Nie musisz umrzeć na raka jajnika. Badaj się regularnie i wygraj z chorobą!

Fot: Shidlovski / gettyimages.com

Rak jajnika to nowotwór złośliwy rozwijający się głównie w okresie przekwitania. Często ma podłoże genetyczne, ale też związany jest z leczeniem niepłodności. Niestety, pierwsze objawy raka jajnika często pojawiają się zbyt późno, co znacznie pogarsza rokowania.

Rak jajnika to nowotwór złośliwy rozwijający się głównie u kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym. Bardzo rzadko spotyka się go u młodych dziewcząt. Ryzyko jego wystąpienia związane jest najczęściej z leczeniem niepłodności, ale odnotowuje się też przypadki rodzinnego zachorowania. Czynnikami protekcyjnymi okazują się ciąża i stosowanie środków antykoncepcyjnych. Leczeniem z wyboru jest operacja uzupełniona chemioterapią. Rokowanie zależy od stopnia zaawansowania nowotworu.

Rak jajnika - czynniki ryzyka

Do najważniejszych czynników ryzyka należy stymulacja owulacji, nakłucia powierzchni jajników, czyli działania będące elementem leczenia niepłodności. Czasami zdarza się, że terapia innego nowotworu w obrębie miednicy mniejszej, poprzez napromieniowanie miednicy mniejszej, również przyczynia się do wzrostu ryzyka raka jajnika. Do innych mniej jasnych czynników zalicza się stosowanie kosmetyków z talkiem czy przebycie świnki. Ponadto podkreśla się znaczenie dziedziczenie raka jajnika - znany jest zespół dziedzicznego występowania raka jajnika, zespół Lyncha II (zalicza się do niego raka jajnika, niepolipowatego raka okrężnicy, raka endometrium), a także mutacje BRCA 1 i BRCA 2.

Rak jajnika - profilaktyka

Antykoncepcja hormonalna oraz ciąża obniżają ryzyko wystąpienia raka jajnika w późniejszym wieku. Związane jest to z ilością owulacji - im mniej cykli owulacyjnych, tym mniejsze ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Fizjologicznie, podczas każdego cyklu miesiączkowego, dochodzi do zwiększenia liczby torbielek inkluzyjnych, podrażnienia nabłonka powierzchniowego jajnika i podrażnienia przez bogaty w estrogeny płyn pęcherzykowy.

Ważna jest także profilaktyka i regularne wykonywanie badań, z USG transwaginalnym na czele (zadaniem badaczy każda kobieta powinna je wykonać przynajmniej raz w roku). 

Lekarz wyczulony na pewne symptomy onkologiczne, powinien zebrać wywiad rodzinny, dowiedzieć się, czy u tej osoby nie ma predyspozycji rodzinnych do występowania schorzeń nowotworowych. Drugą sprawą jest kwestia dopytania tej pacjentki, kiedy była ostatnio na badaniach ginekologicznych i rozważenia, czy nie należałoby jej skierować również do ginekologa. Trzecia rzecz – to skierowanie na badanie markerów nowotworowych w tym na oznaczenie Ca125 i CEA, bo to może naprowadzić na właściwy trop diagnostyczny. Wymienione czynniki mogą być kluczowe dla ustalenia, czy nie mamy do czynienia z rakiem jajnika mówi prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński, ginekolog i onkolog.

Takie badania można wykonać bezpłatnie w ramach - organizowanej co roku - Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Diagnostyka Jajnika pod hasłem: „DUBLA NIE BĘDZIE”, której organizatorem jest Kwiat Kobiecości. Akcja potrwa od 28 września do 30 października 2020 roku. W tym czasie każda z pań będzie mogła skorzystać z:

  • konsultacji ginekologicznej z 30 proc. rabatem
  • konsultacji ginekologicznej z darmowym badaniem CA125
  • konsultacji ginekologicznej z darmowym USG ginekologicznym

Lista placówek dostępna jest na stronie internetowej www.diagnostykajajnika.pl.  

Objawy raka jajnika

Niestety, pierwsze objawy raka jajnika pojawiają się dość późno, kiedy rozmiar guza przekracza nawet 7 cm. Do oznak nowotworu zaliczamy przede wszystkim ból brzucha i zwiększenie obwodu brzucha. Może ono wynikać z wystąpienia samej zmiany lub z obecności płynu wysiękowego. Poza tym występują symptomy wynikające z ucisku guza na narządy sąsiadujące, np. drogi moczowe.

Rak jajnika może dawać bardzo niespecyficzne objawy. O chorobie mogą świadczyć bóle brzucha, wzdęcia czy niestrawność. Jeśli dolegliwości - mimo leczenia - nie ustępują po kilku dniach lekarz powinien rozważyć chorobę ginekologiczną i skierować kobietę do specjalisty - mówił onkolog w studiu Dzień Dobry TVN.

Rak jajnika może osiągać bardzo duże rozmiary. Nierzadko współistnieją rozległe zmiany sieci większej, pętli jelitowych, macicy, a także wszczepy w jamie otrzewnej, wątrobie czy przeponie.

Zobacz film i dowiedz się więcej o raku jajnika:

Zobacz film: Dlaczego rak jajnika jest taki niebezpieczny? Źródło: x-news

Rak jajnika podlega następującej klasyfikacji:

  • surowiczy - najczęstszy,
  • endometrioidalny,
  • śluzowy,
  • jasnokomórkowy,
  • niezróżnicowany,
  • niesklasyfikowany,
  • mieszany.

Ponadto obowiązuje klasyfikacja raka jajnika według Międzynarodowej Federacji Położników i Ginekologów (FIGO):

  • stadium I - guz ograniczony do jajników,
  • stadium II - guz jednego lub dwóch jajników wraz zajęciem narządów miednicy mniejszej,
  • stadium III - obecność przerzutów wewnątrzotrzewnowych,
  • stadium IV - obecność przerzutów odległych.

Diagnostyka raka jajnika

Podstawową metodą diagnostyczną jest dokładne badanie ginekologiczne. Może ono już naprowadzić lekarza, czy ma on do czynienia ze zmianą łagodną, czy też złośliwą. Zmiany łagodne są zazwyczaj torbielowate, ruchome i jednostronne. Rak jest zmianą o ograniczonej ruchomości, litą i bardzo często obustronną.

Pomocne może być oznaczenie markerów nowotworowych we krwi, a konkretnie CA 125, który jest dość charakterystyczny dla raka jajnika (choć nie jest dla niego swoisty, bo może być zwiększony w innych jednostkach chorobowych, jak np. przy endometriozie czy stanach zapalnych przydatków).

Kolejne istotne badanie to ultrasonografia (USG), która pozwala uwidocznić umiejscowienie guza, określić jego wymiary i zasięg. Kiedy USG pokazuje litą zmianę z przegrodami, grubą torebką lub obustronną, można wysunąć podejrzenie zmiany złośliwej.

Czy rak jajnika ma tendencję do przerzutów?

Tak. Rak jajnika może się szerzyć na dwa sposoby. Pierwsza to nacieki, implanty, stanowiące przerzuty miejscowe. Druga droga pozwala na dalszy rozsiew zmian, czyli przerzuty za pośrednictwem naczyń chłonnych i krwionośnych.

Należy zwrócić uwagę na rozpoznanie obustronnego surowiczego raka jajnika. W takim przypadku trzeba zawsze spróbować odróżnić go od przerzutu do jajnika guza z przewodu pokarmowego. Wtedy taki guz określa się guzem Krukenberga.

Leczenie raka jajnika

Tylko śródoperacyjna histopatologia podczas wykonywania laparotomii pozwala na postawienie ostatecznego rozpoznania.

Leczenie zależy od stopnia zaawansowania klinicznego, wieku chorej i wyniku badania histopatologicznego. Główny sposób leczenia to operacyjne usunięcie jajnika, przydatków, macicy, sieci większej i wyrostka robaczkowego. Niekiedy istnieje możliwość usunięcia jednego jajnika i przydatków wraz z pobraniem wycinków z drugiego jajnika.

Leczenie operacyjne raka jajnika uzupełnia się chemioterapią. Czasem stosowana jest radioterapia.

Rak jajnika - rokowanie

Pięcioletnie przeżycie zależy od stopnia zaawansowania według FIGO. W stopniu I wynosi ono 72%, a w stadium IV - już tylko 5%.

Data aktualizacji: 28.09.2020,
Opublikowano: 28.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej