Ratowniczka pojechała reanimować pacjenta po zawale. Była pijana

Fot: gettyimages.com / Bartek71

Załoga karetki z Opoczna (woj. łódzkie) została wezwana do pacjenta z zawałem serca. Na miejsce pojechali lekarz, kierowca karetki i ratowniczka, która miała we krwi 3 promile alkoholu. Kobieta przystąpiła do reanimacji pacjenta, jednak mimo jej prób, mężczyzny nie udało się uratować.

Załoga karetki z Opoczna w województwie łódzkim została wezwana do pacjenta z zawałem serca. W drogę ruszyli lekarz i kierowca karetki oraz ratowniczka medyczna. Po dotarciu na miejsce zdarzenia kobieta rozpoczęła akcję reanimacyjną pacjenta, która nie przyniosła efektów. Mężczyzna zmarł - lekarz stwierdził zgon i zarządził, że cała ekipa uda się na komisariat policji zamiast do bazy.

Polecamy: Jak rozpoznać wczesne objawy zawału serca?

Na komisariacie członkowie ekipy ratowniczej poddali się badaniu alkomatem. Wykazało ono, że 45-letnia ratowniczka miała 3 promile alkoholu we krwi. Została przewieziona na izbę wytrzeźwień, a następnie przesłuchana. Lekarz i kierowca karetki podczas przesłuchania przyznali, że nie wiedzieli, w jakim stanie jest ratowniczka, gdyż siedzieli z przodu karetki, a ona z tyłu. Była to także, ich zdaniem, zbyt duża odległość, aby mogli wyczuć zapach alkoholu.

Kobieta została w trybie natychmiastowym zwolniona z pracy. Sprawę bada prokuratura - należy sprawdzić, czy podczas wykonywanej pracy ratowniczka mogła narazić na uszczerbek zdrowia lub życia pacjentów oraz czy istnieje związek ze zgonem mężczyzny po zawale a działaniami ratowniczki. 

Warto wiedzieć: Pierwsza pomoc przy zatrzymaniu akcji serca

Przyjście do pracy w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem, ale czy jej działania mogły narazić kogoś na utratę zdrowia? W rozmowie z TVN24.pl prokurator Witold Błaszczyk z Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim tak komentuje sprawę:

Mieliśmy już sprawy lekarzy, którzy przyjmowali pacjentów w stanie nietrzeźwości. W czasie śledztwa okazywało się często, że działania podejmowane przez medyków były poprawne. W tym zakresie nie można więc było mówić o narażaniu pacjentów, niezależnie od tego, jakie stężenie alkoholu mieli w organizmie. Dlatego też na tym etapie konieczna jest wstrzemięźliwość.

Więcej znajdziecie na TVN24.pl: Ratowniczka pojechała do zawału, była kompletnie pijana. Pacjent nie żyje

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 10.04.2018,
Opublikowano: 28.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej