Procto-Glyvenol - czopki doodbytnicze. Jak stosować? Dawkowanie, skutki uboczne

Fot.: ruigsantos / stock.adobe.com

Procto-Glyvenol w postaci czopków doodbytniczych stosowany jest przy leczeniu hemoroidów. Czopki można aplikować zarówno w przypadku hemoroidów wewnętrznych, jak i zewnętrznych,

Procto-Glyvenol – działanie leku

Lek działa miejscowo, jego zadaniem jest niwelowanie bólu, pieczenia i świądu skóry, które powodują występujące hemoroidy. Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu, są chorobą przewlekłą. Stosowanie leku Procto-Glyvenol przyniesie miejscową ulgę, jednak niezbędne jest skonsultowanie dolegliwości z lekarzem proktologiem. 

Procto-Glyvenol – skład leku

Substancjami czynnymi leku są tribenozyd i lidokaina. Jeden czopek zawiera 400 mg tribenozydu i 40 mg lidokainy.

Są także inne składniki leku, które nadają mu formę czopków doodbytniczych, tj. tłuszcz (Witepsol E85) i tłuszcz (Witepsol W35).

Czopki Procto-Glyvenol mają postać żółtawo-białych, stożkowatego kształtu czopków, jednolitych, bez pęknięć, lekko tłustych, niemiękkich. Należy je stosować od razu po wyjęciu z opakowania. Są łatwe w aplikacji. Bardzo ważne jest, aby lek przechowywać w temperaturze poniżej 30 stopni Celsjusza, ale nie ma konieczności przechowywania czopków w lodówce.

Masz hemoroidy? Zobacz nasz film i dowiedz się jak skutecznie z nimi walczyć:

Zobacz film: Jak poradzić sobie z hemoroidami? Źródło: Bez recepty.

Procto-Glyvenol – dawkowanie leku

Czopki Procto-Glyvenol stosuje się doodbytniczo. Przed aplikacją należy dokładnie umyć ręce. Zalecana dawka to 1 czopek rano oraz 1 czopek wieczorem – aż do ustąpienia ostrych objawów, przynajmniej przez 7 dni. 

Następnie dawkę można zmniejszyć, stosując 1 czopek raz na dobę, jednak należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dawek leku.

Należy dokładnie umyć ręce po każdym zastosowaniu leku.

Ważne! Leku nie wolno stosować u dzieci, nie ma bowiem danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania.

Jeśli objawy hemoroidów nie cofnęły się po tygodniu stosowania leku należy skonsultować dolegliwości z lekarzem, mogą być bowiem inne przyczyny problemów zdrowotnych okolic odbytu.

Polecamy: Hemoroidy w ciąży i po porodzie: metody zapobiegania i leczenia

Procto-Glyvenol – wskazania do stosowania leku

Procto-Glyvenol w postaci czopków jest lekiem przeznaczonym do miejscowego leczenia zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Substancje czynne leku działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, redukują świąd oraz obrzęk. Tribenozyd przeciwdziała uszkodzeniom śródbłonka naczyniowego, co w przypadku hemoroidów jest szczególnie istotne. 

Lidokaina, będąca częścią leku, jest substancją miejscowo znieczulającą i łagodzi dolegliwości spowodowane hemoroidami. 

Czopki mają działanie miejscowe, nie wywierają wpływu na cały organizm. Głównym zadaniem Procto-Glyvenolu jest zminimalizowanie skutków hemoroidów (dolegliwości, jakie powodują).

Procto-Glyvenol – przeciwwskazania do stosowania leku

Lek Procto-Glyvenol jest przeznaczony do miejscowego stosowania i nie wpływa znacząco na cały organizm. Należy jednak pamiętać, że jeśli pacjent ma na tribenozyd, lidokainy chlorowodorek lub na inne leki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej nie powinien stosować leku.

Przed rozpoczęciem stosowania leku Procto-Glyvenol w postaci czopków u osób z zaburzeniami czynności wątroby należy omówić to z lekarzem.

Lek Procto-Glyvenol w postaci czopków należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów z ciężkim uszkodzeniem wątroby.

Nie wolno stosować leku doustnie oraz należy unikać kontaktu z oczami.

Ważne! Przy leczeniu hemoroidów ważna jest profilaktyka - należy zadbać o odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną, aby konsystencja stolca nie była twarda i zbita. Istotna jest także higiena okolic odbytu, jeśli już hemoroidy występują. 

Leku Procto-Glyvenol w postaci czopków nie należy stosować podczas pierwszych 3 miesięcy ciąży. Jednak od 4 miesiąca ciąży oraz w okresie karmienia piersią można go już używać, pod warunkiem nieprzekraczania zalecanych dawek.

Procto-Glyvenol – interakcje

Nie stwierdzono interakcji z innymi lekami.

Procto-Glyvenol – skutki uboczne

Skutki uboczne stosowania leku są zazwyczaj miejscowe. Bardzo rzadko mogą wystąpić objawy ogólnoustrojowe (u nie więcej niż 1 osoby na 10 000).

Rzadko występujące działania niepożądane to pokrzywkaświąd w miejscu podania, wysypka w miejscu podania, ból w miejscu podania. 

Bardzo rzadko występujące działania niepożądane to reakcja anafilaktyczna, zaburzenia sercowo-naczyniowe, skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk twarzy.

Data aktualizacji: 23.10.2019,
Opublikowano: 22.10.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej