Prosaki u noworodka – jak leczyć i czym smarować?

Fot: Jill Lehmann Photography / gettyimages.com

Prosaki u noworodka, często określane mianem zaskórników, to niewielkie zmiany skórne, które pojawiają się dosyć często – dotyczą aż 40% noworodków i niemowląt. Zwykle przyjmują postać białych grudek i występują głównie na nosie i twarzy. Czy warto się nimi przejmować?

Prosaki to torbiele zastoinowe, które osiągają średnicę 1–2 mm. W środku wypełnione są keratyną. Zdarza się, że pojawiają się nie tylko na twarzy i nosie, ale także na narządach płciowych oraz tułowiu. Niekiedy można je znaleźć również na błonie śluzowej jamy ustnej. Przyczyną ich powstawania jest zaczopowanie mieszków włosowych.

Prosaki u noworodka – czym je smarować?

Przyczyną prosaków u małych dzieci jest niedojrzałość aparatu łojowego. Często się je zestawia z innymi, niegroźnymi chorobami skóry – trądzikiem u noworodków, potówkami oraz rozrostem gruczołów łojowych.

Zaskoczeniem dla wielu może być fakt, że prosaków nie należy niczym smarować. Trzeba też pamiętać, że absolutnie nie można ich wyciskać, bo w ten sposób pogorszy się stan skóry – może to nawet doprowadzić do stanu zapalnego i zakażenia, nie tylko skóry, ale i centralnego układu nerwowego. Dlatego nie wolno ich również nakłuwać.

Kiedy więc znikną prosaki u niemowląt? Zwykle po kilku dniach lub tygodniach – ważne jest jednak, że dzieje się to samoistnie. W tym czasie grudki same z siebie pękają, nie pozostawiając po sobie żadnych blizn. Jak zatem postępować z taką skórą u małych dzieci? Należy – tak jak i w przypadku zdrowej skóry – przemywać ją wodą, najlepiej przy pomocy wilgotnego wacika. Następnie trzeba ją osuszyć i wklepać w nią pielęgnacyjny krem nawilżający przeznaczony dla niemowląt. Tego typu zmian skórnych nie wolno szorować ani trzeć.

Prosaki u niemowlaka mogą być powodem do niepokoju jedynie wtedy, gdy jest ich wyjątkowo dużo lub utrzymują się przez bardzo długi czas. W takich przypadkach mogą sygnalizować niedorozwój włosów. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza.

Inne zmiany skórne u niemowląt

Na skórze niemowlaka mogą pojawić się zmiany, które przypominają prosaki, ale nie muszą nimi być. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Zmiany skórne u niemowląt mogą bowiem wskazywać na poważniejsze dolegliwości.

Trądzik u niemowląt

Trądzik u noworodków widoczny jest już kilka lub kilkanaście dni po porodzie. Objawia się plamkami i czerwonymi krostkami (czasem z białym czubkiem), które pokrywają czoło, policzki i nosek dziecka. Nie swędzą ani się nie sączą. Trądzik bardzo uwidacznia się na skórze rozgrzanej. Młode mamy często mylą go z alergią pokarmową. Przyczyną powstawania trądziku u niemowląt jest wysokie stężenie hormonów w pokarmie matki. Podobnie jak prosaki, nie wymaga konsultacji z lekarzem, ponieważ po pewnym czasie przechodzi samoistnie.

Potówki u niemowląt

Potówki można zauważyć najczęściej na twarzy, karku, szyi i klatce piersiowej. Mają kolor różowawy lub żółtawy i pojawiają się – jak sama nazwa wskazuje – gdy maluszek zaczyna się pocić. Aby do tego nie doszło, temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić maksymalnie 22℃. Łatwo się więc domyślić, że na potówki dziecko narażone jest głównie latem. Jeśli wystąpią, dobrze jest maluszkowi obciąć paznokcie – w przeciwnym wypadku może dojść do zadrapań. Warto też kąpać dziecko w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu lub krochmalu.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) dotyka niemowlęta najczęściej między 2. a 10. tygodniem życia. Zwykle widoczne jest na twarzy i całej głowie, a także na tułowiu. Obszary te nie są przypadkowe – w tych okolicach zlokalizowane są bowiem gruczoły łojowe. Przyczyną ŁZS są grzyby drożdżopodobne lub drożdżaki, które pojawiają się w organizmie za sprawą stanu zapalnego. Choroba ta objawia się w bardzo charakterystyczny sposób pod postacią zmian rumieniowych z żółtawymi łuskami. Kiedy pojawia się stan zapalny, chore miejsce zaczyna swędzieć, czasem widoczne są na nim również wypryski. Niezbędna jest wówczas konsultacja dermatologiczna.

Odparzenia u niemowląt

Dość powszechnym problemem u dzieci są odparzenia, czyli czerwone, rozległe plamy o chropowatej fakturze. Nieraz występują na nich również krostki. Zwykle ich przyczyną są zaniedbania w pielęgnacji lub przegrzanie. Do odparzeń doprowadzić może zbyt rzadkie zmienianie pieluszki czy rezygnacja ze stosowania kosmetyków ochronnych. Z czasem podrażniona skóra może się łuszczyć. Jeśli rodzice szybko nie zauważą odparzeń lub nie podejmą odpowiednich kroków, aby się ich pozbyć, może dojść do pieluszkowego zapalenia skóry. W takim wypadku odparzenie wychodzi poza obszar pieluszki, pojawiają się małe, pękające pęcherzyki oraz gorączka. W leczeniu stosuje się kremy na odparzenia. Warto również myć skórę maluszka wodą z emolientem lub delikatnym mydłem.

Zobacz wideo: Jak zbudowana jest skóra?

36,6

Bibliografia:

1. Szczeklik A., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2019.

Data aktualizacji: 01.09.2021,
Opublikowano: 02.09.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej