Przyczyny nocnych potów u kobiet, mężczyzn i u dziecka. Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Fot: tab62 / fotolia.com

Nocne poty u mężczyzn mogą być spowodowane andropauzą, a u kobiet – menopauzą, ciążą lub nadchodzącą miesiączką. Zdarza się jednak, że ich przyczyny są dużo poważniejsze. Wśród nich wymienia się m.in. nerwicę, rozmaite infekcje lub nowotwory.

Pierwszą rzeczą, o jaką należy zadbać, jeśli występują problemy z nocnymi potami, jest komfort spania. Ich najprostszą przyczyną może być zbyt wysoka wilgoć lub temperatura w pokoju, zbyt gruba pościel lub piżama. Jeżeli jednak po wprowadzeniu zmian nocne poty nie ustępują – trzeba wybrać się do lekarza.

Nocne poty – przyczyny

Nocne poty mogą być spowodowane:

  • menopauzą,
  • andropauzą,
  • infekcjami, takimi jak gruźlica, zapalenie wsierdzia, zapalenie szpiku, ropnie AIDS czy borelioza,
  • nowotworami, np. chłoniakiem lub białaczką,
  • zażywaniem leków, zwłaszcza antydepresantów i innych środków wykorzystywanych w leczeniu psychiatrycznym, leków na cukrzycę,
  • hipoglikemią,
  • zaburzeniami hormonalnymi, wynikającymi np. z wystąpienia guza chromochłonnego, rakowiaka lub nadczynności tarczycy,
  • zaburzeniami neurologicznymi
  • zaburzeniami snu,
  • stresem,
  • zespołem bezdechu sennego i innymi problemami z oddychaniem.

Przyczyną nocnych potów może też być hiperhydroza. Jest to nadmierna, wrodzona potliwość występująca bez żadnego konkretnego powodu.

Zobacz też: Nadmierna potliwość – o czym może świadczyć wzmożone pocenie i jak z nim walczyć?

Nocne poty a nerwica

Podczas nerwicy nocne poty pojawiają się z powodu napadów lęku. Są to ataki nagłego, silnego strachu, niewynikającego z żadnej konkretnej przyczyny. Oprócz potów może im towarzyszyć także kołatanie serca, dreszcze, omdlenie i zawroty głowy oraz dolegliwości, takie jak ucisk w żołądku, ból w klatce piersiowej, drętwienie kończyn, brak tchu, bóle głowy, zaburzenia trawienia.

W nerwicy nocne poty mogą też występować z lękiem uogólnionym, mogącym trwać bez przerwy nawet przez kilka miesięcy. Jest to stan niepokoju, zamartwiania się, obaw przed powszechnymi trudnościami i ciągłego przewidywania zagrożenia. Oprócz potliwości pojawiają się przy nim również takie objawy somatyczne jak: bóle głowy, krzyża, mięśni kończyn, trudności w koncentracji, biegunka i zaburzenia snu.

Nocne poty u mężczyzn

Przyczyną nocnych potów u mężczyzn jest obniżenie stężenia testosteronu w organizmie. Jego poziom zaczyna spadać po 40. roku życia, co jest najbardziej odczuwalne w okresie męskiego przekwitania, czyli andropauzy. Hormon ten oddziałuje na podwzgórze mózgu, który odpowiada za regulację temperatury ciała. Zaburzenie równowagi hormonalnej powoduje docieranie do niej sprzecznych sygnałów, czego skutkiem są uderzenia gorąca. Ich efektem jest występowanie nocnych potów.

Nocne poty u dziecka

Nocne poty u dzieci mogą powodować takie same przyczyny, jak u dorosłych. Jeżeli jednak dziecko jest zdrowe, nocne poty może powodować:

  • zbyt gruba pościel lub piżama,
  • zbyt wysoka temperatura lub brak świeżego powietrza w pokoju,
  • koszmary,
  • chrapanie,
  • zatkany nos, katar lub kaszel,
  • stres.

Nocne poty podczas menopauzy

Zlewne poty nocne podczas menopauzy są spowodowane nagłymi uderzeniami gorąca. Najczęściej są odczuwalne w górnej połowie ciała, towarzyszy im też zaczerwienienie twarzy, a po potach występują dreszcze. Fale ciepła są najczęściej krótkie, ale mogą występować z różną częstotliwością. Ustają, kiedy organizm jest już przyzwyczajony do zmienionego poziomu poszczególnych hormonów. Zazwyczaj dzieje się to około 60. roku życia.

By napady gorąca, a co za tym idzie – nocne poty – zdarzały się rzadziej, dobrze jest ograniczyć jedzenie ostrych potraw, picie gorących napojów, kawy i alkoholu. Pomóc może też uwzględnienie w diecie witaminy E oraz soi. W pozbyciu się nocnych potów skuteczna bywają ziołowe herbaty, na przykład z szałwii.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Nocne poty w ciąży i przed miesiączką

Menopauza nie jest jedyną przyczyną nocnych potów u kobiet. Po zajściu w ciążę metabolizm mocno przyspiesza, serce tłoczy dodatkową krew, gospodarka hormonalna jest zaburzona. Powoduje to wzrost temperatury ciała. Pocenie się ma na celu schłodzenie organizmu.

U większości kobiet zlewne poty nocne pojawiają się również przed miesiączką. Podobnie jak przy ciąży i menopauzie, przyczyną są wahania hormonów. Kilka dni po owulacji poziom progesteronu spada, co zakłóca równowagę hormonalną, powodując falę gorąca i nocne poty.

Nocne poty po alkoholu

Jest kilka powodów, dla których alkohol może wywoływać nocne poty. Alkohol ma wpływ zarówno na układ nerwowy, jak i krwionośny. Wywołuje przyspieszenie tętna i poszerzenie naczyń krwionośnych, co może skutkować poceniem. Nie należy jednak łączyć tego z wydalaniem alkoholu. W moczu, pocie i oddechu organizm opuszcza zaledwie 10% spożytego alkoholu. Reszta jest rozkładana przez wątrobę. Zlewne poty nocne mogą też być efektem odstawienia alkoholu po długim czasie jego nadużywania.

Data aktualizacji: 29.11.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej