Porost włosów: szampony, odżywki, maseczki i domowe sposoby na szybki porost włosów

Fot: Knut Wiarda / stock.adobe.com

Jak przyspieszyć porost włosów? Ograniczając ich wypadanie i łamliwość, a także stosując produkty pobudzające ich wzrost. Szybki porost włosów zapewnia regularne stosowanie specjalnych szamponów, odżywek i maseczek lub domowych sposobów opierających się na olejkach i ziołach.

Włosy rosną z prędkością od 1 do 1,5 centymetra na miesiąc, czyli około 12 do 18 centymetrów rocznie. Zapuszczanie włosów jest żmudne i wymaga cierpliwości, ale można ten proces przyspieszyć. Stosowanie wspomagaczy na porost włosów wewnętrznie i zewnętrznie powinno przynieść oczekiwane efekty szybciej.

Sposoby na porost włosów: maseczki, odżywki i wcierki

Środek na porost włosów można kupić w aptece, ale można też wykonać go samodzielnie w domu. W aptekach, drogeriach i sklepach z profesjonalnymi kosmetykami fryzjerskimi dostępne są m.in. regenerujące i odżywcze szampony, odżywki i maseczki, ich skuteczność opiera się przeważnie na ograniczeniu łamliwości włosów i stymulacji wzrostu nowych włosów. Szampon na szybszy porost włosów może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od zasady jego działania. Podobne kwoty należy uiścić za odżywki i maseczki.

Produkty do wykonania maseczki albo wcierki na porost włosów w domu kosztują najwyżej kilkanaście złotych i również można skorzystać z nich wielokrotnie.

Wcierki na porost włosów mogą być wykonane z olejków z dodatkiem ziół. Wystarczy połączyć olejek lawendowy z olejkiem z dzikiej róży, olejkiem jojoba i tymiankowym, a następnie mieszankę nanieść na skórę głowy i dobrze, ale delikatnie wmasować. Po 10 minutach włosy spłukuje się i myje delikatnym szamponem. Masaż głowy na porost włosów dodatkowo działa stymulująco, dlatego warto na niego poświęcić kilka minut przy wcieraniu i później przy myciu włosów.

Nafta kosmetyczna na porost włosów może być stosowana nie na skórę głowy, ale na same włosy. Należy wetrzeć niewielką ilość nafty we włosy i spłukać po około 15 minutach, a następnie umyć włosy delikatnym szamponem.

Inne domowe sposoby na porost włosów to:

  • zioła – płukanka z pokrzywy, szałwii, cebuli i skrzyp polny odżywiają włosy i zmniejszają ich wypadanie, a także stymulują ich wzrost, podobnie działają rozmaryn, szałwia, kminek, hibiskus i czosnek,
  • siemię lniane jako maseczka na porost włosów – 1 łyżkę ziaren lnu należy gotować przez kwadrans w 1 szklance wody, ostudzić, przecedzić, a następnie powstały kisiel nanieść na włosy; maskę zmywa się po około pół godziny,
  • olej lniany, oliwa z oliwek, olej kokosowy – wybrany olej wciera się we włosy i spłukuje po 15 lub 20 minutach, następnie należy umyć głowę,
  • piwo – 1 szklankę jasnego piwa w temperaturze pokojowej należy połączyć z 1 szklanką przegotowanej, ostudzonej wody i tak przyrządzoną miksturą wypłukać umyte włosy,
  • ocet jabłkowy – płukankę z octu robi się z ¼ szklanki octu i ¾ szklanki wody.

Olejek rycynowy na porost włosów nakłada się na umyte i osuszone ręcznikiem włosy na 30 minut. W tym czasie najlepiej na głowę nałożyć czepek foliowy i owinąć ją ręcznikiem. Po upływie pół godziny włosy ponownie się myje i suszy jak zwykle. Na porost włosów wystarczy stosować taką kurację raz na 2 tygodnie.

Zobacz film: Jak wzmocnić włosy. Źródło: Wiem co jem

Szybki porost włosów a ich łamliwość, stylizacja i gorące narzędzia

Jak przyspieszyć porost włosów? Dbając o to, by nie wypadały, nie łamały się i były w dobrej kondycji. Łamliwość włosów sprawia, że stają się one o wiele krótsze i wyglądają na zniszczone. Porost włosów jest szybszy, jeśli oprócz stosowania specjalnych kosmetyków i naturalnych sposobów nie suszy się włosów suszarką ani nie stylizuje ich przy użyciu gorących narzędzi. Częste i niewłaściwe prostowanie i kręcenie włosów sprawia, że ich struktura się osłabia, są wtedy bardziej podatne na wypadanie.

Zobacz także: Odżywka na porost włosów, regenerująca, nawilżająca, do włosów kręconych – jaką odżywkę wybrać?

Podczas zapuszczania włosów i stymulacji wzrostu nowych nie należy używać kosmetyków do stylizacji typu lakiery, pianki czy odżywki z alkoholem w składzie.

Do spania włosy najlepiej związać lub zapleść w warkocz, by nie wycierały się i nie uszkadzały o poduszkę. Ryzyko uszkodzenia włosów podczas snu zmniejsza pościel ze śliskiej tkaniny, np. modnej ostatnio satyny bawełnianej.

Dieta na porost włosów: białka, witaminy i minerały, suplementacja

Szybki porost włosów można zapewnić sobie także dzięki włączeniu do diety produktów bogatych w białko oraz witaminy i minerały. Białko m.in. przyspiesza regenerację komórek i tworzenie nowych na miejsce tych „zużytych”, dlatego warto dostarczać sobie białka na co dzień. Bogatym źródłem są m.in. mięso i rośliny strączkowe. Witaminy z grupy B, a szczególnie witamina B7, czyli biotyna, przyspieszają porost włosów, poprawiają też stan skóry oraz paznokci. Biotyna występuje m.in. w orzechach, soi, żółtkach jaj, podrobach i drożdżach. Pozytywnie na włosy działa również witamina E. Witaminy na porost włosów można suplementować, wówczas wzrost włosów będzie szybszy, a ich kondycja – lepsza.

Zobacz także: Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury

Dieta na porost włosów powinna być bogata także w żelazo. Można znaleźć je w mięsie, podrobach, roślinach strączkowych i świeżych warzywach. Żelazo suplementować można po wykonaniu badań krwi na zawartość tego pierwiastka w organizmie, ponieważ szkodliwy może być jego niedobór, jak i nadmiar.

Szybszy porost włosów można osiągnąć dzięki nawadnianiu organizmu. Picie minimum 2 litrów płynów dziennie pozytywnie wpływa nie tylko na włosy, ale na cały organizm, m.in. przyspieszając usuwanie toksyn.

Data aktualizacji: 29.11.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej