Prysznic czy kąpiel w wannie? Co lepiej służy naszej skórze?

Zobacz film: Prysznic czy kąpiel w wannie? Co lepiej służy naszej skórze? Źródło: 36,6.

Skóra, aby była zdrowa i mogła nas chronić musi być odpowiednio pielęgnowana. Ogromne znaczenie ma nie tylko to, czy bierzemy szybkie prysznice, czy kąpiemy się w wannie, ale i to, czego używamy do mycia. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Co lepiej służy naszej skórze? Znacznie lepsze dla naszej skóry są krótkie i chłodne prysznice. Te gorące mogą zbytnio wysuszać skórę. Najlepszym rozwiązaniem będą jednak te naprzemienne. Polewanie skóry raz zimną, raz ciepłą wodą to doskonały i najbardziej naturalny drenaż naczyń krwionośnych.

Mimo że branie prysznica wydaje się lepsze dla skóry, to nie trzeba rezygnować z kąpieli w wannie. Należy jednak pamiętać, że woda do takiej relaksacyjnej kąpieli nie może być za gorąca. Jej temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza, a sama kąpiel nie może trwać zbyt długo. Aby skorzystać z niej jak najwięcej warto do wody, zamiast klasycznego płynu do kąpieli, dodać emolientu. To dermokosmetyki, które nie zawierają żadnych szkodliwych związków, jak parabeny czy detergenty.

A czego używać do mycia? Najbezpieczniejsze i najzdrowsze dla skóry są produkty, które słabo się pienią. Ponieważ, nie rozpuszczają się w wodzie i nie „ścierają” naszej naturalnej warstwy lipidowej, która chroni naszą skórę. A czym się myć? Zdaniem eksperta programu 36,6 °C najlepsze będą naturalne gąbki. Nie zbiera się na nich martwy naskórek ani nie gromadzą bakterie czy grzyby, które przy nawet niewielkim uszkodzeniu skóry mogą zafundować mam problemy ze zdrowiem. Dobrym rozwiązaniem są także rękawice. Nie można jednak używać ich zbyt często, ponieważ mogą podrażniać skórę. Na sztucznych gąbkach czy myjkach mogą gromadzić się groźne patogeny, dlatego trzeba jej wymieniać raz na dwa-trzy tygodnie. Warto także korzystać ze szczotek, trzeba jednak wybierać te, które zawierają naturalne włosie.

A co z sauną? Sauna mokra będzie idealna dla skóry suchej. W saunie suchej panuje bardzo wysoka temperatura, dlatego mogą z niej korzystać jedynie te osoby, które nie mają problemów z układem krążenia. Sauna na podczerwień to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problemy ze skórą. A co z jacuzzi? Czy jest bezpieczne dla naszej skóry?

Zobacz film: Czy warto korzystać z sauny? Źródło: 36,6.






Data aktualizacji: 04.05.2018,
Opublikowano: 04.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej