Rak trzonu macicy – jakie rokowanie po operacji, pierwsze objawy

Fot: WavebreakmediaMicro / stock.adobe.com

Otyłość jest najistotniejszym czynnikiem ryzyka rozwoju raka błony śluzowej trzonu macicy. Im wyższe stadium zaawansowania raka w momencie rozpoznania, tym rokowanie po operacji jest gorsze. Pierwszym objawem jest krwawienie z dróg rodnych. Leczenie jest operacyjne.

Endometrium to błona śluzowa wyściełająca wnętrze macicy. Podlega cyklicznym zmianom hormonalnym. Jedną z częstych patologii jest rak błony śluzowej trzonu macicy.

Czynniki ryzyka rozwoju raka trzonu macicy

Aby zrozumieć patogenezę tego nowotworu należy przybliżyć budowę macicy. Jest ona nieparzystym narządem, o długości około 7 cm (w tym 2,5–3 cm szyjki macicy), szerokości 4 cm, a wysokości około 2,5 cm. Narząd ten dzieli się na szyjkę, cieśń i trzon. Trzon zbudowany jest z trzech warstw: błony surowiczej, mięśniowej i śluzowej, czyli tzw. endometrium. Endometrium wyścieła od wewnątrz ściany macicy, ma bardzo specyficzną budowę i jest wrażliwe na działanie estrogenów i gestagenów (progesteronu i progestagenu). W błonie śluzowej można wyróżnić ponadto dwie warstwy: podstawną i czynnościową. Podczas gdy warstwa czynnościowa w końcowej fazie lutealnej cyklu miesiączkowego ulega złuszczeniu, warstwa podstawna stanowi zapas, z którego odbudowuje się warstwa funkcjonalna na początku cyklu miesiączkowego.

Bardzo istotną rolę w powstaniu raka błony śluzowej trzonu macicy odgrywa nadmierna stymulacja endometrium przez estrogeny. Taka sytuacja ma miejsce często u kobiet otyłych w wieku pomenopauzalnym. Po menopauzie jajniki nie produkują co prawda już takiej ilości estrogenów i progesteronu jak wcześniej, jednak mają zdolność do wytwarzania androgenów. Hormony te w tkance tłuszczowej przekształcane są w estrogeny, co w przypadku otyłości i nadmiaru tkanki tłuszczowej powoduje istotny wzrost poziomu estrogenów w organizmie kobiety. Fizjologicznie, u młodych kobiet estrogen oddziałuje na błonę śluzową i prowadzi do jej proliferacji. U otyłych kobiet po menopauzie zdarza się, że jest tego estrogenu nawet 20 razy więcej. W efekcie obserwuje się nadmierną proliferację nabłonka i jest to znamienny czynnik ryzyka rozwoju raka trzonu macicy.

Poza otyłością należy wymienić jeszcze inne znaczące czynniki ryzyka:

Nie każdy rozrost błony śluzowej trzonu macicy to rak.

Klinicznie rozróżnia się cztery rodzaje rozrostu endometrium:

  • rozrost gruczołowy prosty bez atypii,
  • rozrost gruczołowy prosty z atypią,
  • rozrost złożony bez atypii,
  • rozrost złożony z atypią.

Rozrost prosty i złożony bez atypii nie są stanami przednowotworowymi. Stanem przednowotworowym jest rozrost z atypią, szczególnie rozrost złożony, który zwiększa ryzyko raka trzonu macicy nawet o 50%.

Jakie objawy sugerują raka błony śluzowej trzonu macicy?

Podstawowym objawem klinicznym jest nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych. Im więcej czasu upłynęło od menopauzy do wystąpienia nieprawidłowego krwawienia, tym większe ryzyko, że przyczyną jest rak.

Czasami pojawiają się ropno-krwiste upławy, szczególnie w obecności guza intensywnie rozrastającego się, zamykającego ujście kanału szyjki macicy.

Rak trzonu macicy a krwawienie z dróg rodnych

Przyczyną około 20 % przypadków krwawień z dróg rodnych jest niestety rak trzonu macicy. Należy jednak zawsze wykluczyć inne przyczyny, jak: stosowanie leków hormonalnych, polipy w trzonie macicy czy stan zapalny w obrębie błony śluzowej.

Rozpoznanie raka trzonu macicy

Rozpoznanie ostateczne formułowane jest zawsze na podstawie badania histopatologicznego materiału uzyskanego podczas zabiegu łyżeczkowania trzonu i szyjki macicy.

W diagnostyce dużą rolę odgrywa ultrasonografia (USG) przezpochwowa, która pozwala uwidocznić znacznie pogrubione endometrium. Jeśli grubość błony śluzowej przekracza 12 mm u kobiet po menopauzie, istnieje podejrzenie rozrostu nowotworowego.

Leczenie raka trzonu macicy

Leczenie atypowych rozrostów endometrium uzależnione jest przede wszystkim od wieku pacjentki i jej planów prokreacyjnych. Jeśli kobieta z atypowym rozrostem błony śluzowej bardzo chce zachować płodność, należy w pierwszej kolejności rozważyć leczenie hormonalne. Warunkiem terapii hormonalnej jest wykluczenie obecności komórek nowotworowych. Należy również pamiętać o konieczności kontroli po około 6 miesiącach, poprzez kolejne wyłyżeczkowanie diagnostyczne jamy macicy.

U kobiet po menopauzie z rozrostem atypowym stosuje się usunięcie macicy wraz z przydatkami.

Leczenie raka błony śluzowej trzonu macicy opiera się przede wszystkim na postępowaniu operacyjnym. Zakres zabiegu chirurgicznego uzależniony jest od stopnia zaawansowania klinicznego. W początkowych stadiach usunięta zostaje macica wraz z przydatkami. Kolejne stopnie zaawansowania obligują do usunięcia również węzłów chłonnych miednicy mniejszej. Czasami konieczne jest również włączenie chemioterapii, radioterapii lub terapii hormonalnej jako metod uzupełniających leczenie chirurgiczne.

Klasyfikacja klinicznego zaawansowania raka błony śluzowej trzonu macicy

Dla potrzeb kwalifikacyjnych do określonej metody leczenia stosuje się klasyfikację FIGO (fr. Fédération internationale de gynécologie et d'obstétrique):

Stopień I – rak ograniczony do trzonu macicy

  • Ia – zmiany ograniczone do endometrium
  • Ib – naciek do 1/2 grubości błony mięśniowej
  • Ic – naciek przekraczający połowę grubości błony mięśniowej

Stopień IIa i IIb – rak nacieka również na szyjkę macicy

Stopień IIIa, IIIb, IIIc – rak przechodzi poza trzon macicy. W stopniu IIIc zajmuje węzły chłonne miedniczne lub okołoaortalne.

Stopień IV – przerzuty odległe raka.

Od czego zależy rokowanie w raku trzonu macicy?

Rokowanie zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania raka trzonu macicy. W stadium I pięcioletnie przeżycie szacowane jest nawet na 90%. W stopniu II – na 60%, w III – na 30%, a IV stadium zmniejsza odsetek przeżyć nawet poniżej 10%.

Zobacz film: Czy polskie prawo pozwala na przeszczep macicy?. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 30.05.2019,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Komentarze (6)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Darek 02.11.2018r.

Karola może ty masz jakies informacje. Gdzie się mozna leczyć w jaki sposób jeśli chodzi o raka trzonu macicy III A. Prosze pomóż. Darek

Darek 02.11.2018r.

Kasiu kochana moja żona ma raka trzonu macicy IIIA . Proszę powiedz jak można się leczyć w Monachium na pronoterapii. Proszę napisz bo odchodzę od zmysłów. Darek

Karola 01.11.2018r.

Kasiu bede wdzieczna za szczegoly

Haniah5 07.10.2018r.

Ma czym polega ta protonoterapia? Jestem bardzo zainteresowana.

Kasia 01.10.2018r.

Moja mama miała najbardziej złośliwego raka trzonu macicy . Postanowiłam , ze będę pisać gdzie jest możliwe o jej terapii. Ponieważ pomogła . Była w Monachium na protonoterapii . W Polsce szans nie miała . Zalecono jej u nas w szpitalu chemię , radioterapię i hormonoterapię . W Monachium stwierdzono ze chemia nie jest wskazana . Jeżeli ktoś jest w beznadziejnej sytuacji , komuś zależy na normalnym funkcjonowaniu i życiu przede wszystkim , mogę opisać jak to wyglądało . Szkoda tylko ze lekarze nie informują o innych metodach leczenia ....

Alina 27.11.2017r.

Rak IIIC ale węzły chłonne czyste. Dziwne natomiast, że tomograf komputerowy, badania ginekologiczne nie wykryły guza wielkości 5 cm. Cytologie 2 stopień, po łyżeczkowaniu gruczolakorak endometrium 1 stopnia, a po otwarciu brzucha rak IIIC. Masakra.

Zobacz wszystkie 6 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej