Prawidłowa pielęgnacja uszu noworodka. Czy używanie gruszki do ucha jest bezpieczne?

Fot. Vladimir Sukhachev / Getty Images

Prawidłowa pielęgnacja uszu noworodka jest bardzo ważna. Woskowina w uchu niemowlaka jest niezbędna, ponieważ pełni funkcję ochronną, jednak jej nadmiar może doprowadzić do powstania korka woskowinowego, który może być przyczyną groźnych dla malucha powikłań.

Większość młodych rodziców ma obawy przed czyszczeniem uszu niemowlętom. Niepokoją się, że zrobią dziecku krzywdę. Istnieje wiele metod oraz środków specjalnie przeznaczonych do pielęgnacji uszu noworodków. Często rodzice zastanawiają się, czy gumowa gruszka, stanowiąca podstawowy element wyprawki do szpitala, może być używana do czyszczenia uszu, czy wyłącznie do pielęgnacji nosa.

Gruszka do ucha dla niemowląt

Gumowa gruszka stanowi podstawowy element wyprawki rodziców do szpitala. Gumowa gruszka z apteki spełnia wszystkie kryteria pod względem bezpieczeństwa. Jej głównym celem jest oczyszczenie noska dziecka z nadmiaru wydzieliny. Niektórzy rodzice stosują również gruszkę do pielęgnacji uszu niemowląt. Układają malucha na jednym boku, napełniają gruszkę ciepłą wodą i wlewają niewielką ilość do ucha. Po kilku sekundach przewracają niemowlaka na drugi bok, aby zawartość ucha wypłynęła na zewnątrz. Zabieg ten wykonywany jest chwilę później na drugim uchu. Obecnie specjaliści są przeciwni temu sposobowi czyszczenia ucha, ponieważ nieumiejętne jego wykonanie może doprowadzić do zapalenia ucha, najczęściej środkowego, któremu towarzyszą silny ból oraz gorączka. Płukanie ucha gruszką jest bezpieczne po dokładnym instruktażu lekarza lub położnej. Niestety, obecnie lekarze i położne, nawet podczas wizyt patronażowych. Warto zapytać o to podczas wizyt patronażowych.

Polecamy: Czyszczenie uszu u niemowląt i dorosłych – domowe sposoby

Szczególnie przeciwwskazane jest stosowanie patyczków do czyszczenia uszu, przeznaczonych dla dorosłych, u noworodków. Prowadzi to do ciężkiego zatkania uszu, czego konsekwencją może być bardzo bolesne, bakteryjne zapalenie uszu, wymagające długotrwałego leczenia. Istnieje również realne zagrożenie, iż podczas stosowania patyczków rodzic przypadkiem uszkodzi lub rozerwie błonę bębenkową, która może być odtworzona tylko operacyjnie.

Dlaczego używanie patyczków do czyszczenia uszu może być niebezpieczne? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Dlaczego używanie patyczków do czyszczenia uszu może być niebezpieczne? Źródło: 36,6

Gruszka laryngologiczna

Gruszka laryngologiczna jest stosowana u dorosłych, najczęściej podczas zabiegów laryngologicznych. Od gruszki odpowiedniej dla niemowląt różni się przede wszystkim rozmiarem. Jest znacznie większa.

Zasady prawidłowej pielęgnacji uszu u niemowląt

  1. Wewnętrzny kanał słuchowy niemowląt powinien być czyszczony maksymalnie 2 razy w tygodniu, podczas wieczornej kąpieli. Natomiast małżowina uszna powinna być przecierana ręcznikiem podczas każdej kąpieli dziecka.
  2. Usuwana winna być tylko woskowina, która samoistnie wypływa z przewodu słuchowego i osadza się na zewnętrznej części ucha, czyli małżowinie usznej. Zbyt częste i dokładne czyszczenie uszu może mieć negatywne skutki, gdyż woskowina w uchu pełni funkcję ochronną dla wewnętrznej i zewnętrznej części ucha. Jej brak może wywołać suchość przewodu słuchowego, czego konsekwencją jest nadmierne wydzielanie woskowiny i powstanie czopu woskowinowego.
  3. Pielęgnacja uszu niemowląt nie polega tylko na czyszczeniu wnętrza ucha. Za uchem zewnętrznym często gromadzi się brud, tworzący skorupę, dlatego mycie ucha zewnętrznego powinno odbywać się codziennie podczas kąpieli. Mitem dotyczącym woskowiny usznej niemowląt jest twierdzenie, iż zmiana barwy lub konsystencji świadczy o toczącym się stanie zapalnym w uchu. Jest to absolutnie nieprawda. Kolor woskowiny może mieć różną barwę – od jasnego beżu, przez pomarańcz, aż po brąz. Konsystencja może być bardzo gęsta lub rzadka. Wszystko uzależnione jest od stężenia hormonów oraz tłuszczów w organizmie dziecka.
  4. Do czyszczenia uszu najlepiej stosować preparaty dostępne w aptekach, przeznaczone specjalnie do pielęgnacji uszu niemowląt. Niektóre spraye mają dodatkowe właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, antybakteryjne, nawilżają skórę przewodu słuchowego oraz łagodzą wszelkie podrażnienia. Wybór preparatu powinien być skonsultowany z lekarzem pediatrą. Nie należy kupować i stosować leków u dzieci na własną rękę. Zalecane są środki zawierające jedną substancję czynną, gdyż znacznie obniża to ryzyko wystąpienia alergii.
  5. Po kąpieli i pielęgnacji ucha wewnętrznego oraz zewnętrznego należy dokładnie osuszyć skórę za uchem, gdyż niedokładne wytarcie może powodować podrażnienia lub odparzenia. Warto na osuszoną skórę zastosować krem, najlepiej ten sam, który stosowany jest podczas przewijania dziecka.
  6. Przykładowe prawidłowe czyszczenie uszu po codziennej kąpieli niemowlaka:
  • pierwszym krokiem powinno być namoczenie palcem małżowiny usznej, następnie namydlenie jej i spłukanie ciepłą wodą,
  • następnie należy owinąć wokół palca wskazującego wacik, wcześniej namoczony w przegotowanej wodzie, i oczyszczać małżowinę uszną z wosku, który pod wpływem wcześniej użytego mydła powinien być miękki i łatwy do usunięcia,
  • następnie bierzemy drugi wacik, również namoczony w przegotowanej wodzie, i dokładnie czyścimy tylną część ucha, po tych zabiegach należy dokładnie osuszyć umyte miejsca,
  • czynności powtarzamy na drugim uchu,
  • 2 razy w tygodniu używamy preparatu zakupionego w aptece, aby nadmiar woskowiny znajdujący się we wnętrzu ucha wypłynął na zewnątrz.
Opublikowano: 23.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej