Przyczyny alzheimera - co powoduje tą chorobę?

fotografixx/getty images

Choroba Alzheimera należy do szerokiej grupy chorób neurodegeneracyjnych, inaczej nazywanych otępiennymi. Pojawia się najczęściej u osób w starszym wieku, ma charakter przewlekły oraz postępujący. Prowadzi do stopniowych zaburzeń poznawczych, utrudniających funkcjonowanie chorych w społeczeństwie. Przyczyny alzheimera nie są do końca poznane.

Wśród przyczyn powstawania choroby Alzheimera wymieniane są głównie procesy prowadzące do odkładania się patologicznych, nierozpuszczalnych białek. Ich obecność w powolny sposób uszkadza tkankę nerwową i prowadzi do ujawnienia się charakterystycznych zaburzeń. Leczenie choroby Alzheimera jest wyłącznie objawowe.

Co to jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera należy do szerokiego grona zaburzeń psychicznych, których powstanie wiąże się z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego. W międzynarodowej klasyfikacji chorób (ICD-10) zaliczana jest do kategorii chorób otępiennych. Otępienia dotyczą najczęściej osób w podeszłym wieku i wynikają z chorób neurologicznych (uszkadzających układ nerwowy) lub tych spoza układu nerwowego, wtórnie degenerujących mózg.

Alzheimer jest najczęstszą, nieuleczalną i postępującą chorobą otępienną. Większość zachorowań (bo aż 99%) ma charakter sporadyczny, czyli niezwiązany z dziedzicznymi mutacjami w genach. Pozostały 1% przypadków ma charakter dziedziczny i jest wynikiem nieprawidłowości w trzech genach, kodujących powstawanie patologicznych białek (tzw. prekursora amyloidu beta oraz preseniliny 1 i 2). Badania dowodzą, że osoby z zespołem Downa mają zwiększone ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Wczesnymi objawami alzheimera są problemy z pamięcią (trudności w przypominaniu sobie ostatnich zdarzeń), do których po kolei dołączają: drażliwość, częste zmiany nastroju, zachowania agresywne, trudności z przyswajaniem nowych informacji i zaburzenia pamięci dawnej. W konsekwencji prowadzi to do utraty samodzielności pacjentów, a w końcu także uniemożliwia z nimi kontakt.

Jakie są przyczyny powstawania choroby Alzheimera?

Nad chorobą Alzheimera od wielu lat prowadzone są intensywne prace badawcze, mające na celu poznanie wszystkich czynników ryzyka oraz przyczyn rozwoju. Aktualnie dominuje tzw. teoria kaskady amyloidowej, w myśl której początkowym zaburzeniem prowadzącym do rozwoju alzheimera jest odkładanie się w tkance mózgowej nierozpuszczalnych form peptydu (białka) Abeta, czyli płytek amyloidowych, co w konsekwencji powoduje degenerację i indukuje śmierć prawidłowych neuronów (komórek tkanki nerwowej) i ujawnienie się objawów klinicznych.

Kolejną teorią jest teoria cholinergiczna, mówiąca o dysfunkcji układu przywspółczulnego (autonomicznego układu nerwowego, czyli pozostającego poza świadomością), objawiającej się obniżeniem stężenia specjalnego neuroprzekaźnika – acetylocholiny. U chorych na alzheimera poziom tej substancji jest obniżony.

Istnieje także hipoteza białka tau, która zakłada, że właśnie ono, niewłaściwie przetworzone, ulega akumulacji, tworząc tzw. splątki neurofibrylarne w komórkach nerwowych. Prowadzi to do patologicznego działania wielu struktur w ośrodkowym układzie nerwowym.

Wśród innych przyczyn rozwoju choroby Alzheimera wymieniane są takie czynniki, jak wysoki poziom stresu oksydacyjnego oraz przewlekłe stany zapalne.

Na czym polega diagnostyka oraz leczenie choroby Alzheimera?

Rozpoznanie choroby Alzheimera w początkowych stadiach, gdy objawy nie są nasilone i często błędnie utożsamiane z wiekiem lub stresem, jest niezwykle trudne. Oprócz przeprowadzenia dokładnego wywiadu i obserwacji zachowań chorego stosowane są rozmaite testy neuropsychologiczne, które jednak nie zawsze ukazują odchylenia od normy. W niektórych wypadkach wykonywane są badania obrazowe mózgu, np. pozytonowa tomografia emisyjna (PET), które ujawniają nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu – zaniki i procesy degeneracyjne w płatach ciemieniowych oraz skroniowych, odpowiadające za wystąpienie objawów chorobowych.

Obie metody diagnostyczne pozwalają na postawienie prawdopodobnego rozpoznania, gdyż ostateczna i pewna weryfikacja możliwa jest tylko za pomocą pośmiertnego badania fragmentu tkanki mózgowej pod mikroskopem, które ujawnia obecność patologicznych białek – płytek amyloidowych oraz splątków neurofibrylarnych.

Nie są znane czynniki ochronne, uniemożliwiające lub hamujące rozwój i postęp choroby.

Leczenie choroby Alzheimera jest wyłącznie objawowe i ma na celu zmniejszenie nasilenia występujących zaburzeń neurologicznych. Stosowane są przede wszystkim leki zwiększające poziom acetylocholiny w mózgu. Niezwykle istotne są także terapie psychospołeczne, mające na celu pomoc chorym w przystosowaniu się do tej nieuleczalnej choroby.

Zobacz film:  Co czuje osoba chora na Alzheimera?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Jarema M., Psychiatria, PZWL, Warszawa 2016.

Data aktualizacji: 04.11.2020,
Opublikowano: 04.11.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Fototerapia - nowy, skuteczny sposób walki z Alzheimerem 

Nowe badania przeprowadzone na myszach pokazują, że sen i fototerapia mogą się przyczynić do skuteczniejszej walki z chorobą Alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Jak kurczy się i zmienia mózg wraz z wiekiem? Będziesz zaskoczony!

Nasze ciała zmieniają się wraz z wiekiem w sposób widoczny gołym okiem - włosy stają się siwe, skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki... Zmiany, które zachodzą w mózgu, są mniej oczywiste, za to ich konsekwencje mogą być znacznie bardziej dotkliwe. Czy można im zapobiec?

Czytaj więcej
Choroba Alzheimera  - w Polsce rozpoznaje się ją średnio dopiero po dwóch latach

Pod względem diagnozowania Alzheimera znajdujemy się na jednym z ostatnich miejsc w Europie - alarmują specjaliści Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Okazuje się bowiem, że od momentu pierwszego zgłoszenia objawów do określenia ostatecznej diagnozy upływają zwykle aż 24 miesiące. 

Czytaj więcej
21 września Światowym Dniem Choroby Alzheimera

W Polsce jest ponad 500 tysięcy osób ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera, która powoduje od 50 do 60 proc. przypadków demencji. Chorych jest bardzo dużo, a postępujące schorzenie sprawia, że wymagają coraz bardziej intensywnej opieki. 21 września obchodzimy Światowym Dniem Choroby Alzheimera i oddajemy hołd opiekunom, którzy wykonują bardzo ciężką pracę. 

Czytaj więcej
Poradnik dla bliskich pacjenta z chorobą Alzheimera

Osoba chora na demencję (w tym chorobę Alzheimera) potrzebuje odpowiedniej opieki, nie jest w stanie bowiem zająć się sama sobą. Zwykle opieka jest uzależniona od stanu pacjenta. Jednak w przypadku choroby Alzheimera możemy być przygotowani na postępowanie choroby. 

Czytaj więcej
Początki choroby Alzheimera - kto jest najbardziej narażony na jej rozwój?

Choroba Alzheimera jest nieuleczalnym schorzeniem, które paraliżuje życie chorego - nie tylko w kwestii poznawczej, ale także ruchowej. W zaawansowanym stadium choroby pacjenci są całkowicie zdani na pomoc innych. Kto jest narażony na rozwój choroby?

Czytaj więcej
Czy osoba chora na Alzheimera ma świadomość tego, że jest chora?

Choroba Alzheimera jest chorobą nieuleczalną i postępującą. Chorzy nie zawsze mają świadomość swojego stanu, jednakże na pewnym etapie rozwoju schorzenia mają świadomość deficytów, jakie mają w codziennych czynnościach. 

Czytaj więcej
Czy chorobę Alzheimera można wyleczyć?

Organizm starzeje się i nie jest to proces, który można zatrzymać. Jednak o ile starzenie się jest naturalnym procesem, o tyle demencja jest już chorobą. Jak przebiega choroba Alzheimera i czy można ją wyleczyć? 

Czytaj więcej
Alzheimer a demencja - czym się różni?

Choroba Alzheimera jest zwyrodnieniową chorobą mózgu, w wyniku której pacjent ma problemy z pamięcią, zapamiętywaniem czy myśleniem abstrakcyjnym. Choroba Alzheimera jest jednym z rodzajów demencji starczej. Wyróżniamy jednak i inne rodzaje demencji. 

Czytaj więcej