Poparzenie języka – na czym polega leczenie? Jak leczyć oparzenie języka domowymi sposobami?

Fot. Jose Luis Pelaez Inc / Getty Images

Poparzenie języka jest bardzo niebezpieczne. Może być związane z ryzykiem oparzenia gardła i dróg oddechowych, wobec czego w razie pojawienia się niepokojących dolegliwości konieczna jest pilna konsultacja lekarska.

Poparzony język to bardzo częsty problem. Za poparzenie języka odpowiada najczęściej wypicie wrzątku czy spożycie zbyt gorącego pokarmu. Przyczyną poparzonego języka mogą być oczywiście również związki chemiczne, lecz na szczęście zdarza się to rzadziej. Poparzenie języka ma różny obraz kliniczny. Czasami pojawia się jedynie zaczerwienienie, pieczenie, dyskomfort w jamie ustnej, czasem są to jednak bąble, grudki. Najczęściej leczenie oparzonego języka odbywa się w warunkach domowych. Zdarza się jednak, że istnieje konieczność leczenia szpitalnego.

Poparzenie języka – najczęstsze przyczyny

Poparzenie języka może zdarzyć się w każdym wieku. Już w okresie niemowlęcym może dojść do poparzenia jamy ustnej i języka na skutek zbyt gorącego mleka. U dzieci, które zaczynają raczkować i chodzić, istnieje ogromne ryzyko poparzenia języka różnymi środkami chemicznymi. Wynika to z zainteresowania światem i wkładania przez dziecko wszystkich napotkanych przedmiotów do ust. Chemiczne poparzenia również są spotykane w starszych grupach wiekowych. Chodzi tu przede wszystkim o takie niedopatrzenia, jak przelewanie środków chemicznych do sprzątania do butelek po sokach czy do nieopisanych słoików. Najczęściej jednak poparzenie języka następuje pod wpływem wrzątku czy gorących posiłków. Kubki termiczne, w których trudno oszacować temperaturę napoju, jedzenie w pośpiechu, to niestety częste przyczyny poparzeń w jamie ustnej.

Polecamy: Co oznacza popękany język? Jak go leczyć?

Oparzenie języka – jak się objawia?

Głównym objawem jest oczywiście ból języka, szczególnie nasilony w momencie zadziałania czynnika uszkadzającego. Zmiany miejscowe uzależnione są od stopnia oparzenia. Może dojść do zaczerwienienia, szczypania, powstania bąbli, nadżerek, owrzodzeń w jamie ustnej. Bąble nie powinny być przebijane w domowych warunkach. Po kilku dniach od oparzenia język pokrywa się białym nalotem, powierzchnia języka nieco się złuszcza.

Polecamy: Żółty nalot na języku – przyczyny i leczenie, żółty nalot na języku u dziecka

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie pokarmowym:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Jak leczyć oparzony język?

Pierwszym krokiem leczenia poparzonego języka jest złagodzenie bólu. Po oparzeniu konieczne jest przepłukanie jamy ustnej chłodną wodą. Należy skupić uwagę na higienie jamy ustnej, unikać płynów do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu. Można skorzystać ze środków zawierających octenidynę, która działa odkażająco na błonę śluzową. Wskazane są również niektóre metody medycyny naturalnej, np. płukanie jamy ustnej letnim naparem z rumianku czy szałwii. W aptekach dostępne są ponadto środki do miejscowego stosowania na oparzone błony śluzowe jamy ustnej. W przypadku oparzenia środkiem chemicznym konieczne jest jak najszybsze wypłukanie jamy ustnej wodą i przewiezienie chorego do szpitala. Bardzo ważne, by w miarę możliwości zabrać ze sobą środek chemiczny, który został przez chorego spożyty.

Częste oparzenia w obrębie jamy ustnej mogą stanowić mechanizm spustowy dla procesów nowotworowych jamy ustnej.

Polecamy: Pieczenie języka – przyczyny, objawy towarzyszące i leczenie

Leczenie oparzonego języka domowymi sposobami

Język poparzony wrzątkiem czy gorącym pokarmem najczęściej goi się samoistnie. Trwa to jednak kilka dni. W ramach domowej pomocy można wykonywać okłady z lodu. Mimo iż łagodzą ból, nie wolno trzymać ich na języku zbyt długo. Mogą być stosowane jedynie chwilowo na uszkodzoną śluzówkę. Małe dzieci nie mogą ssać kostek lodu.

Polecamy: Drętwienie języka - przyczyny zdrętwiałego języka

Czy poparzenie języka może być niebezpieczne?

Mogłoby się wydawać, że język to niewielki obszar, wobec czego jego poparzenie jest niewielkim zagrożeniem. Nic bardziej mylnego! Są obszary ciała, takie jak np. krocze (1% powierzchni ciała), czy właśnie jama ustna, których oparzenie mimo niewielkiego obszaru powinno wzbudzić ogromną czujność. Niewielkie oparzenie języka, które nie prowadzi do żadnych powikłań, jest najczęstsze. Jednak istnieje ryzyko, że oparzeniu jamy ustnej towarzyszy oparzenie dalszej części przewodu pokarmowego i oddechowego, a mianowicie gardła. Poparzenie tego regionu stanowi ogromne niebezpieczeństwo, ponieważ może dojść do obrzęku dróg oddechowych i ostrej niewydolności oddechowej.

Częste oparzenia języka, nawet niezbyt ciężkie, niosą ryzyko transformacji nowotworowej. Wystarczy przewlekłe drażnienie błon śluzowych jamy ustnej płynami czy pokarmami o wysokiej temperaturze.

Data aktualizacji: 19.02.2019,
Opublikowano: 19.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej