Pulsujący ból zęba – co go może powodować? Jak leczyć?

Fot. Mladen Zivkovic / Getty Images 

Pulsujący ból zęba może mieć rozmaite podłoże, dlatego też w celu dokładnej weryfikacji jego przyczyn korzysta się często z diagnostyki obrazowej i wykonuje badanie RTG. Uczuciu pulsowania w zębie towarzyszą często wrażliwość na dotyk, ból przy nagryzaniu i obrzęk dziąsła. W większości przypadków świadczy to o rozwijającym się stanie zapalnym miazgi.

Pulsujący ból zęba to dość uciążliwy objaw, za który odpowiadać mogą różne stany chorobowe. Pulsowanie zęba pojawia się w stanach zapalnych miazgi, które wywołuje najczęściej nieleczona próchnica głęboka. Może być konsekwencją urazu i stanu zapalnego przyzębia czy świadczyć o ropniu okołowierzchołkowym w martwym zębie. Osoby doświadczające uczucia pulsowania w zębie powinny udać się na konsultację do dentysty, który w zależności od przyczyny bólu dostosuje leczenie.

Pulsujący ból zęba wywołany stanem zapalnym miazgi

Pulsujący ból zęba może świadczyć o stanie zapalnym miazgi. Miazga jest tkanką wypełniającą komory i korzenie zębów, która jest bardzo wrażliwa, mocno unerwiona i unaczyniona. Odpowiada za dotlenienie i odżywienie zęba, co jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Przyczyną zapalenia zęba jest najczęściej nieleczona próchnica głęboka. Stan ten może być też konsekwencją wielokrotnie przeprowadzanych w danym zębie zabiegów dentystycznych czy nieprawidłowo wykonanego wypełnienia.

Chorzy w początkowej fazie doświadczają lekkiego i przemijającego bólu, który pojawia się zwłaszcza podczas spożywania zimnych i gorących potraw oraz napojów. Wraz z zaawansowaniem choroby ból staje się silny, uporczywy, tętniący, promieniujący na sąsiednie zęby i może być odczuwany zarówno w dzień, jak i w nocy. Świadczyć może to nawet o nieodwracalnym zapaleniu miazgi zębowej. Wówczas oprócz dolegliwości bólowych zęba u chorych stwierdza się podwyższoną temperaturę ciała, ogólne złe samopoczucie, brak apetytu, rozbicie, ból głowy i gardła.

Pulsujący ból zęba po leczeniu kanałowym u części osób mija. Niekiedy na kilka tygodni na bolący ząb zakłada się specjalne opatrunki zawierające wodorotlenek wapnia lub tlenek cynku. W przypadku silnie zaawansowanego stanu zapalnego konieczna okazać się może nawet ekstrakcja, czyli usunięcie zęba z martwą miazgą.

Pulsujący ból zęba martwego – ropień okołowierzchołkowy

Pulsujący ból zęba martwego może być objawem ropnia okołowierzchołkowego, czyli procesu zapalnego, który toczy się w tkankach okołowierzchołkowych zęba. W tym przypadku pulsujący ból zęba pojawia się zwłaszcza w nocy, po przyjęciu poziomego ułożenia ciała. Dolegliwości bólowe nasilają się przy nagryzaniu i działaniu ciepła. Ból opisywany jest przez chorych jako ciągły i promieniujący. Nierzadko doświadcza się uczucia wysadzania zęba z zębodołu, pojawia się zaczerwienienie błony śluzowej i obrzęk. Ząb może być rozchwiany, a okoliczne węzły chłonne powiększone. Najczęstszą przyczyną powstawania ropni jest stan zapalny toczący się w zębie lub jego okolicy.

Leczenie ropnia okołowierzchołkowego wymaga trepanacji zęba, czyli otwarcia komory. Lekarz opróżnia (drenuje) ropień zęba. Podejmowane jest leczenie kanałowe lub otwarte z użyciem antybiotyku. Niekiedy konieczna okazuje się ekstrakcja zęba. Ukojenie dolegliwości bólowych przynoszą zimne okłady z lodu.

Pulsujący ból zęba po urazie przyzębia

Pulsujący ból zęba może pojawić się jako konsekwencja urazu przyzębia, czyli tkanek, które otaczają i unieruchamiają ząb. W skład przyzębia wchodzą: dziąsła, okostna, ozębna, kość wyrostka zębodołowego i cement korzeniowy. Za uraz przyzębia odpowiadać mogą: korzystanie z nieodpowiedniej szczoteczki do zębów o zbyt twardym włosiu, szczotkowanie z nadmierną siłą, nieprawidłowo założone uzupełnienie protetyczne czy bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Inną przyczyną mogą być upadek, wypadek, bójka, które powodują uraz zęba i jego przyzębia. Najczęściej w ich wyniku dochodzi do uszkodzenia jedynki i pulsującego bólu tego zęba.

Zobacz film i sprawdź jak prawidłowo dbać o zęby:

Zobacz film:  Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Pulsujący ból zęba przy zapaleniu przyzębia

Zapalenie przyzębia, potocznie określane paradontozą, może być źródłem pulsującego bólu zęba. W większości przypadków za stan ten odpowiadają bakterie płytki i kamienia nazębnego. Gromadzą się one na zębach w wyniku niewystarczającej higieny jamy ustnej. Infekcja tkanek przyzębia może przyczynić się do obnażenie szyjek zębów, krwawienia z dziąseł, rozchwiania i utraty zębów.

Szczególne znaczenie w leczeniu przypisuje się odpowiedniej higienie przyzębia, której utrzymanie zapewnia stosowanie szczoteczek do zębów o miękkiej lub średniej twardości włosia, wykonywanie szczoteczką okrężnych i/lub wymiatających ruchów, korzystanie z nici dentystycznej, płukanek i szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. Wskazany jest także skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Niezbędne jest wykonanie wypełnień i/lub uzupełnień protetycznych. Zaawansowana postać wymaga przeprowadzenia kiretażu, czyli zabiegu oczyszczania powierzchni korzenia oraz uzupełnienia ubytków kostnych preparatami kościozastępczymi.

Inne przyczyny pulsującego bólu zęba

Prócz wyżej wymienionych dolegliwości przyczynami pulsującego bólu zęba mogą być także za wysokie wypełnienia i ich nieodpowiednie dostosowanie w zgryzie oraz zbyt szybkie przesuwanie zębów podczas leczenia ortodontycznego. Zdarza się, że pulsujący ból zęba stanowi objaw nadwrażliwości pozabiegowej, pojawiającej się zwłaszcza w przypadku leczenia głębokiego ubytku próchnicowego. Jest to typowa reakcja na tego typu leczenie i może się utrzymać nawet przez kilka dni.

Bibliografia:

1. Jańczuk Z., Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych, Warszawa, PZWL, 2011.

2. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza – Zarys kliniczny, Warszawa, PZWL, 2007.

3. Barańska-Gachowska M., Endodoncja wieku rozwojowego i dojrzałego, Lublin, Czelej, 2004.

Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 04.12.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej