Proste i skuteczne ćwiczenia na nogi: w domu i na siłowni 

Fot.: milanmarkovic78 / stock.adobe.com

Nogi są jednymi z ważniejszych partii mięśniowych w ludzkim ciele. Ćwiczenia na nogi powinny być podstawowym elementem w planie treningowym nie tylko stałych bywalców siłowni, ale również osób dbających o zdrowie i kondycję. 

Ćwiczenia na nogi są stosunkowo proste i łatwe do wykonania. Na początku należy szczególnie zwracać uwagę na odpowiednią technikę. Liczba serii czy obciążenie mają mniejsze znaczenie. Kończyny dolne są największą partią mięśniową w ludzkim ciele, dlatego nie sposób mówić o zdrowym i wysportowanym ciele bez sprawnych nóg. Ćwiczenia na nogi mogą być doskonałym uzupełnieniem treningu biegowego lub alternatywą dla osób, które nie lubią biegać.

Zobacz film: Jak powinniśmy wykonywać popularne ćwiczenia żeby sobie nie zaszkodzić? – Przysiady. Źródło: 36,6.

Ćwiczenia na nogi: po pierwsze przysiady

Przysiady to mogłoby się wydawać proste ćwiczenie, które wykonywane jest już od najmłodszych lat na zajęciach wychowania fizycznego w szkole. Tymczasem spora ilość osób próbujących wykonać przysiady ma spory problem z zachowaniem odpowiedniej postawy ciała oraz wykonaniem pełnego zakresu ruchu. Przysiady można robić bez obciążenia lub ze sztangą, workiem bułgarskim oraz innymi akcesoriami, które wpłyną na zwiększony stopień trudności ćwiczenia.

Przed rozpoczęciem treningu należy wykonać rozgrzewkę. W przypadku ćwiczeń na nogi chroni ona przed bolesnymi urazami mięśni (zerwaniami, naciągnięciami, naderwaniami itp.), a także kontuzjami stawów (stawu kolanowego, skokowego, biodrowego).

Należy dążyć do wykonania pełnego przysiadu. Robienie niepełnych przysiadów nie jest podstawą do pełnego przysiadu w przyszłości. Może upośledzić zakres ruchowy i naraża na kontuzję. Prawidłowo wykonane ćwiczenie to zejście całego ciała do dołu z płaszczyzną podparcia na stopach. Błędne jest wykonywanie przysiadów polegających na pochylaniu pleców do przodu lub wypychaniu bioder do tyłu, co powoduje m.in. zachwianie równowagi. W czasie robienia przysiadu trzeba zachować synchroniczną pracę stawu kolanowego oraz biodrowego (pełne zgięcia w obu stawach), naturalną krzywiznę kręgosłupa (wraz z wyprostowaną, a nie pochyloną głową) i pamiętać o napięciu mięśni brzucha. W trakcie przysiadu należy wystrzegać się wypinania pośladków i bioder do tyłu w tzw. kaczy kuper.

Zobacz film: Jak wybrać ćwiczenia do domowego treningu? Dzień Dobry TVN

Problemem w wykonaniu właściwego przysiadu może być brak mobilności w stawie kolanowym i biodrowym. Nie bez znaczenia są ponadto przykurcze mięśniowe lub wady postawy kręgosłupa. Ćwiczenie najlepiej powtarzać przed lustrem, dzięki czemu można na bieżąco analizować pozycję ciała. Jeśli przysiady bez obciążenia nie sprawiają problemów, można zwiększyć poziom trudności sztangą lub workiem bułgarskim.

Przysiad jest elementarnym ćwiczeniem, angażującym mięśnie ud, łydek, pośladków, brzucha oraz pleców. Sprzyja wykształceniu równowagi, zwiększa ruchomość stawów. Regularne wykonywanie pełnego przysiadu może przyczynić się nawet do zwiększenia gęstości kości.

Zobacz film: Jak powinniśmy wykonywać popularne ćwiczenia żeby sobie nie zaszkodzić? – Wykroki. Źródło: 36,6.

Ćwiczenia na nogi: wykroki

Kolejnymi ważnymi ćwiczeniami na nogi, które można wykonać zarówno w domu, jak i na siłowni, są wykroki. Można użyć hantli, odważników kettlebell, sztangi, worka bułgarskiego i wielu innych przyrządów. Jeśli ktoś chce wykonać wykroki w domu, a nie ma żadnych wymienionych akcesoriów, może wykorzystać dwie butelki napełnione wodą.

Wykroki, jak sama nazwa wskazuje, to ćwiczenie na nogi polegające na wykonaniu kroku w przód przy zgięciu obu nóg. Można wykonywać wykroki chodzone lub w miejscu. Aby wykonać poprawny wykrok, należy zachować prawidłową pozycję wyjściową, czyli stanąć prosto, starając się utrzymać naturalną krzywiznę kręgosłupa. Następnie wykonuje się wykrok jedną nogą do przodu, tak aby jej staw kolanowy był zgięty w 90°. Druga noga również wykonuje ruch, zgina się w stawie kolanowym i przechodzi na palce podczas wykroku.

Należy pamiętać, że w trakcie wykroku staw kolanowy w nodze zakrocznej (pozostającej z tyłu) nie może dotykać podłogi. W trakcie wykonywania ćwiczenia istotne jest napięcie mięśni brzucha oraz prostowników grzbietu (mięśni w dolnej części kręgosłupa). Plecy przez cały czas pozostają proste w odcinku lędźwiowym, a każdy wykrok musi być dokładnie kontrolowany. Wzrok powinien być skierowany przed siebie, głowa powinna pozostawać w linii prostej z plecami. W trakcie wykroków nie można wykonywać kociego grzbietu oraz bujać tułowiem. Ważne jest pozostawanie w stabilnej pozycji w jednej linii. Wykroki angażują mięśnie czworogłowe uda, mięśnie dwugłowe uda, mięśnie pośladkowe i w mniejszym stopniu również mięśnie łydek. 

Data aktualizacji: 16.04.2018,
Opublikowano: 17.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej