Puder ryżowy – prasowany i sypki. Jak go stosować?

Fot: PeopleImages / gettyimages.com

Puder ryżowy jest naturalnym kosmetykiem, który w Azji ceni się od wielu wieków, m.in. za łagodzenie stanów zapalnych skóry, jej wygładzanie oraz zapewnianie ładnego i zdrowego wyglądu. Puder ryżowy sprzedawany jest w różnych formach, najczęściej sypki lub prasowany.

Puder ryżowy, otrzymywany z ziaren ryżu siewnego (Oryza sativa L.), zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jednak w krajach azjatyckich, przede wszystkim w Indiach, Japonii i Chinach, jego właściwości ceni się już od wieków.

Twórcy Ajurwedy, czyli starożytnego systemu medycyny indyjskiej, stosowali proszek ryżowy w licznych praktykach uzdrawiających, ponieważ odkryli, że działa łagodząco na stany zapalne skóry. Mieszkanki Azji chętnie używały produktu także w celach kosmetycznych, zwłaszcza do makijażu, ceniąc go za wygładzanie i matowienie cery. Te walory do dziś wykorzystują profesjonalni fotografowie, charakteryzatorzy czy organizatorzy pokazów mody – puder ryżowy na długo bowiem zapobiega błyszczeniu się skóry, nawet w wilgotnych pomieszczeniach.

Puder ryżowy można znaleźć w składzie wielu produktów kosmetycznych, nie tylko pudrów (sypkich lub kompaktowych), ale również podkładów, korektorów, bronzerów, maseczek do twarzy, balsamów i preparatów nawilżających do twarzy.

Ryżowy puder – właściwości

Produkt od wieków pozyskuje się z oczyszczonych ziaren ryżu siewnego – pochodzącej z południowo-wschodniej Azji jednorocznej rośliny, która jest drugim, po pszenicy, najczęściej uprawianym zbożem świata. Stanowi podstawę wyżywienia 1/3 ludności świata. Blisko 95% światowych zbiorów ryżu przeznacza się do celów konsumpcyjnych, jednak ziarna ceni się również za inne właściwości, w tym kosmetyczne.

Zobacz film: Jakie kosmetyki wybierać, aby poprawić wygląd skóry? Źródło: Stylowy Magazyn.

Ryżowy puder wykazuje działanie kojące, matujące, absorbujące i przeciwzapalne. Wygładza skórę, nadając jej aksamitną i jedwabistą gładkość. Skutecznie wchłania również nadmiar sebum – naturalnego lubrykantu będącego mieszaniną substancji lipidowych, zapewniającego miękkość skórze i tworzącego na niej ochronną warstwę antybakteryjną i przeciwgrzybiczą, jednak niekiedy stającego się także przyczyną trądziku oraz tłustej cery.

Pudry ryżowe ze względu na właściwości kojące sprawdzają się w łagodzeniu podrażnień i zaczerwienień, nawet w przypadku wrażliwej i problematycznej cery. Przynoszą ulgę osobom zmagającym się ze stanami zapalnymi, pokrzywkami czy swędzeniem. Produkt ma na tyle delikatną formułę, że nie zatyka porów skóry, zaś doskonale wygładza cerę.

Puder ryżowy prasowany

Kosmetyk pozyskiwany z ziaren ryżu dostępny jest w różnych postaciach. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza puder ryżowy prasowany. Dzięki poręcznej formie produkt nadaje się do szybkiej aplikacji i poprawki makijażu o każdej porze dnia i nocy. Zaleca się go szczególnie do cery mieszanej i tłustej.

Prasowany puder ryżowy, nazywany niekiedy pudrem ryżowym w kamieniu, jest lekki i transparentny – dopasowuje się do każdego odcienia skóry, pozostawia na niej gładkie wykończenie, zapobiega błyszczeniu się, zmiękcza, wygładza i kryje niedoskonałości, nie zatyka porów, skutecznie absorbuje sebum, a także zapewnia trwałość makijażu na wiele godzin. Produkt nadaje się zwłaszcza do stosowania na czoło, nos i brodę.

Enzymatyczny puder ryżowy

W drogeriach oraz licznych sklepach internetowych można kupić enzymatyczny puder ryżowy, który również wykazuje szereg cennych właściwości – delikatnie złuszcza warstwę rogową naskórka, rozjaśnia przebarwienia i wspomaga wyrównanie kolorytu skóry. Można go stosować do każdego rodzaju cery, szczególnie zmęczonej, szorstkiej, szarej i ziemistej.

Lubisz naturalne kosmetyki? Obejrzyj film i poznaj "przepis" na podkład z naturalnych składników

Zobacz film: Jak zrobić podkład z naturalnych składników? Źródło: Klinika urody.

Przed użyciem należy przygotować emulsję z enzymatycznego pudru ryżowego. Około 1/2 łyżeczki proszku miesza się w dłoniach z wodą, a następnie pociera nimi, by wytworzyć kremową pastę, którą nakłada się na twarz (omijając okolice oczu) i masuje przez 1–2 minuty, a po upływie tego czasu spłukuje ciepłą wodą.

Puder ryżowy – jak go stosować

Przed zakupem pudru ryżowego lub produktów, które go zawierają, warto przeczytać ich skład. Należy bowiem unikać kosmetyków z niekorzystnymi dla zdrowia dodatkami, m.in. talkami, parabenami, nylonem czy polipropylenem, które niekiedy wykazują działanie rakotwórcze lub powodują reakcje alergiczne. Niezbyt korzystnym składnikiem kosmetyków jest również Dimethylimidazolidinone Rice Starch, czyli związek będący reakcją skrobi ryżowej z różnymi chemikaliami.

Dobrej jakości puder ryżowy powinien zawierać przede wszystkim czysty proszek ryżowy (Oryza Sativa Powder). Musi być hipoalergiczny, czyli przeznaczony dla osób o skórze wrażliwej, skłonnej do uczuleń. Można go stosować jako puder wykańczający lub podkład (bazę) pod makijaż. Aplikowanie należy rozpoczynać od górnej części twarzy i kierować się ku dołowi, stosując koliste ruchy. Do nakładania produktu można użyć pędzelka lub wilgotnej gąbki, która zwiększa trwałość i intensywność makijażu.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy.

Data aktualizacji: 28.06.2018,
Opublikowano: 13.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej