Przechowywanie mleka matki – pojemniki, miejsce, czas magazynowania kobiecego pokarmu

Fot. Ariel Skelley / Getty Images

Przechowywanie mleka matki wymaga spełnienia wielu ważnych zasad, by z czasem pokarm mógł zostać bezpiecznie podany dziecku. Nieprawidłowo lub za długo magazynowany, musi zostać wylany. Rozmrożonego mleka nie powinno się zamrażać powtórnie.

Mleko matki, zwane mlekiem ludzkim czy kobiecym, to pierwsza żywność w życiu człowieka. Uważa się je za najlepszy pokarm do co najmniej 6 miesiąca życia dziecka. W przypadku gdy kobieta produkuje więcej mleka, niż potrzebuje dziecko, lub postanawia wrócić do pracy, a nie chce rezygnować z naturalnego karmienia, może zdecydować się na przechowywanie mleka. Czas magazynowania odciągniętego mleka determinowany jest warunkami przechowywania pokarmu.

Polecamy: Wkładki laktacyjne – silikonowe, jednorazowe i wielorazowe

Jak przechowywać odciągnięte mleko?

Mleko matki powinno być przechowywane w pojemniku: szczelnie zamykanym, wykonanym ze sztucznego tworzywa, które dopuszczone zostało do kontaktu z żywnością oraz nie zawiera bisfenolu A. Przed użyciem należy go dokładnie umyć i zdezynfekować. Pojemniki myje się pod ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Dość często producenci pozwalają też na mycie ich w zmywarce w temperaturze 60°C.

Sprawdźcie, czy zbyt długie karmienie piersią może mieć negatywny wpływ na dziecko:

Zobacz film: Czy zbyt długie karmienie dziecka piersią może mieć negatywne skutki na jego dalszy rozwój? Źródło: Dzień Dobry TVN

Kolejnym krokiem jest dezynfekcja, którą przeprowadzić można, zanurzając pojemnik na kilka minut we wrzącej wodzie lub w kuchence mikrofalowej z użyciem specjalnej torebki do dezynfekcji. Bardzo ważne jest, aby na pojemniku z mlekiem umieścić notatkę z informacją, kiedy odciągnięty został pokarm, przy uwzględnieniu daty i godziny. Dodatkowo w przypadku pojemników bez podziałki pomiarowej trzeba zapisać objętość mleka. Popularnością cieszą się jednorazowe, foliowe torebki do przechowywania odciągniętego mleka. Istnieje jednak ryzyko ich rozszczelnienia. Opakowanie 50 sztuk to koszt niewiele ponad 60 zł.

Dozwolone jest łączenie ze sobą pokarmu, który został odciągnięty w ciągu 12 godzin, pod warunkiem wcześniejszego schłodzenia go do takiej samej temperatury. W jednym pojemniku nie wolno mieszać rozmrożonego pokarmu ze świeżym.

Warto wiedzieć: Ulewanie u noworodka i niemowlaka: przyczyny, zapobieganie, ulewanie kontra wymioty

Czas i miejsce przechowywania mleka kobiecego

Miejsce do przechowywania mleka odciągniętego może stanowić lodówka lub zamrażalnik. Niewskazane jest trzymanie odciągniętego pokarmu na półkach znajdujących się na drzwiach chłodziarki, gdyż istnieje ryzyko częstych zmian temperatury. Najlepsze miejsce w lodówce do przechowywania mleka kobiecego to tylna ściana. O tym, ile można przechowywać mleko matki, decydują warunki magazynowania. Podczas mycia, rozmrażania sprzętu chłodniczego należy przenieść mleko do zastępczego urządzenia.

Miejsce przechowywania

Okres przechowywania w przypadku dzieci urodzonych o czasie

Okres przechowywania w przypadku dzieci chorych lub przedwcześnie urodzonych

lodówka (+4°C)

2–5 dni

96 godzin

zamrażalnik lodówki, który ma wspólne drzwi z lodówką (-10°C)

14 dni 7 dni

chłodziarko-zamrażarka, która ma oddzielne drzwi (-14°C)

3–4 miesiące

kilka tygodni

zamrażarka (od -18 do -20°C)

6 miesięcy  3 miesiące

Podczas podróży do przechowywania mleka matki należy używać torby wyposażonej w chłodzące, żelowe wkłady. W przypadku długiej wyprawy warto wykorzystać elektryczną chłodziarkę transportową i suchy lód. Mleko może być tak magazynowane do 24 godzin. Nie należy transportować mleka w termosie.

Z kolei warunki przechowywania mleka matki w temperaturze pokojowej przedstawiają się następująco:

Miejsce przechowywania

Okres przechowywania w przypadku dzieci urodzonych o czasie

Okres przechowywania w przypadku dzieci chorych lub przedwcześnie urodzonych

temperatura od 25 do 37°C do 4 godzin do 1 godziny
temperatura od 15 do 25°C do 8 godzin do 1 godziny
temperatura do 15°C do 24 godzin do 1 godziny

Przechowywanie mleka mamy po rozmrożeniu

Szybkie rozmrażanie mleka kobiecego powinno być przeprowadzone w specjalnych podgrzewaczach lub pod strumieniem ciepłej wody. Powolne rozmrażanie pokarmu można wykonać w tzw. łaźni wodnej o temperaturze do 37°C lub po umieszczeniu pojemnika z mlekiem na 12 godzin w lodówce (+4°C), a następnie na 1 godzinę w temperaturze pokojowej. Przechowywanie mleka mamy po rozmrożeniu, ale nieogrzanego, nie powinno trwać dłużej niż 4 godziny w przypadku szybkiego rozmrażania i 24 podczas powolnego. W czasie rozmrażania nie wolno otwierać pojemnika, w którym znajduje się mleko.

Warto wiedzieć: Laktator elektryczny czy ręczny? Gdzie można kupić i jak go używać?

Przechowywanie mleka mamy – karmienie dziecka

Przed podaniem mleka dziecku konieczne jest ogrzanie go co najmniej do temperatury pokojowej. Nie wolno karmić malucha mlekiem bezpośrednio wyjętym z lodówki. Specjaliści donoszą, że optymalna temperatura pokarmu wynosi 37°C. Nie należy podgrzewać mleka na kuchence gazowej lub elektrycznej, w kuchence mikrofalowej czy piekarniku – najlepiej wybrać do tego podgrzewacz. Nie wolno też dopuścić do zagotowania mleka. Następuje wówczas utrata wielu cennych składników. Podgrzewać należy tylko porcję mleka bezpośrednio przeznaczoną do karmienia. W jej zaplanowaniu pomocny jest wzór: waga dziecka [kg] * 130/8. 

Na stronach internetowych poświęconych rozdzielnictwu znajdują się specjalne kalkulatory, które pomagają w określeniu ilości pokarmu właściwej dla dziecka. Podgrzanego, lecz niezużytego, mleka nie należy ponownie przechowywać i podawać dziecku. Konieczna jest jego utylizacja.

Bibliografia:

1. Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Pietkiewicz A., Karmienie piersią w teorii i praktyce, MP, Kraków, 2017.

2. Weker H., Barańska M., Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, Warszawa, Instytut Matki i Dziecka, 2014.

3. Wytyczne Ministra Zdrowia dotyczące przechowywania mleka odciągniętego przez matkę dla własnego dziecka.

Data aktualizacji: 11.07.2019,
Opublikowano: 10.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Co na deser dla dziecka?

Deser często kojarzy się z czymś słodkim i zazwyczaj niezdrowym. Jako dorośli niejednokrotnie w ramach deseru pozwalamy sobie na lody, kawałek ciasta czy inne słodkie przekąski. Chcąc wyrabiać zdrowe nawyki u niemowlaka musimy jednak pamiętać, że deser dla dziecka powinien być przede wszystkim zdrowy, pełnowartościowy, pozbawiony cukru i sztucznych dodatków. Co będzie najlepsze na deser dla niemowlaka?

Czytaj więcej
Foliany w diecie dziecka - niezbędny składnik dla zdrowego wzrostu dziecka

Kwas foliowy odgrywa dużą rolę w procesie zdrowego wzrastania noworodka, niemowlaka i małego dziecka oraz w prawidłowym rozwoju jego układu nerwowego. Organizm dziecka nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować wystarczającej ilości folianów, dlatego muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem, w tym z mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym. Poznaj rolę folianów w żywieniu dziecka i sprawdź, jak najlepiej wprowadzić je do diety malucha.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Karmisz piersią? Ogranicz słodycze! Cukier może opóźniać rozwój poznawczy dziecka

Dieta mam karmiących bogata w cukier może mieć destruktywny wpływ na rozwój dziecka w okresie niemowlęcym. Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzone przez szpital dziecięcy w Los Angeles.

Czytaj więcej
Pękające i poranione brodawki podczas karmienia piersią. Sposoby na złagodzenie dolegliwości

Pękające i poranione brodawki są częstym problemem kobiet karmiących naturalnie. Najczęściej przyczyną tego stanu jest nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Warto znać sposoby na podrażnione brodawki, aby szybko i skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Czytaj więcej
„Karmiąca mama potrzebuje od wszystkich dużego wsparcia”

- Kamienie piersią to w moim przekonaniu dar natury, który w szczególny sposób wiąże mamę z dzieckiem – mówi położna i certyfikowana doradczyni laktacyjna Agnieszka Kostyla-Bachurska. Jednak karmienie piersią nie zawsze jest łatwe. Bywa, że wymaga nauki, samozaparcia i ciężkiej pracy świeżo upieczonej mamy. O trudnej sztuce karmienia piersią porozmawialiśmy z naszą ekspertką, która jak sama o sobie mówi – zawsze walczy o każdą kropelkę mleka.

Czytaj więcej
Dostinex - co to za lek? Jak działa i kiedy się go stosuje?

Dostinex to lek stosowany przede wszystkim przez kobiety, które dopiero co urodziły dziecko. Farmaceutyk ma za zadanie zahamować lub przerwać laktację. Co znajduje się w jego składzie i jak przyjmować go bezpiecznie.

Czytaj więcej
Dieta nie tylko dla aktywnej mamy. Co powinno się znaleźć w codziennym menu każdej kobiety?

O właściwie zbilansowaną dietę powinniśmy dbać przez cały czas. Dzięki temu mamy szansę zachować nie tylko zdrowie, ale także utrzymać formę. Co powinno znaleźć się w diecie każdej aktywnej mamy? Jak powinien wyglądać jadłospis przyszłej mamy? Na te i inne wasze pytania dotyczące zdrowego odżywiania odpowiadał na live czacie Mateusz Durbas, dietetyk kliniczny.

Czytaj więcej
Dźwięk suszarki i ciepłe okłady. Poznaj domowe sposoby na kolkę niemowlęcą

Kolka jest doskwierającą dolegliwością wieku niemowlęcego, która trwa zazwyczaj do trzeciego miesiąca życia dziecka. Bolesne skurcze brzuszka to poważny problem, który spędza sen z powiek rodziców. W leczeniu kolek niemowlęcych pomocne mogą się okazać domowe sposoby.

Czytaj więcej
Menu dla mam od dietetyka. Dla kobiety w ciąży, dla mamy karmiącej, pracującej i w czasie menopauzy

Dieta mamy spodziewającej się dziecka oraz mamy karmiącej wymaga delikatnego zwiększenia porcji. Jadłospis mamy pracującej powinien być szybki i łatwy w realizacji. Z kolei dieta mamy w okolicach menopauzy powinna składać się z potraw o niskim ładunku glikemicznym, zawierać odpowiednią ilość błonnika. O ułożeniu dziennego menu dla mam poprosiliśmy dietetyk Martę Jachym.

Czytaj więcej