Przeszczep serca sześcioletniej Julki zakończony sukcesem. Dziewczynka wraca do domu

Fot.: ThitareeSarmkasat / Getty Images

Sześcioletnia Julia od  roku mieszkała w szpitalu. Pracę jej serca wspomagała ciężka pompa, która utrzymywała dziecko przy życiu. Długi czas oczekiwania na serce dobiegł już końca - Julia jest po przeszczepie i wraca do domu.

Sześcioletnia Julia przez rok była podłączona do pompy, która wspomagała pracę jej serca. Dziewczynka przez rok mieszkała w szpitalu, oczekując na operację przeszczepu serca. Wcześniej, bo od czterech lat, nie mogła normalnie się bawić, bo musiała uważać na swoje chore serce. Teraz wszystko się zmieniło.

Warto wiedzieć: Transplantacja serca - kiedy trzeba wykonać przeszczep serca i ile się po nim żyje?

Julka jest po przeszczepie serce - operacja trwała 10 godzin, pojawiły się komplikacje, ale ostatecznie wszystko się udało. Dr Szymon Pawlak, kardiochirurg dziecięcy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu tak komentował operację w rozmowie z TVN24.pl:

Serce zaczęło bić prawidłowo, ciśnienie jest dobre, ale wymaga od nas bardzo dużo pracy.

Julka nie może się doczekać powrotu do domu, gdzie czeka na nią ukochana kotka, a także bliscy, którzy nie mogli odwiedzać jej zbyt często w szpitalu. Dziewczynka już snuje plany na przyszłość, chciałaby odkrywać nowe pająki lub zajmować się leczeniem robaków, jak sama mówi.

Polecamy: Co to jest transplantologia? Definicja, statystyki, etyka

Pani Agata, mama Julii, jest bardzo wdzięczna rodzinie dawcy oraz zespołowi ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Na oddziale szpitala jest już kolejne dziecko, niespełna roczny chłopczyk, który także oczekuje na transplantację serca. 

Więcej na ten temat na TVN24.pl: 350 dni niepewności i koniec "życia na sznurku". Julka ma nowe serce i zapowiada: będę psocić

Przeszczep serca

Pierwszy przeszczep serca w Polsce zakończony sukcesem wykonał prof. Zbigniew Religia wraz ze swoim zespołem, 5 listopada 1985 roku w Zabrzu. Transplantacja serca jest skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym. Najpierw należy pobrać serce od osoby, u której stwierdzono śmierć pnia mózgu, a która za życie nie wyraziła sprzeciwu na bycie dawcą organów. Następnie organ umieszcza się w organizmie biorcy, co jest niezwykle trudnym i skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym.

Osoba po przeszczepie serca musi do końca życia przyjmować leki immunosupresyjne, które zapobiegają odrzuceniu narządu. W praktyce oznacza to, że mała Julia będzie jeszcze bardzo długo pod opieką lekarzy.

Wskazaniem do przeszczepu serca jest ostra niewydolność tego narządu, co oznacza, że serce nie może już dłużej pełnić swojej roli w organizmie, a więc pompować krwi, która dostarcza tlen i składniki odżywcze do wszystkich tkanek.

Warto wiedzieć: Arytmia - zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Czym jest migotanie przedsionków? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Migotanie przedsionków, czyli co? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 31.03.2019,
Opublikowano: 20.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej