Rezorcyna – zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Jakie właściwości ma ta substancja?

Fot: stock_colors / gettyimages.com

Rezorcyna to organiczny związek chemiczny należący do grupy fenoli. Odkryta przez austriackiego chemika, była wykorzystywana jako substrat w syntezie organicznej i w produkcji żywic syntetycznych. Właściwości lecznicze rezorcyny odkryto w pierwszej połowie XX wieku. Uznano ją wówczas za skuteczną w zwalczaniu pasożytów. Od tamtej pory jest stale wykorzystywana, nie tylko w medycynie, ale i w kosmetyce.

Z początku rezorcynę nazywano rezorcynolem, ale nazwa nie była popularna. Choć w wielu krajach rezorcyna uważana jest za środek przestarzały i szkodliwy, to jej działanie nie ogranicza się jedynie do łagodzenia zakażeń. Wykorzystuje się ją także jako środek o działaniu keratolitycznym i hamującym wydzielanie łoju. Jakie jeszcze zastosowanie ma ta substancja?

Rezorcyna – budowa chemiczna

Rezorcyna (łac. resorcinolum), inaczej rezorcynol, jest organicznym związkiem chemicznym należącym do fenoli, w którym dwie grupy karboksylowe przyłączono do pierścienia benzenowego w pozycji meta. Pierwszej analizy tej substancji dokonał austriacki chemik w XIX wieku. Badania oparł na związku wyodrębnionym z gumożywicy pozyskanej z rośliny należącej do gatunku selerowatych. Ich wyniki opublikowano w 1864 roku, co zapoczątkowało zastosowanie rezorcyny w produkcji klejów i żywic syntetycznych.

Rezorcyna jako związek chemiczny ma postać kryształków lub płatków o charakterystycznym, drażniącym zapachu. Pod wpływem światła przybierają one ciemnoróżowy kolor. Dobrze rozpuszczają się w wodzie i alkoholach, co pozwala stosować rezorcynę nie tylko jako składnik leków, ale i kosmetyków.

Zobaczcie, dlaczego trądzik pojawia się także u osób dorosłych:

Zobacz film: Dlaczego u dorosłej osoby pojawia się trądzik? Źródło: Dzień Dobry TVN

Rezorcyna – zastosowanie w medycynie

Rezorcynę w lecznictwie zaczęto wykorzystywać w pierwszej połowie XX wieku. W niektórych krajach stosowano ją jako skuteczny środek w zwalczaniu pasożytów i zakażeń bakteryjnych oraz nieżytów żołądka i jelit. Była podawana w postaci proszku dzielonego w opłatkach skrobiowych lub płynu z dodatkiem soku pomarańczowego, również jako lek na rzeżączkę. Choć nie jest już użytkowana w ten sposób, to dalej wykorzystuje się ją w lecznictwie. Trzyprocentowy roztwór rezorcyny używa się do płukania pęcherza moczowego w stanach zapalnych i infekcjach oraz do płukania żołądka przy zakażeniu. Dzięki właściwościom keratolitycznym rezorcyna stała się także składnikiem maści i płynów dermatologicznych. Od lat jest używana do sporządzania leków robionych, zalecanych przez lekarzy. Szerokie spektrum działania rezorcyny sprawiło, że zaczęto ją dodawać również do kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej i pokrytej bliznami.

Rezorcyna w kosmetyce i przemyśle chemicznym

W przypadku rezorcyny działanie nie ogranicza się wyłącznie do złuszczania. Mimo że doskonale zmiękcza naskórek i ogranicza jego nadmierne rogowacenie, to jest również skutecznym środkiem bakteriobójczym i hamującym wydzielanie łoju. W niektórych stężeniach działa antyseptycznie, co pozwala na wykorzystanie jej w wielu produktach kosmetycznych. Ponieważ ma właściwości drażniące, jej zastosowanie ograniczono do kilkuprocentowych roztworów, które chronią organizm przed zatruciem typowym dla fenoli. Używana w rozsądnej ilości, jest produktem bezpiecznym.

Działanie rezorcyny w kosmetyce jest wielotorowe. Można ją zastosować jako:

  • preparat hamujący wydzielanie łoju, ponieważ udrażnia ujścia gruczołów łojowych i mieszków włosowych;
  • maść pomocną w łagodzeniu dolegliwości związanych z liszajem łuskowatym;
  • pastę peelingującą o działaniu złuszczającym;
  • substancję wyrównującą koloryt skóry i usuwającą przebarwienia;
  • preparat wygładzający skórę i usuwający niewielkie blizny potrądzikowe;
  • środek dezynfekujący przy trądziku, łojotokowym zapaleniu skóry, łuszczycy oraz wyprysku o nieznanej etiologii.

Preparatów z rezorcyną nie wolno stosować na rany, ponieważ może dojść do silnego zapalenia skóry i pojawienia się ogólnoustrojowych objawów zatrucia, takich jak drgawki, sinica lub tachykardia. Rezorcyny nie wolno też pić. Związek ma silne działanie palące, skutkiem wypicia będzie poparzenie dróg oddechowych i wystąpienie silnych drgawek połączonych z osłabieniem oraz zlewnymi potami. Połknięcie rezorcyny może się skończyć trwałym uszkodzeniem cewek nerkowych. Kosmetyków z tym fenolem nie poleca się chorym na tarczycę, ponieważ udowodniono, że hamuje syntezę hormonów tarczycowych.

Rezorcynę od lat wykorzystuje się w przemyśle chemicznym. Jest doskonałą substancją do produkcji klejów, barwników i żywic syntetycznych. W laboratoriach używa się jej jako analizatora do oznaczania poziomu ketonów.

Data aktualizacji: 25.02.2019,
Opublikowano: 25.02.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

NieDlaTrucizn! 25.07.2019r.

I szczerze nic o szkodliwości?! Kijankom niszczy tarczycę... a ludziom? Dzięki za piękny wygląd w trumnie...

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej