Problemy ze snem - co wpływa na jakość snu? Jak wybrać materac do spania?

Fot. Kadr z filmu 36,6, odcinek 5, sezon 4

Sen jest bardzo ważny - odpowiednia jego ilość i jakość wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie oraz jakość pracy (czy też wykonywanych obowiązków). Z czego wynikają problemy ze snem? Jak duże znaczenie ma wybór materaca do spania? 

Problemy ze snem wynikają w dużej mierze z tego, że nasze organizmy przestawiły się - nauczyliśmy się czuwać w sypialni, drzemać w dzień na fotelu, a w nocy po przebudzeniu kontrolujemy czas. Takie zachowania, podobnie jak czytanie przed snem, sprawiają, że mamy problemy. Jak pomóc sobie przespać całą noc?

Przede wszystkim aktywność fizyczna. Intensywny wysiłek fizyczny w ciągu dnia jest jak najbardziej wskazany - powoduje, że sen jest głębszy i dłuższy. Jednak należy uważać, aby nie ćwiczyć bezpośrednio przed snem, co pobudza nasz mózg i utrudnia zasypianie. 

Szósty odcinek programu 36,6 °C już za nami! Co z niego zapamiętałeś?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Przed snem należy odpowiednio się wyciszyć, ale uwaga! Wyciszyć się to znaczy przygotować do spania tak, aby wejść do łóżka i zasnąć. Nie powinno się leżeć w łóżku i czytać lub oglądać telewizję. Higiena snu każe nam rozdzielać czuwanie od spania. Jeśli nie śpimy powinniśmy przebywać poza łóżkiem. 

Zobacz także: Sen polifazowy – czy krótkie drzemki są zdrowsze niż całonocny sen?

Alkohol, jedzenie i kąpiel na problemy ze snem?

Większość badań pokazuje, że najedzony człowiek ma problemy ze spaniem, gdyż układ pokarmowy nie zasypia. Przed pójściem spać nie powinniśmy się zbytnio najadać. Możemy zjeść owoc lub kanapkę, ale nic tłustego ani ciężkiego.

Podobnie jest z alkoholem - alkohol jest podstawowym lekiem nasennym, zwłaszcza u mężczyzn. Jednak napoje procentowe mają to do siebie, że szybko się eliminują z krwi, zatem sen się skraca i spłyca, co powoduje, że rano obudzimy się mniej wyspani.

Niektórzy uważają, że ciepła kąpiel pomaga zasypiać. Niestety jest odwrotnie - powoduje wzbudzenie organizmu i utrudnia nam zaśnięcie. 

Czytaj więcej: Zdrowy sen – zasady higieny snu i jego wpływ na zdrowie

Jak powinna wyglądać sypialnia?

Z sypialni powinniśmy usunąć zegary, aby nie kontrolować czasu. Budząc się w nocy i kontrolując czas mamy wrażenie, że śpimy bardzo mało. Podobnie jest ze światłem - najlepiej zasypiać w ciemności, a jasne światło z laptopa czy telefonu wysyła mylne sygnały dla mózgu sugerując mu, że jest już poranek. 

O czym jeszcze należy pamiętać? Jak spać, żeby się wyspać? Zobaczcie, co w programie 36,6 °C mówił ekspert, dr Michał Skalski, psychiatra i specjalista od zaburzeń snu:

Zobacz film: Co sprzyja problemom ze snem? Źródło: 36,6

Wybór materaca

Każdy z nas preferuje co innego, podobnie jest w przypadku wyboru materaca. Co ciekawe materac powinno się wymieniać co 7 - 10 lat, a przez ten czas - dbać o niego! Oznacza to, że powinien być odkurzany, a jego pokrowiec prany. Dla higieny snu nie bez znaczenia jest także pozycja, w której śpimy. Najlepiej spać na plecach lub na boku. 

Polecamy: Świadomy sen – co to jest, jak go wywołać, czy jest bezpieczny?

Jak wybrać materac do spania? Jak dopasować do niego poduszkę? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jakie są rodzaje materaców i jak wybrać ten najlepszy? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 18.10.2018,
Opublikowano: 16.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej