Profilaktyka uzależnień – obszary i metody działań prewencyjnych 

Fot. Professor25 / Getty Images

Profilaktyka uzależnień to świadome działanie, którego celem jest zapobieganie rozwojowi nałogów. Służy ona zarówno eliminowaniu czynników ryzyka, jak i wzmacnianiu okoliczności chroniących przed uzależnieniami.

Instytucjonalna profilaktyka nałogów skoncentrowana jest w praktyce na problemach związanych z nadużywaniem substancji psychoaktywnych. Ma zapobiegać uzależnieniu od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, wyrobów tytoniowych, niektórych leków.

Czemu służy profilaktyka uzależnień?

Profilaktyka uzależnień od alkoholu czy narkotyków to szereg działań służących ograniczeniu niebezpieczeństw, jakie pociągają za sobą nałogi. Zalicza się do nich:

  • szkody zdrowotne (w obszarze zdrowia fizycznego i psychicznego),
  • zaburzenia życia rodzinnego i społecznego,
  • ryzykowne zachowania, niebezpieczne zarówno dla osoby będącej pod wpływem środków psychoaktywnych, jak i jej otoczenia,
  • osobiste problemy osób uzależnionych, np. konflikty z prawem, trudność ze znalezieniem pracy.

Programy profilaktyki uzależnień nie obejmują działań naprawczych związanych z ewentualnymi konsekwencjami nałogów, a wyłącznie takie, które mają zapobiegać ich rozwojowi.

Polecamy: Leczenie uzależnień – najskuteczniejsze metody i ośrodki

Zobacz film i sprawdź jakie typy uzależnień rozpoznawane są najczęściej:  

Zobacz film: Jakie typy uzależnień rozpoznawane są najczęściej? Źródło: Stylowy Magazyn.

Poziomy instytucjonalnej profilaktyki uzależnień

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje na potrzebę prowadzenia profilaktyki uzależnień w sposób dostosowany do grupy jej odbiorców. Wyróżnia się trzy obszary oddziaływań – uniwersalny, selektywny i ukierunkowany.

Profilaktyka uniwersalna ukierunkowana jest na całą populację, niezależnie od zagrożenia rozwojem uzależnień u poszczególnych osób. Obejmuje ona przede wszystkim eliminację czynników ryzyka za pomocą działań takich jak:

  • zakazy, np. zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych, picia alkoholu w pracy,
  • regulacje prawne, np. kary za prowadzenie pojazdów czy opiekę nad dziećmi pod wpływem alkoholu,
  • ograniczenia dostępności substancji psychoaktywnych, np. wydawanie wybranych leków wyłącznie na receptę, zakaz sprzedaży alkoholu osobom nieletnim,
  • kampanie medialne, np. spoty telewizyjne zachęcające do unikania podróży z kierowcami będącymi pod wpływem alkoholu, billboardy wskazujące na szkodliwość palenia w czasie ciąży,
  • edukacja, np. profilaktyka uzależnień w szkole w formie zajęć dla młodzieży wchodzącej w okres pierwszych eksperymentów z substancjami psychoaktywnymi, warsztaty dla rodziców uczniów z tej grupy wiekowej.

Selektywna profilaktyka uzależnień to działania ukierunkowane na grupy zwiększonego ryzyka, czyli osoby, które – ze względu na swoją sytuację środowiskową, rodzinną czy zawodową – są narażone na większe od przeciętnego niebezpieczeństwo wystąpienia problemów alkoholowych lub innych nałogów. Do grup takich zaliczają się m.in.:

  • dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, zwłaszcza takich, w których występują uzależnienia,
  • osoby narażone na wysoki poziom stresu związany z wykonywaną profesją, np. policjanci, lekarze,
  • chorzy cierpiący na zaburzenia psychiczne, np. depresję, nerwicę, schizofrenię,
  • osoby wychodzące z ośrodków odosobnienia – zakładów karnych, zamkniętych oddziałów leczniczych.

Przedstawicieli grup zwiększonego ryzyka zachęca się najczęściej do udziału w zajęciach, których celem jest wzmacnianie zachowań chroniących przed nałogami. Mogą to być np. warsztaty rozwijające umiejętności psychospołeczne albo aktywności stanowiące alternatywny sposób radzenia sobie z napięciami emocjonalnymi.

Za profilaktykę uzależnień uznaje się także strategie ukierunkowane na osoby, u których pojawiają się pierwsze problemy związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych. Jest to tzw. profilaktyka wskazująca. Zakres jej działań obejmuje zwykle zarówno ograniczanie czynników ryzyka, jak i wzmacnianie tych, które mogą chronić przed rozwojem nałogu. Wsparcie w takich przypadkach oznacza niekiedy działania interwencyjne ze strony pracowników socjalnych czy pedagogów. Narażonym na uzależnienia jednostkom zaleca się zwykle indywidualne spotkania konsultacyjne z lekarzem lub psychoterapeutą, odpowiednie lektury czy udział w terapii grupowej. Podjęte działania mają z jednej strony służyć poszerzaniu świadomości problemu, zmianie błędnych przekonań dotyczących używania substancji psychoaktywnych, a z drugiej – wzmacnianiu samooceny czy motywacji, rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z emocjami itp.

Profilaktyki uzależnień nie stosuje się wobec chorych, którzy spełniają kryteria diagnostyczne opisane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 w kategoriach F10-F19, czyli cierpiących na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych. Leczenie osób uzależnionych (a także postępowanie po zakończeniu terapii, zapobiegające powrotom do nałogu), nie należy do żadnego z poziomów profilaktyki uzależnień.

Polecamy: Współuzależnienie – na czym polega, jak się objawia i jak je leczyć

Profilaktyka uzależnień a wychowanie

Promocja zdrowia czy profilaktyka uzależnień w szkole to działania o szerokim zasięgu i znacznej skuteczności, szczególnie, jeśli realizowane są na podstawie opracowanych naukowo programów i przez osoby posiadające odpowiednie kompetencje w tym kierunku. Wdrażanie tego rodzaju prewencji nie może jednak zastąpić kształtowania odpowiednich wartości i postaw młodych osób w środowisku rodzinnym. Profilaktyce uzależnień służyć powinno przede wszystkim mądre, odpowiedzialne rodzicielstwo, w jakie wpisuje się m.in. poświęcanie dzieciom odpowiedniej ilości uwagi, okazywanie zainteresowania ich problemami, a przede wszystkim – przekazywanie im wzorca życia wolnego od nałogów. 

Data aktualizacji: 15.01.2019,
Opublikowano: 15.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej