Repelenty – jak działają i które są najbardziej skuteczne?

Fot. Lifemoment /Getty Images

Repelenty to wszelkiego rodzaju środki odstraszające owady. Należą do nich nie tylko produkty drogeryjne, takie jak kremy, aerozole lub płyny, lecz także wszelkiego rodzaju środki naturalne (rośliny oraz olejki eteryczne).

Repelenty to środki zapachowe, maści, kremy, olejki, a nawet rośliny odstraszające owady. Do repelentów zalicza się zarówno preparat na kleszcze, jak i środki przeciwko owadom tropikalnym.

Repelenty – co to?

Repelenty to różnego typu środki mające właściwości odstraszające niepożądane gatunki. Przede wszystkim mianem repelentów określa się środki odstraszające owady. Preparat na komary to jeden z najpopularniejszych przykładów repelentów. Repelentami mogą być organizmy żywe (odstraszające inne gatunki), związki chemiczne, urządzenia generujące określone wiązki światła lub dźwięki. Do repelentów zalicza się również wszelkiego rodzaju produkty, które można zakupić w drogerii lub aptece:

  • kremy,
  • olejki,
  • aerozole,
  • płyny,
  • lepy,
  • siatki.

Po co stosuje się repelenty?

Repelenty stosuje się po to, aby zmusić określone zwierzęta lub owady do zmiany miejsca żerowania. Chodzi tutaj nie tylko o troskę o środowisko lub ekosystem. W wielu przypadkach główną przesłanką do stosowania repelentów jest ochrona ludzkiego zdrowia i życia. W przypadku wiosennych i letnich wędrówek po lesie preparat na kleszcze dla dzieci wydaje się już dzisiaj koniecznością, podobnie jak repelenty na komary. Pojawiają się sytuacje, w których stosowanie repelentów jest niezbędne. Zabezpieczenie przed kleszczami i komarami to jedno, ochrona przed tropikalnymi owadami, które przenoszą setki niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka chorób i wirusów, to drugie. Repelenty na komary tropikalne to jeden ze środków ochrony przed żółtą febrą, malarią czy wirusem Zika.

Polecamy: Uczulenie na komary – jakie są objawy? Jak zmniejszyć opuchliznę?

Co trzeba wiedzieć o kleszczach? Wszystkiego, co najważniejsze dowiesz się z naszego filmu:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o kleszczach? Źródło: Stylowy Magazyn.

Jak działają repelenty?

Repelenty mogą stawiać fizyczną barierę przed niektórymi owadami i zwierzętami. Mogą również odstraszać je za pomocą nieprzyjemnego zapachu czy zawartych w związkach chemicznych substancji żrących. W ten sposób atakują odnóża lub układ oddechowy owadów, choć większość repelentów działa jedynie odstraszająco i nie zabija owadów.

Jak należy stosować repelenty?

Preparat na komary czy inne repelenty, np. na kleszcze, należy nanosić koniecznie na zdrową skórę. Nie wolno nakładać preparatów na rany oraz na uszkodzone części ciała. Przed aplikacją repelentów nie wolno używać innych balsamów, kremów oraz aerozoli. Warto stosować się do szczegółowych zasad opisanych przez producenta danego preparatu. W Polsce można kupić zarówno repelenty na rodzime postacie kleszczy czy komarów, jak i preparaty do stosowania w regionach egzotycznych. Ich skuteczność jest potwierdzona przez różnorodne badania. Podczas wyboru odpowiedniego kremu, balsamu lub aerozolu najlepiej kierować się składem preparatu oraz stężeniem substancji aktywnej.

Stosujesz repelenty i wiesz, jak chronić się przed kleszczami?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Repelenty na kleszcze – dlaczego warto się chronić?

Preparat odstraszający kleszcze, przy dynamicznym poszerzeniu środowiska, w którym one występują, zdaje się pożądanym środkiem ochrony przed pasożytem. Warto pamiętać, że obecnie kleszcze nie występują jedynie w lasach, lecz są bardzo ekspansywne i przenoszą się do przestrzeni zurbanizowanych (parki, skwery, ogródki działkowe i przydomowe). Wiele osób lekceważy zagrożenie związane z kleszczami, są one jednak nosicielami bardzo poważnych i groźnych dla ludzkiego zdrowia i życia chorób:

Repelenty na kleszcze to substancje odstraszające, które zniechęcają te stawonogi do wchodzenia na człowieka lub zwierzę. W preparatach na kleszcze stosuje się głównie:

  • N-N-dietylo-m-toluamid (DEET),
  • ester etylowy kwasu 3-(N-n-butylo-N-acetylo) aminopropionowego (IR3535),
  • kwas 1-piperydynokarboksylowy KBR3023 (ikarydyna),
  • substancje naturalne pochodzenia roślinnego, np. geraniol, citriodiol, olejek eukaliptusowy.

Najważniejszym składnikiem preparatów dla dorosłych i repelentów na kleszcze dla dzieci jest DEET, który stosuje się w stężeniu od 7 do 50%. Repelenty na kleszcze wykazują różną skuteczność w zależności od zastosowanej substancji aktywnej. Na poziom ochrony ma wpływ również gatunek samego kleszcza i środowisko, w którym dochodzi do kontaktu stawonoga i żywiciela. Równie istotne są cechy ludzkiej skóry (jej grubość, otarcia, ilość gruczołów potowych). Z tego powodu przed wyborem odpowiedniego repelentu warto skonsultować się ze specjalistą. Preparatu koniecznie trzeba używać zgodnie z dołączoną instrukcją. Najczęściej, w przypadku stosowania kremów ochronnych z filtrem oraz innych kosmetyków, zaleca się stosowanie repelentu na samym końcu. Zawsze należy jednak sprawdzić zalecenia producenta. Tylko stosując preparat przeciwko kleszczom zgodnie z zaleceniami, można liczyć na odpowiednią ochronę. Ta sama sytuacja dotyczy preparatów dla zwierząt, które mają je chronić przed atakiem kleszczy.

Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 29.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej