Przedwczesne dojrzewanie u dziewczynek i chłopców – skąd się bierze?

Fot. Ben Pipe Photography / Getty Images

Aby dojrzewanie zostało uznane za przedwczesne, musi nastąpić u dziewczynki przed 8. rokiem życia, a u chłopca przed ukończeniem 9 lat. Do jego przyczyn należą m.in. choroba nadnerczy lub guzki przysadki mózgowej. 

Przedwczesne pokwitanie ma dwie postacie – zależną i niezależną od gonadotropin. Ta pierwsza jest inaczej nazywana ośrodkowym lub prawdziwym przedwczesnym dojrzewaniem płciowym. Druga to z kolei obwodowe lub rzekome dojrzewanie. Zbyt wczesne pojawienie się u dziecka sygnałów pokwitania powinno skłonić rodziców, aby zabrali swoją pociechę do endokrynologa dziecięcego.

Prawdziwe i rzekome przedwczesne dojrzewanie płciowe

Prawdziwe przedwczesne dojrzewanie płciowe jest wywołane wydzielaniem hormonów płciowych przez gonady, a więc jajniki lub jądra. Narządy te otrzymują sygnał z przysadki mózgowej poprzez rozpoczęcie produkcji hormonów GnRH (FSH lub LH). Taka zbyt wczesna aktywność podwzgórza może objawiać się poprzez wczesne powiększanie się piersi u dziewcząt lub jąder u chłopców. Zauważa się wtedy również szybki przyrost masy ciała oraz wzrostu (zmiany są zgodne z płcią dziecka). Ta postać przedwczesnego dojrzewania o wiele częściej dotyka dziewczynki, a określenie jej przyczyn jest trudne. U chłopców zdarza się dość rzadko, a u podstaw leżą głównie wady rozwojowe układu nerwowego. Należą do nich niezłośliwe guzy podwzgórza, nowotwory systemu nerwowego oraz powikłania po urazach. Przyczyną nadgorliwości przysadki mózgowej może być także wodogłowie lub zmiany powstałe jako powikłania po zapaleniu opon mózgowych.

Druga postać przedwczesnego dojrzewania płciowego to tzw. dojrzewanie rzekome. Nadmierna produkcja hormonów płciowych jest wywołana nieprawidłową aktywnością na osi podwzgórze–przysadka. Ta postać może przybierać cechy niezgodne z płcią.

Rzekome przedwczesne pokwitanie u dziewcząt wywołane jest niektórymi chorobami. Należą do nich między innymi:

  • niedoczynność tarczycy,
  • guzy i torbiele jajników,
  • przerost nadnerczy.

Do objawów rzekomego, przedwczesnego dojrzewania płciowego u dziewczynek należy między innymi obniżenie głosu, pojawienie się zarostu i powiększenie łechtaczki.

Dojrzewanie przedwczesne u chłopców w tej formie wywołane jest takimi schorzeniami jak:

  • nowotwory jąder,
  • niedoczynność tarczycy,
  • nowotwory i przerost nadnerczy.

Charakterystycznymi zmianami pojawiającymi się u chłopców jest powiększenie penisa, rozwój owłosienia na ciele oraz trądzik. Rodzice zauważają również, że dziecko szybko rośnie.

Przedwczesne pokwitanie – leczenie i diagnostyka

Gdy pojawią się objawy przedwczesnego dojrzewania, należy zgłosić się do endokrynologa dziecięcego. Specjalista, aby dobrać odpowiednią metodę leczenia, musi znaleźć przyczynę choroby i określić, czy jest to dojrzewanie rzekome, czy prawdziwe. Wykryciu przyczyn służy szereg badań laboratoryjnych (dla zmierzenia poziomu hormonów) oraz obrazowych, aby sprawdzić, czy narządy wytwarzające hormony nie są zajęte guzami lub przerośnięte. W przypadku przedwczesnego dojrzewania wywołanego niedoczynnością tarczycy lub przerostem nadnerczy lekarz przepisuje środki mające wstrzymać produkcję hormonów płciowych. Przy nadmiernej aktywności przysadki mózgowej zapisywane są z kolei leki powstrzymujące produkcję GnRH. Jeśli pojawiają się natomiast torbiele i guzy zaburzające pracę gruczołów, postępowaniem koniecznym jest ich usunięcie – często drogą operacyjną.

Po zlikwidowaniu przyczyn przedwczesnego dojrzewania dzieci rozwijają się prawidłowo. Dojrzewanie właściwe zaczyna się, kiedy osiągną odpowiedni wiek. Jego przebieg zazwyczaj nie jest już zaburzony.

Czy hormony determinują życie kobiet? Jak wygląda PMS widziany oczami mężczyzn? Przekonajcie się na filmie:

Zobacz film: Hormony determinują życie kobiet? Męski punkt widzenia PMS. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przedwczesne dojrzewanie płciowe a psychika dziecka

Zbyt wczesne rozpoczęcie dojrzewania niesie ze sobą szereg problemów natury psychicznej. Dziecko nie rozumie dotykających go objawów i zmian w jego ciele, dlatego jest to dla niego sytuacja bardzo trudna. Może wywołać to wiele negatywnych emocji i zaburzać jego funkcjonowanie w społeczeństwie. Zmiany w wyglądzie mogą powodować drwiny i naśmiewanie się ze strony rówieśników w klasie. Dziecko z takim problemem może nie chcieć chodzić do szkoły, wykazywać objawy nerwicy, a nawet depresji. Dobrze jest, aby objąć je opieką psychologa. Pomocna będzie również rozmowa z wychowawcą i objaśnienie powstałego problemu. Ważne jest codzienne wspieranie dziecka oraz wytłumaczenie mu, że powstające objawy to choroba i nie jest ona jego winą. Absolutnie nie wolno ignorować problemów, jakie zgłasza dziecko – bagatelizowanie trudności z rówieśnikami, smutku czy rozdrażnienia doprowadzi tylko do pogorszenia jego stanu psychicznego. Należy pokazać dziecku, że może zaufać rodzicom, którzy rozumieją jego rozterki. Konieczne będzie wyjaśnienie, że po wyleczeniu choroby objawy za jakiś czas wrócą i będą oznaką tego prawdziwego dojrzewania, przez które będą przechodzili również inni rówieśnicy.

Bibliografia:

  1. R. Krysiak, B.Marek, B. Okopień, Przedwczesne dojrzewanie płciowe pochodzenia obwodowego, Endokrynologia Polska, nr. 06/2009, s. 503–514.
Data aktualizacji: 10.05.2019,
Opublikowano: 10.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej