę. Pory są rozszerzone, mają skłonność do zatykania się, wskutek czego powstają w nich zaskórniki. Mogą one ulegać stanom zapalnym i przybierać postać ropną (trądzikową). Na skórze tłustej tworzy się grubsza niż standardowo warstwa naskórka, więc niewidoczne są naczynia krwionośne. Zaletą tego typu cery jest to, że wolniej się starzeje i długo nie pojawiają się na niej zmarszczki.

Cera sucha jest niedostatecznie natłuszczona (wydziela zbyt mało sebum), a w konsekwencji pozbawiona jest naturalnej wilgoci. W związku z brakiem warstwy ochronnej zwykle staje się cienka (widoczne bywają naczynka), matowa, mało elastyczna. Wykazuje skłonność do łuszczenia się i jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Wcześnie pojawiają się na niej oznaki starzenia (w szczególności zmarszczki mimiczne). Ma za to zwężone pory i rzadkie są niedoskonałości w postaci zaskórników czy zmian trądzikowych. Cera mieszana łączy cechy wszystkich typów skóry. Zazwyczaj przetłuszcza się w tak zwanej strefie T – obejmującej czoło, nos i brodę. Policzki i okolice oczu mogą być pokryte skórą normalną lub suchą. W tej sytuacji w różnych obszarach twarzy pojawiają się innego rodzaju niedoskonałości. Taka cera wymaga złożonej pielęgnacji, ponieważ stosując kosmetyki odpowiednie dla skóry tłustej, należy jednocześnie dbać o nawilżenie tych partii, które się nie przetłuszczają.

Co wiesz o skórze? Sprawdź swoją wiedzę:

Co wiesz o skórze człowieka?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Rodzaje skóry – najczęstsze problemy

Rodzaje skóry twarzy można opisać ze względu na właściwe dla niej problemy. Najczęściej wskazywane typy to:

  • cera wrażliwa – reaguje podrażnieniem – zaczerwienieniem, swędzeniem, pieczeniem, nadmiernym uciepleniem, uczuciem napięcia – na bodźce fizyczne (np. wiatr) lub chemiczne (np. mydło), a także czynniki wewnętrzne (np. stres),
  • cera naczynkowa – nadreaktywna na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, co objawia się przemijającym zaczerwienieniem skóry lub powstawaniem tzw. pajączków, a wynika z dużej przepuszczalności i kruchości naczyń krwionośnych,
  • cera alergiczna, atopowa – na czynniki zewnętrzne czy określone pokarmy reaguje wysypką, egzemą, którym towarzyszy zwykle pieczenie, swędzenie,

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

  • cera trądzikowa – skóra ze skłonnością do ropnych zmian, które mogą pojawiać się okresowo, np. w związku z miesiączką czy nieodpowiednią dietą,
  • cera odwodniona – jest niedostatecznie nawilżona, co może wystąpić przy każdym typie skóry na skutek niewłaściwej pielęgnacji czy chorób,
  • cera starzejąca się – mało elastyczna, ze skłonnością do zmarszczek, przebarwień i ograniczoną zdolnością do regeneracji (co niekoniecznie musi być związane z wiekiem).

Rodzaje karnacji skóry i jej fototypy

Rodzaje skóry można oceniać, biorąc pod uwagę jej naturalny odcień i wrażliwość na promieniowanie słoneczne (UV). U rasy białej wyróżnia się cztery typy karnacji i odpowiadające im fototypy. Karnacja porcelanowa (fototyp celtycki) cechuje się bladym kolorem skóry, najczęściej pokrytej piegami. Osoby takie mają włosy w jasnych odcieniach blond lub rudości, oczy jasnoniebieskie lub jasnozielone. Łatwo ulegają poparzeniom słonecznym. Ze względu na bardzo niską pigmentację skóra nie opala się i wymaga silnej ochrony.

Zobacz film: 3 złe nawyki, które mogą powodować problemy z cerą. Źródło: Stylowy Magazyn.

Karnacja jasna (fototyp północnoeuropejski) dotyczy osób o jasnej skórze (często z piegami), włosach blond, ciemny blond lub ciemnorudych oraz zielonych, szarych lub niebieskich oczach. Opalają się powoli – skóra najpierw czerwienieje i jest podatna na poparzenia, ale przy częstych i krótkich seansach słonecznych może nastąpić uaktywnienie pigmentacji.

Karnacja oliwkowa (fototyp środkowoeuropejski) to cera delikatnie śniada, na której niekiedy pojawiają się piegi. Dotyczy osób o włosach ciemny blond lub brązowych, oczach piwnych, brązowych, szarych lub ciemnoniebieskich. Opalanie przebiega stosunkowo szybko, zwykle bez poparzeń.

Karnacja śniada (fototyp południowoeuropejski) występuje u osób o ciemnym odcieniu skóry, ciemnych włosach i oczach. Już niewielka dawka promieniowania UV wywołuje u nich zwiększenie pigmentacji, więc nie muszą obawiać się poparzeń słonecznych. Skóra łatwo się przesusza, więc może wymagać odpowiedniej pielęgnacji, by nie zaczęła się przedwcześnie starzeć.

Jak rozpoznać rodzaj skóry?

Karnację skóry łatwo ocenić ze względu na jej odcień, kolor oczu i włosów. Można także obserwować jej zmiany przy ekspozycji na słońce. Typ cery określa się w oparciu o reakcję na kosmetyki czy czynniki atmosferyczne oraz analizując jej stan. Jeśli ustalenie rodzaju skóry jest problematyczne, warto skorzystać z pomocy kosmetyczki lub dermatologa. Wiedza na temat potrzeb cery jest niezwykle istotna, ponieważ umożliwia jej odpowiednią pielęgnację. Dzięki temu można minimalizować jej niedoskonałości i na długo zachować jej zdrowy i młody wygląd.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 14.08.2018,
Opublikowano: 14.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej