Post dopaminowy - nowy sposób na szczęśliwsze życie? Jak działa i jak go stosować?

Flashpop/Getty Images

Odczuwasz chroniczne zmęczenie? Spędzasz każdą wolna chwilę scrollując media społecznościowe? Jesteś rozdrażniony i potrzebujesz silnych bodźców, by się zrelaksować? Poznaj zasady postu dopaminowego, nowego trendu prosto z Doliny Krzemowej, który wspomaga odczuwanie większego poziomu zadowolenia z prostych czynności. 

Współczesny tryb życia to rollercoster dla naszych emocji i zdrowia psychicznego. Codziennie jesteśmy atakowani tysiącami bodźców pochodzących z mediów społecznościowych, prasy, telewizji, radia, od naszych bliskich i współpracowników. W związku z tym głównym sposobem na relaks staje się manipulowanie skokami dopaminy. Dopamina to neuroprzekaźnik, który w m.in. odpowiada za odczuwanie przyjemności i motywację. To duże wyzwanie dla naszego układu nerwowego i prosty sposób, by wpaść w sidła uzależnienia, np. od jedzenia, seksu, picia alkoholu, czy kupowania. Receptą na to ma być post dopaminowy, który ma za zadanie „reset” mózgu.

Post dopaminowy – na czym polega?

Sceptycy mówią, że łudząco przypomina medytację buddyjską Vipassana, bo polega na odcięciu się od używek, stymulantów, przetworzonego jedzenia, cukru i seksu. Ponad to, należy zrezygnować z dostępu do wszelkich mediów, słuchania muzyki, a także z kontaktów międzyludzkich. Polecane jest także unikanie sztucznego światła. Te wszystkie działania mają na celu przywrócić neurochemiczną równowagę mózgu, poprawić samopoczucie, oczyścić i uwrażliwić receptory dopaminowe.

Zobacz: Neurolog - czym zajmuje się specjalista od układu nerwowego?

Neurolog: czy zajmuje się ten specjalista? Źródło: Agencja TVN


Post dopaminowy – czy działa? Opinia lekarza

Według psychoneurolożki prof. McCabe z uniwersytetu w Reading odpowiedź na to pytanie jest bardziej zawiła. Należy rozpocząć od zasadniczej kwestii, że nie zaleca się ograniczania dopaminy, bo jest ona potrzebna do normalnego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

„Samo pozbawienie się nagrody, jak np. dostępu do mediów społecznościowych, nie obniży poziomu neuroprzekaźnika. Raczej pomoże ograniczyć liczbę stymulantów jej wydzielania. Można zatem zmniejszyć aktywność układu nagrody, ale kluczem jest tutaj zmniejszenie ”ekspozycji na wyzwalacze” związane z nagrodą, a prowadzące do odczuwania pragnienia. Chodzi o wyłączenie sygnałów zachęcających do niezdrowych zachowań. Jeżeli uważacie np., zbyt wiele czasu poświęcacie wieczorem na zabawę telefonem, wyłączcie dźwięk powiadomień. Nie słyszycie sygnału o nowej wiadomości, nie doświadczycie wyrzutu dopaminy i nie sięgacie po telefon. Podobna sytuacja dotyczy alkoholu: jeżeli każdy wieczór spędzacie ze znajomymi w barze, zmieńcie miejsce spotkania, np. na kino. Podobnie jak osoba na odwyku, możecie w którymś momencie poczuć negatywne emocje związane z odstawieniem używki. Pojawią się wtedy objawy depresji i łatwo traci się cierpliwość.” - tłumaczy prof. McCabe.

"Wówczas taki ”post” polegający na usunięciu sygnałów stymulujących produkcję dopaminy ma sens. Należy pamiętać, że to nie prowadzi do żadnego ”resetu” mózgu. To nieprawidłowy sposób myślenia. Nawet nie wiemy, jaki jest poziom bazowy dopaminy w organizmie. Z punktu widzenia aktualnej wiedzy to nonsens." – dodaje prof. Ciara McCabe.

Wypróbujesz nowy trend, który podbił Dolinę Krzemową?

żródło: www.theconversation.com

Przeczytaj także: Post Daniela, czyli dieta owocowo – warzywna. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania diety, zasady i efekty. 

Data aktualizacji: 14.01.2020,
Opublikowano: 14.01.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej