Przełom tarczycowy – objawy, leczenie i przyczyny

Fot: WavebreakmediaMicro / fotolia.com

Przełom tarczycowy to stan zagrożenia życia. Najczęściej jest powikłaniem nadczynności tarczycy, ale o przełomie mówi się też przy intensywnym przebiegu niedoczynności tarczycy. Oba stany wymagają leczenia szpitalnego, a powrót do zdrowia wiąże się z długofalową terapią i planową rekonwalescencją.

Przełom tarczycowy stanowi poważne niebezpieczeństwo dla chorego, ponieważ hormony tarczycy odgrywają kluczową rolę w termoregulacji i regulacji tempa przemiany materii w organizmie. Dlatego zaburzenia pracy gruczołu tarczowego objawiają się bardzo intensywnie i mają duży wpływ na życie osoby dotkniętej tym problemem. Współczesna medycyna potrafi dobrze monitorować poziom hormonów tarczycy i korygować go (zarówno w górę, jak i w dół), zapewniając choremu możliwość normalnego funkcjonowania.

Objawy przełomu tarczycowego

Przełom tarczycowy to zespół niebezpiecznych objawów wynikający albo z przyspieszenia metabolizmu (w nadczynności tarczycy) albo – w jej niedoczynności – ze spowolnienia przemiany materii. Dlatego objawy obu stanów w dużej części można przedstawić przeciwstawnymi opisami.

Przełom w nadczynności gruczołu tarczowego rozwija się zwykle nagle, choć mogą wcześniej wystąpić wstępne, mniej charakterystyczne objawy. Niemniej u chorego z nadczynnością tarczycy powinny one zawsze budzić niepokój i skłaniać go do endokrynologicznej kontroli stanu zdrowia.

W fazie początkowej mogą pojawiać się takie objawy, jak:

  • pobudzenie, bezsenność,
  • stopniowa utrata masy ciała,
  • nudności, wymioty, biegunki,
  • gorączka i poty.

Rozwinięty przełom tarczycowy to stan, który zwykle na tyle niepokoi chorego i jego bliskich, że wzywają oni pomoc lekarską. Do wcześniej występujących objawów dołączają drżenia mięśniowe, wysoka, utrzymująca się gorączka, niepokój, silne pobudzenie, majaczenie, znaczne przyspieszenie pracy serca (osiągające w rytmie podstawowym częstości powyżej 14–105/min.), obniżone ciśnienie, zaczerwienienie skóry, zwiększona potliwość.

Stan chorego może się zmieniać bardzo szybko – nadmierna aktywność często przechodzi (jako objaw wyczerpania) w apatię i śpiączkę, a zaburzenia rytmu (zwykle migotanie przedsionków lub częstoskurcz nadkomorowy) stają się przyczyną niewydolności krążeniowo-oddechowej.

Przełom tarczycowy przy niedoczynności tarczycy

Rozwinięty przełom tarczycowy hipometaboliczny (związany z niedoczynnością) ma zupełnie inny obraz. Chory jest apatyczny, spowolniony lub w śpiączce. Jego tętno jest zwolnione, a ciśnienie niskie. Temperatura ciała znacznie się obniża (nawet do ok. 32–33°C). Skóra chorego jest blada, sucha, często łuszcząca się. Na ciele pojawiają się obrzęki o miękkim, gąbczastym charakterze (tzw. obrzęk śluzowaty). Możliwa jest także obecność płynu w jamie opłucnej (połączona z dusznością) albo w jamie brzusznej.

Rozpoznanie u chorego przełomu (niezależnie od tego, czy jest on związany z nad- czy niedoczynnością tarczycy) powinno spowodować natychmiastowe skierowanie go do leczenia specjalistycznego.

Przełom tarczycowy – przyczyny

Wyjściową przyczyną przełomu tarczycowego jest choroba podstawowa, gwałtowne odstawienie leków hormonalnych lub zmniejszających aktywność wydzielniczą albo używanie przez dłuższy czas dawek leków znacznie odbiegających od potrzeb i przepisu lekarza.

Przełom hipometaboliczny rozwija się w przebiegu niedoczynności tarczycy albo w stanach po usunięciu tarczycy, jej radioterapii, kiedy chory nie otrzymuje dostatecznej ilości preparatów zastępujących naturalne hormony.

W przypadku przełomu z przyspieszonym metabolizmem przyczynami mogą być: nadczynność tarczycy, hormonalnie czynne wole guzowate, choroba Graves-Basedowa.

Elementem wyzwalającym nagły wyrzut hormonów z tarczycy i powstanie przełomu są różnego typu czynniki stresogenne lub narażające organizm na dodatkowy wysiłek, np.

  • rozległy uraz,
  • nagły, ciężki stan chorobowy (udar, zawał mięśnia sercowego, zator),
  • szok psychiczny,
  • ciężka infekcja,
  • zaburzenia metaboliczne (np. kwasica, hipoglikemia, mocznica),
  • zabieg operacyjny,
  • ciąża lub poród.

Do przełomu może dojść również w sytuacji, gdy nagle zwiększa się podaż jodu (np. leczenie nadczynności radioaktywnym izotopem, podawanie opartych na związkach tego pierwiastka preparatów kontrastowych do zdjęć radiologicznych).

Leczenie przełomu tarczycowego

Chory w każdym przypadku wymaga pilnego transportu do szpitala, najlepiej do kliniki endokrynologicznej.

Podstawowe znaczenie ma leczenie urazu lub choroby wyzwalającej przełom oraz wyrównywanie poziomu hormonów tarczycy, tak by zapewnić powrót do normalnego tempa przemiany materii i regulacji temperatury ciała.

Leczenie wspomagające obejmuje zwykle podawanie dużych dawek steroidów, wyrównywanie zaburzeń wodno-elektrolitowych, stabilizację pracy serca, kontrolę i stabilizację temperatury ciała chorego.

Niezbędne jest wdrożenie monitoringu poziomu hormonów tarczycy i odpowiednie korygowanie odchyleń od normalnych wartości. Pozwala to choremu na osiągnięcie właściwego poziomu przemiany materii, zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań, stopniową poprawę stanu ogólnego, a w dłuższej perspektywie – po odpowiedniej rekonwalescencji i pod stałą opieka endokrynologiczną – na powrót do normalnego funkcjonowania.

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 29.12.2017,
Opublikowano: 30.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak prawidłowo przyjmować leki na tarczycę? 

Przy problemach z tarczycą chorzy przyjmują leki na bazie hormonów. Na skuteczność terapii wpływa dieta oraz to, po jaki płyn sięga pacjent, aby połknąć lek. O czym, należy pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Dieta a Hashimoto - co jeść przy chorobie hashimoto?

Choroba Hashimoto powoduje ostre zapalenie tarczycy, co zaburza funkcjonowanie wydzielanych przez nią hormonów. Metodą leczenia schorzenia immunologicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, dobranej indywidualnie do potrzeb pacjenta. Dieta w walce z Hashimoto - jaką wybrać? Produkty wskazane w diecie na Hashimoto to, np.: oleje roślinne nierafinowane, owoce, warzywa, ryby, skorupiaki, roślinne mleka, orzechy oraz jaja.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Jak dobrać suplementy diety przy niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto? 

Problemy z tarczycą ma coraz więcej osób. Dzięki odpowiedniej terapii hormonalnej można przywrócić prawidłową pracę gruczołu. W przypadku pacjentów, którzy zmagają się z niedoczynnością tarczycy lub chorobą Hashimoto leczenie uzupełnia się o suplementy diety. Jakie preparaty będą dla nich najlepsze?

Czytaj więcej
Choroby tarczycy - kiedy konieczny jest zabieg? Nowoczesne operacje tarczycy bez blizn i powikłań

Choroby tarczycy tylko w niektórych przypadkach wymagają leczenia operacyjnego. Jeśli operacja jest konieczna, to coraz częściej stosuje się precyzyjne i mało inwazyjne zabiegi – tłumaczył prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej prof. Marcin Barczyński.

Czytaj więcej
Nadczynność tarczycy. Co jeść przy problemach z tarczycą?

Nadczynność tarczycy zdecydowanie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z gospodarki hormonalnej organizmu. Jak się okazuje, dieta przy nadczynności tarczycy ma ogromne znacznie. Specjaliści zalecają spożywanie większej ilości posiłków o mniejszej zawartości kalorii.

Czytaj więcej
Dren Redona - pielęgnacja. Kiedy się stosuje?

Zestaw do drenażu ssącego Redona jest szeroko stosowany w medycynie. Pozwala na dokładne usunięcie, przede wszystkim z miejsca operowanego (np. w jamie brzusznej czy w okolicy tarczycy), gromadzących się wydzielin, takich jak krew i płyn surowiczy. Na zestaw składają się dren oraz butelka ssąca Redona.

Czytaj więcej
Czym jest torbiel tarczycy? Jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel tarczycy może towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tego gruczołu. Czasami przez długi czas nie daje żadnych specyficznych objawów. Dokładna przyczyna powstawania torbieli tarczycy nie została jeszcze poznana.

Czytaj więcej
Leczenie jodem radioaktywnym – kiedy się je stosuje?

Leczenie jodem radioaktywnym wykorzystywane jest przede wszystkim w leczeniu chorób tarczycy, w wyniku których dochodzi do nadczynności tego organu. Chodzi zwłaszcza o chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe tarczycy oraz gruczolaka toksycznego. To jednak nie jedyne schorzenia, przy których leczeniu sięga się po radiojod.

Czytaj więcej