Redukcja tkanki tłuszczowej – trening i dieta

Fot: Dimitri Otis / gettyimages.com

Redukcja tkanki tłuszczowej to proces oparty o dokładnie zaplanowany trening oraz właściwą dietę. Wymaga on systematyczności i czasu. Zbyt szybka utrata kilogramów wiąże się z niepożądaną utratą tkanki mięśniowej i prowadzi do efektu jojo.

Moda na szczupłą sylwetkę nie przemija. Rośnie także zainteresowanie społeczeństwa zdrowym stylem życia, utrzymywaniem odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Coraz więcej osób postanawia pozbyć się zbędnych kilogramów. Skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej wymaga znajomości zasady efektywnego treningu oraz ustalenia rozsądnego menu, które pozwoli uniknąć efektu szybkiego powrotu do dawnej wagi po zakończeniu diety.

Zasady treningu na redukcję tkanki tłuszczowej

Aby zredukować tkankę tłuszczową, należy zadbać o poprawę metabolizmu. Najlepszym sposobem jest regularna i różnorodna aktywność fizyczna. Ćwiczenia należy wykonywać 3–5 razy w tygodniu, z jednodniowymi przerwami. Częstszy trening nie da organizmowi możliwości regeneracji, a rzadszy nie przyniesie pożądanych efektów.

Ilość czasu przeznaczanego na ćwiczenia zależy od ich rodzaju. Nie może on jednak być krótszy niż 30 minut, a w przypadku osób, które dopiero podejmują regularną aktywność fizyczną – nie powinien przekraczać godziny. Istotne jest utrzymanie podczas treningu właściwego pulsu – pomiędzy 60% a 70% tętna maksymalnego (najwyższej częstości, z jaką bije serce w ciągu minuty), którego poziom jest cechą indywidualną – wylicza się je, korzystając z odpowiednich algorytmów. Odpowiednie tętno sygnalizuje intensywność wysiłku sprzyjającą utracie zbędnych kilogramów. Dlatego warto trenować z pulsometrem.

Jak bezpiecznie pozbyć się zbędnych kilogramów? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jak bezpiecznie pozbyć się zbędnych kilogramów? Źródło:Stylowy Magazyn.

Ćwiczenia na redukcję tkanki tłuszczowej

Najskuteczniejszym sposobem na redukcję tkanki tłuszczowej jest trening kardio, czyli ćwiczenia aerobowe (tlenowe): bieganie, marsz, jazda na rowerze, pływanie, niektóre zajęcia fitness (np. zumba, orbitrek). Pobudzają one do większej pracy serce, przyspieszają tętno i oddech, dotleniają mięśnie i narządy wewnętrzne. Tłuszcz spala się wówczas intensywniej. Podczas ćwiczeń tlenowych tempo przemiany materii wzrasta nawet dwudziestokrotnie w porównaniu ze stanem spoczynku.

Trening kardio powinien trwać minimalnie 20–30 minut, ponieważ dopiero po tym czasie organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową – początkowo wykorzystuje znajdujące się w mięśniach zapasy glikogenu czyli węglowodanów. Z tego względu ćwiczenia aerobowe najlepiej wykonywać tuż po przebudzeniu – kiedy zapasy glikogenu są wyczerpane po nocy i szybciej następuje proces utleniania tłuszczu.

Ćwiczenia z obciążeniem lub z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, czyli trening siłowy, wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej mniej efektywnie niż ćwiczenia aerobowe, ponieważ zwiększają metabolizm o około 8%. Warto jednak łączyć je z treningiem kardio, ponieważ:

  • wzmacniają mięśnie, co pozwala na redukcję tkanki tłuszczowej bez utraty masy mięśniowej,
  • uszczuplają zapasy glikogenu w mięśniach, dzięki czemu przy wykonanych tuż po nich ćwiczeniach aerobowych szybciej następuje pozyskiwanie energii z utleniania tłuszczów,
  • pobudzają metabolizm na dłuższy czas niż trening kardio, po którym tempo przemiany materii szybko opada.

Kiedy warto skorzystać z pomocy trenera personalnego? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Czy warto ćwiczyć z trenerem personalnym? Źródło: 36,6.

Zapotrzebowanie kaloryczne przy redukcji tkanki tłuszczowej

Nie istnieje uniwersalna dieta na redukcję tkanki tłuszczowej – należy dostosować ją do dziennego zapotrzebowania kalorycznego, uzależnionego od masy ciała, wzrostu, wieku i trybu życia. Dobową podaż kalorii, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu, można określić dzięki specjalnym kalkulatorom (dostępnym m.in. w internecie) lub z pomocą dietetyka. Aby nastąpiła redukcja tkanki tłuszczowej, musi wystąpić ujemny bilans kaloryczny – organizmowi należy dostarczać w pożywieniu nieco mniej kalorii niż wskazuje na to indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne. Wówczas zacznie on czerpać energię z wewnętrznych zasobów, czyli spalać własne tkanki. Codzienną podaż kalorii powinno się zmniejszyć o około 10–20%, co pozwala na chudnięcie 2–3 kg miesięcznie. Szybsza redukcja tkanki tłuszczowej nie jest wskazana. Nie zaleca się większych ograniczeń wartości kalorycznej diety, ponieważ prowadzi to do zaburzeń procesów fizjologicznych oraz uniemożliwia skuteczne odchudzanie. Niedoborową dietę organizm traktuje jako sygnał do magazynowania zapasów energii. Następuje spowolnienie metabolizmu i ograniczenie spalania, głównie tkanki tłuszczowej.

Co jeść, aby zredukować tkankę tłuszczową?

Skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej wymaga zbilansowanej, pełnowartościowej diety – nie może zabraknąć w niej żadnego ze składników odżywczych. Ich wskazane proporcje to: 50% węglowodanów, 30% białek i 20% tłuszczów.

Głównej przyczyny otyłości nie stanowi nadmierna podaż tłuszczu, lecz cukrów prostych, zawartych w wysoko przetworzonej żywności – słodyczach, białym pieczywie, dosładzanych przetworach mlecznych, sokach. Niemniej węglowodany powinny stanowić podstawę diety (nawet redukcyjnej) jako główne źródło energii. Należy jednak wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli zawierające cukry złożone. Są one spalane powoli – nie powodują nagłych wyrzutów insuliny do krwi i systematycznie dostarczają organizmowi potrzebnych dawek energii. Do zalecanych produktów należą: pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe, orzechy, warzywa, owoce cytrusowe.

W diecie redukcyjnej nie powinno zabraknąć tłuszczów, niezbędnych do zachowania funkcji fizjologicznych, w tym prawidłowego metabolizmu. Należy spożywać produkty zawierające dobroczynne dla zdrowia i sylwetki, nienasycone kwasy tłuszczowe – morskie ryby, rośliny strączkowe, jaja, orzechy, oliwy i oleje roślinne.

Wybierając źródła białka, trzeba unikać tych, które dostarczają cukrów prostych i nasyconych tłuszczów (np. czerwonego mięsa, wysokoprzetworzonych produktów mlecznych). Wskazana jest konsumpcja białego mięsa, ryb, strączków, jaj, chudego nabiału. Redukcja tkanki tłuszczowej jest skuteczna, jeśli spożywa się 5–6 niewielkich posiłków co 3–4 godziny. Wówczas organizm może stale korzystać z dostarczanej energii i nie odczuwa potrzeby jej magazynowania.

Zdrowe odchudzanie, czyli jakie? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Jak zdrowo się odchudzać? Źródło: 36,6.



Data aktualizacji: 02.08.2018,
Opublikowano: 02.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej