Prof. Adam Maciejewski - jako pierwszy Polak - otrzymał prestiżową nagrodę Godina!
Fot: 36,6
Prof. Adam Maciejewski otrzymał prestiżową nagrodę Godina przyznawaną przez przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (ASRM). Lekarze z USA nagrodzili prof. Maciejewskiego za przeprowadzenie nowatorskiego przeszczepu narządów szyi.
Operacja, za którą prof. Adam Maciejewski otrzymał nagrodę polegała na jednoczesnym przeszczepieniu narządów szyi (krtani) i komórek macierzystych. Pacjentem był sześcioletni dziś Tymek, który w wieku trzynastu miesięcy połknął granulat do udrażniania rur. W konsekwencji chłopiec miał przepaloną tchawicę, krtań oraz przełyk. Więcej o historii Tymka przeczytacie tutaj.
To właśnie za ten nowatorski - pierwszy na świecie - zabieg jednoczesnego przeszczepu krtani i komórek macierzystych prof. Adam Maciejewski otrzymał nagrodę Godina (nazwa nagrody pochodzi od nazwiska lekarza ze Słowenii, uznawanego za prekursora chirurgii rekonstrukcyjnej). Wyróżnienie przyznawane jest przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (ASRM). Mimo że co roku do nagrody zgłasza się pojedyncze operacje, to nagrodę przyznaje się za całokształt dokonań.
Warto zaznaczyć, że prof. Maciejewski może się pochwalić również pierwszym na świecie złożonym przeszczep narządów szyi u dorosłego mężczyzny. Zabieg został wykonany w 2015 roku, dwa lata wcześniej zespół pod jego nadzorem wykonał, drugi w Polsce, całkowity przeszczep twarzy. Specjalista jest jedynym Polakiem, który odebrał tę prestiżową nagrodę.
Prof. Adam Maciejewski na co dzień pełni funkcję kierownika Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Gliwicach.
Zobacz specjaliści ze szpitala w Gliwicach pomogli chłopcu z tzw. zespołem suszonej śliwki!
Zobacz film: Nowatorski zabieg u dziecka z zespołem suszonej śliwki Źródło: Raport Life
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 14.01.2020,
Opublikowano: 13.01.2020 r.
Ergonomia pracy jest ważna z wielu względów. Stosowanie się do jej zasad sprawia, że ogranicza się ryzyko pojawienia wad kręgosłupa, problemów ze stawami i bólu głowy. Ergonomiczny monitor chroni wzrok oraz ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dzięki optymalnej wielkości obrazu. Sprawdź, o czym pamiętać, by pracować zdrowo przy komputerze.
W filetach śledziowych znaleziono bakterię Listeria monocytogenes - takie ostrzeżenie wydał GIS. Sprawdź, o jaki konkretnie produkt chodzi i jakie mogą być konsekwencje jego spożycia.
Przestępcy wymyślają substancje narkotykowe, które potrafią zabić za pierwszym razem – ostrzegał w Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko. Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, w Polsce pojawiła się już kolejna bardzo niebezpieczna substancja o nazwie 4F-MDMB-BICA. Narkotyk jest odpowiedzialny za przynajmniej 11 zgonów na Węgrzech w okresie od maja do sierpnia bieżącego roku.
Napoje energetyczne działają pobudzająco i polepszają koncentrację. Jednocześnie jednak fatalnie działają na jakość snu i żołądek. Co jeszcze "gwarantują" nam energetyki? Sprawdź!
Dla wszystkich fanów "36,6" mamy dobrą wiadomość! Już dzisiaj startuje ósmy sezon programu. Jakie konkretnie tematy zostały poruszone w pierwszym odcinku? Sprawdź koniecznie!
Plan na sobotnie popołudnie? O godzinie 18:00 serwujemy ósmy sezon najzdrowszego programu telewizyjnego w Polsce. Zbiórka? Przed ekranami TVN. Nie może ciebie zabraknąć!
Ocet spirytusowy ma wiele zastosowań. Używa się go w przemyśle tekstylnym, do produkcji detergentów i artykułów spożywczych czy w kosmetyce. Warto jednak wiedzieć, że przyjmowany w małych ilościach ma też świetny wpływ na nasze zdrowie.
O jaki produkt chodzi tym razem? Ventolin. Co to za preparat? Środek ten przepisuje się przede wszystkim astmatykom i alergikom. Ułatwia on oddychanie zarówno u dorosłych, jak i dzieci.