Puder ryżowy, otrzymywany z ziaren ryżu siewnego (Oryza sativa L.), zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jednak w krajach azjatyckich, przede wszystkim w Indiach, Japonii i Chinach, jego właściwości ceni się już od wieków.
Twórcy Ajurwedy, czyli starożytnego systemu medycyny indyjskiej, stosowali proszek ryżowy w licznych praktykach uzdrawiających, ponieważ odkryli, że działa łagodząco na stany zapalne skóry. Mieszkanki Azji chętnie używały produktu także w celach kosmetycznych, zwłaszcza do makijażu, ceniąc go za wygładzanie i matowienie cery. Te walory do dziś wykorzystują profesjonalni fotografowie, charakteryzatorzy czy organizatorzy pokazów mody – puder ryżowy na długo bowiem zapobiega błyszczeniu się skóry, nawet w wilgotnych pomieszczeniach.
Puder ryżowy można znaleźć w składzie wielu produktów kosmetycznych, nie tylko pudrów (sypkich lub kompaktowych), ale również podkładów, korektorów, bronzerów, maseczek do twarzy, balsamów i preparatów nawilżających do twarzy.
Ryżowy puder – właściwości
Produkt od wieków pozyskuje się z oczyszczonych ziaren ryżu siewnego – pochodzącej z południowo-wschodniej Azji jednorocznej rośliny, która jest drugim, po pszenicy, najczęściej uprawianym zbożem świata. Stanowi podstawę wyżywienia 1/3 ludności świata. Blisko 95% światowych zbiorów ryżu przeznacza się do celów konsumpcyjnych, jednak ziarna ceni się również za inne właściwości, w tym kosmetyczne.
Ryżowy puder wykazuje działanie kojące, matujące, absorbujące i przeciwzapalne. Wygładza skórę, nadając jej aksamitną i jedwabistą gładkość. Skutecznie wchłania również nadmiar sebum – naturalnego lubrykantu będącego mieszaniną substancji lipidowych, zapewniającego miękkość skórze i tworzącego na niej ochronną warstwę antybakteryjną i przeciwgrzybiczą, jednak niekiedy stającego się także przyczyną trądziku oraz tłustej cery.
Pudry ryżowe ze względu na właściwości kojące sprawdzają się w łagodzeniu podrażnień i zaczerwienień, nawet w przypadku wrażliwej i problematycznej cery. Przynoszą ulgę osobom zmagającym się ze stanami zapalnymi, pokrzywkami czy swędzeniem. Produkt ma na tyle delikatną formułę, że nie zatyka porów skóry, zaś doskonale wygładza cerę.
Puder ryżowy prasowany
Kosmetyk pozyskiwany z ziaren ryżu dostępny jest w różnych postaciach. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza puder ryżowy prasowany. Dzięki poręcznej formie produkt nadaje się do szybkiej aplikacji i poprawki makijażu o każdej porze dnia i nocy. Zaleca się go szczególnie do cery mieszanej i tłustej.
Prasowany puder ryżowy, nazywany niekiedy pudrem ryżowym w kamieniu, jest lekki i transparentny – dopasowuje się do każdego odcienia skóry, pozostawia na niej gładkie wykończenie, zapobiega błyszczeniu się, zmiękcza, wygładza i kryje niedoskonałości, nie zatyka porów, skutecznie absorbuje sebum, a także zapewnia trwałość makijażu na wiele godzin. Produkt nadaje się zwłaszcza do stosowania na czoło, nos i brodę.
Enzymatyczny puder ryżowy
W drogeriach oraz licznych sklepach internetowych można kupić enzymatyczny puder ryżowy, który również wykazuje szereg cennych właściwości – delikatnie złuszcza warstwę rogową naskórka, rozjaśnia przebarwienia i wspomaga wyrównanie kolorytu skóry. Można go stosować do każdego rodzaju cery, szczególnie zmęczonej, szorstkiej, szarej i ziemistej.
Lubisz naturalne kosmetyki? Obejrzyj film i poznaj "przepis" na podkład z naturalnych składników
Przed użyciem należy przygotować emulsję z enzymatycznego pudru ryżowego. Około 1/2 łyżeczki proszku miesza się w dłoniach z wodą, a następnie pociera nimi, by wytworzyć kremową pastę, którą nakłada się na twarz (omijając okolice oczu) i masuje przez 1–2 minuty, a po upływie tego czasu spłukuje ciepłą wodą.
Puder ryżowy – jak go stosować
Przed zakupem pudru ryżowego lub produktów, które go zawierają, warto przeczytać ich skład. Należy bowiem unikać kosmetyków z niekorzystnymi dla zdrowia dodatkami, m.in. talkami, parabenami, nylonem czy polipropylenem, które niekiedy wykazują działanie rakotwórcze lub powodują reakcje alergiczne. Niezbyt korzystnym składnikiem kosmetyków jest również Dimethylimidazolidinone Rice Starch, czyli związek będący reakcją skrobi ryżowej z różnymi chemikaliami.
Dobrej jakości puder ryżowy powinien zawierać przede wszystkim czysty proszek ryżowy (Oryza Sativa Powder). Musi być hipoalergiczny, czyli przeznaczony dla osób o skórze wrażliwej, skłonnej do uczuleń. Można go stosować jako puder wykańczający lub podkład (bazę) pod makijaż. Aplikowanie należy rozpoczynać od górnej części twarzy i kierować się ku dołowi, stosując koliste ruchy. Do nakładania produktu można użyć pędzelka lub wilgotnej gąbki, która zwiększa trwałość i intensywność makijażu.