Rak endometrium – objawy i przerzuty, cytologia a rak endometrium

Fot: auremar / fotolia.com

Rak endometrium, nazywany też rakiem trzonu macicy, jest czwartym pod względem zachorowalności nowotworem złośliwym u kobiet w wieku 55–70 lat. Bardzo rzadko występuje przed okresem menopauzalnym. Ryzyko choroby jest większe u kobiet otyłych oraz ze stwierdzoną cukrzycą. 

Rak endometrium jest jednym z częściej występujących nowotworów u kobiet. Rozwija się zwykle w wieku ok. 50 lat i pomenopauzalnym. Najbardziej narażone na raka endometrium są kobiety otyłe oraz cierpiące na cukrzycę. Choroba objawia się nieprawidłowymi krwawieniami i plamieniami z dróg rodnych. Wraz z rozwojem nowotworu pojawiają się bóle w obrębie macicy, spadek masy ciała oraz złe samopoczucie. Najlepsze rokowania są przy raku endometrium g1, najgorsze przy raku endometrium g3.

Rodzaje raka endometrium

Wyróżnia się dwa rodzaje raka endometrium – typ I i II. Typ I to rak występujący u kobiet w wieku około 50 lat. Jego rozwój jest uzależniony od niezrównoważonego działania estrogenów na tkankę nabłonka pokrywającego od wewnątrz ścianę macicy. W wyniku działania tego hormonu tkanka endometrium staje się grubsza i ulega rozrostowi, co prowadzi do nadmiernego złuszczania i krwawień.

Typ II raka endometrium występuje głównie u kobiet w wieku pomenopauzalnym. Nowotwór jest niezależny od działania hormonów. To rak źle rokujący, ponieważ rzadko poddaje się leczeniu.

Stadium zaawansowania raka endometrium określa się także w typach wg skali FIGO (Fédération internationale de gynécologie et d'obstétrique). Stopień I to choroba najmniej zaawansowana, a stopień IV oznacza najbardziej zaawansowany nowotwór. Stopień zaawansowania określa się na podstawie oceny głębokości nacieku guza na ściany macicy i obecności przerzutów.

Istnieje kilka typów morfologicznych raka endometrium. Zdecydowanie najczęściej występuje rak gruczołowy – nowotwór ten stwierdza się u 80% chorych. Pozostałe typy raka to rak jasnokmórkowy i brodawkowy surowiczy, przy których rokowania są znacznie gorsze niż przy raku gruczołowym.

Zobacz film: Leczenie nowotworu u kobiet w ciąży. Źródło: 36,6.

Ponadto wyróżnia się trzy stopnie złośliwości histologicznej tego nowotworu:

  • rak endometrium g1 (wysokozróżnicowany) – rokuje najlepiej,
  • rak endometrium g2 (średniozróżnicowany),
  • rak endometrium g3 (niskozróżnicowany) – rokuje najgorzej.

Rak endometrium – czynniki ryzyka

Do czynników, które predysponują do rozwoju raka endometrium u kobiet w wieku 55–70 lat, zalicza się:

  • bezdzietność – w trakcie ciąży i karmienia piersią stężenie estrogenów jest niższe i zbilansowane produkcją progesteronu,
  • wcześnie występującą pierwszą miesiączkę,
  • późno występującą menopauzę,
  • hormonalną terapię zastępczą samymi estrogenami,
  • cukrzycę,
  • otyłość,
  • zespoły genetyczne,
  • zaburzenia miesiączkowania (policystyczne jajniki).

Występowanie raka endometrium u kobiet w wieku rozrodczym najczęściej związane jest z pierwotnymi zaburzeniami owulacji, ubocznymi efektami stosowania hormonoterapii oraz czynnymi hormonalnie guzami.

Zobaczcie na filmie, jak objawia się rak szyjki macicy spowodowany wirusem HPV:

Zobacz film: Rak szyjki macicy jest spowodowany wirusem. Objawy zarażenia wirusem HPV. Źródło: Co nas truje

Rak endometrium – objawy

Najczęstszym objawem, świadczącym o raku trzonu macicy, jest występowanie plamień lub nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych. Dotyczy to aż 90% kobiet. Nie jest to objaw charakterystyczny, ponieważ może świadczyć także o innych schorzeniach lub zaburzeniach hormonalnych. Krwawienie powinno wzbudzić niepokój, jeśli u miesiączkującej kobiety:

  • miesiączki są obfite i nieregularne,
  • miesiączki występują raz na ponad 35 dni i są skąpe.

Kobiety w wieku przekwitania powinny zgłosić się do lekarza, jeśli zauważą u siebie każde nieregularne lub cykliczne krwawienie. Dotyczy to zwłaszcza osób obciążonych chorobami metabolicznymi i otyłych. Szczyt zachorowań na raka endometrium macicy przypada na 55.–60. rok życia oraz po ukończeniu 70. roku życia.

W przebiegu raka endometrium krwawienie nie zawsze musi występować. Jeśli kanał szyjki macicy jest niedrożny, to krew nie może wydostać się na zewnątrz. Wówczas tworzy się krwiak macicy, który może wywołać ropomacicze, objawiające się silnym bólem i gorączką.

Zobacz także: Co to jest endometirum i co należy zrobić, gdy nastąpi jego przerost?

Im wyższy stopień zaawansowania raka endometrium, tym więcej objawów może się pojawić. Rak endometrium tworzy przerzuty, m.in. na pęcherz moczowy i odbytnicę, co powoduje ból i dyskomfort podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Ponadto nowotworowi mogą towarzyszyć bóle w obrębie kręgosłupa i macicy, ubytek masy ciała, złe samopoczucie oraz ciągłe zmęczenie.

Rak endometrium a cytologia

Raka endometrium nie można wykryć podczas badania cytologicznego, ponieważ występuje on w nabłonku pokrywającym macicę. W trakcie cytologii pobierane są komórki z szyjki macicy – jest to podstawowa metoda diagnostyki raka szyjki macicy. Podstawowym badaniem pozwalającym wykryć raka trzonu macicy jest łyżeczkowanie jamy macicy. Podejrzenie nowotworu można wysunąć podczas przezpochwowego badania ultrasonograficznego. Rzadziej wykonuje się zabieg histeroskopii, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Rak endometrium – leczenie

Leczenie raka endometrium najczęściej obejmuje wycięcie macicy, przydatków oraz usunięcie węzłów chłonnych miednicy mniejszej. W zaawansowanych postaciach raka stosuje się leczenie skojarzone – operacja, radioterapia i hormonoterapia.

Zobacz film: Historia Katarzyny, która chorowała na endometriozę. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 30.05.2019,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 15.10.2018r.

Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Artykuł został ponownie sprawdzony i poddany korekcie.

Aga 14.08.2018r.

Ten artykul zawiera wiele poważnych błędów merytorycznych Np g1 g2 g3 to nie jest stopień zaawansowania.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej