Przewiane nerki – jakie są objawy i sposoby leczenia?

Fot. Tharakorn / Getty Images

Przewiane nerki to popularne określenie pojawiającego się w nich stanu zapalnego, który może dotyczyć całego układu moczowego. Konsekwencje mogą być jednak dużo groźniejsze dla zdrowia niż samo zapalenie pęcherza czy cewki moczowej.

Przewiane nerki mogą powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości i zwykle przyczyniają się do dalszego rozwoju przeziębienia. Może do nich dojść na skutek przebywania w niskich temperaturach, zwłaszcza przy przenikliwym wietrze. Nieodpowiednia do takich warunków odzież nie stanowi wówczas skutecznej ochrony dla całego ciała.

Przewiane nerki – kiedy dochodzi do zapalenia?

Przewiane nerki są jedną z konsekwencji niewłaściwego zabezpieczenia termicznego organizmu, nie tylko na długich wyprawach, ale także podczas np. jesiennego spaceru. Wyziębienie zawsze powoduje spadek odporności. Warto wiedzieć, że dotkliwy wiatr wychładza znacznie szybciej. Organizm bardzo szybko traci duże ilości ciepła i nie jest w stanie chronić się przed działaniem drobnoustrojów, które zyskują do niego ułatwiony dostęp. Właśnie dlatego następstwem tego procesu jest rozwijająca się infekcja. Pojawiają się ból gardła, pogorszenie samopoczucia i niewielka gorączka. Jeśli dodatkowo nie został właściwie zabezpieczony tułów, może dojść do lekkiego zapalenia nerek, które popularnie określane jest terminem przewianie.

Najczęściej na przewianie organizm narażony jest jesienią, kiedy temperatury spadają, a przyzwyczajeni do ciepłych promieni słońca spacerowicze nie wyciągnęli jeszcze z szaf cieplejszej odzieży. Warto uważać zwłaszcza na otwartych przestrzeniach, gdzie jesteśmy najbardziej narażeni na działanie wiatru, ale także podczas uprawiania codziennej aktywności fizycznej, np. biegania. Należy pamiętać, że o ile wysiłek podnosi temperaturę, tak po jego zakończeniu organizm bardzo szybko ją traci poprzez poszerzenie naczyń krwionośnych.

Przewiane nerki – objawy

Przewiane nerki dają charakterystyczne objawy. Pojawiają się ból w okolicy lędźwi, ogólne pogorszenie samopoczucia i zaczynają się problemy z oddawaniem moczu, który dodatkowo jest widocznie mętny. Objawami towarzyszącymi mogą być podniesiona temperatura ciała, dreszcze i uczucie ogólnego rozbicia. Na dalszym etapie rozwoju przeziębienia, jeśli dotyczy całego organizmu, mogą pojawić się katar lub kaszel.

Zazwyczaj przewianie dotyczy całego organizmu. Może pojawić się ból ucha, gardła czy głowy. Na działanie niskiej temperatury bardzo wrażliwe są korzonki powodujące ból pleców o dużym nasileniu, który często wymusza leżenie w łóżku. Konsekwencją rozwijającego się w ich obrębie stanu zapalnego jest właśnie przeziębienie nerek.

Sposoby leczenia przewianych nerek

W przypadku przewianych nerek pomogą sposoby, które stosuje się przy pierwszych objawach przeziębienia. Przede wszystkim wychłodzony organizm należy ogrzać, aby podnieść jego temperaturę. Warto wiedzieć, że atakujące człowieka wirusy są najbardziej aktywne w temperaturze około 33–34 stopnie. Dlatego przy pierwszych niepokojących objawach lub po prostu po zakończeniu spaceru w wietrzny dzień warto wziąć gorącą kąpiel, najlepiej z dodatkiem olejków eterycznych, np. z mięty pieprzowej, drzewa herbacianego czy eukaliptusa, które poza tym, że relaksują, wykazują duże właściwości antyseptyczne.

Po kąpieli, do kolacji, zamiast ulubionego napoju trzeba sięgnąć po gorącą herbatę z cytryną, najlepiej z dodatkiem soku malinowego. Również miód wspomaga organizm w walce z drobnoustrojami. Wystarczy dodać go do mleka i wypić napój – najlepiej jeśli będzie w temperaturze pokojowej, gdyż wrzątek sprawia, że miód traci swoje lecznicze właściwości.

Zobaczcie, jak zadbać o nerki, żeby na długo pozostały zdrowe:

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co zrobić przy dokuczliwych objawach przewiania nerek?

Jeśli przewiane nerki dają bardziej dokuczliwe objawy i samo rozgrzanie organizmu nie powoduje ich złagodzenia, warto sięgnąć po leki przeciwzapalne dostępne w aptece bez recepty. Dobrze też nasmarować plecy maścią o działaniu rozgrzewającym i przeciwzapalnym lub np. spirytusem kamforowym. W przypadkach, kiedy ból w okolicach lędźwi jest bardzo dotkliwy i zamiast zmniejszać się, jego natężenie wzrasta, konieczne są konsultacja lekarska i zastosowanie odpowiednich leków.

Nieleczone przeziębienie nerek może prowadzić do groźnych konsekwencji. Rozwijający się w ich obrębie stan zapalny wpływa na upośledzenie pracy narządu, który w organizmie pełni bardzo ważną funkcję. Każde schorzenie w jego obrębie powoduje niedostateczne usuwanie toksyn i niepotrzebnych produktów przemiany materii, aby te nie zalegały w ciele człowieka. Zapalenie nerek, będące powikłaniem przeziębienia, może przejść w stan przewlekły, a w skrajnych przypadkach prowadzić do niewydolności narządu. Wówczas najniebezpieczniejszą konsekwencją bagatelizowania choroby jest rosnące ryzyko zatrucia całego organizmu. 

Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 04.12.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej