Rekonstrukcja języka - czy to możliwe? Poznaj kulisy trudnej operacji
Getty Images
Lekarzy specjaliści przeprowadzili kilka lat temu pionierską operację odtworzenia języka pacjentowi choremu na raka. Jak wyglądały kulisy tego zabiegu i czy okazał się sukcesem?
Beskidzkie Centrum Onkologii przetarło szlaki w dziedzinie operacji rekonstrukcji języka. Podczas pierwszej pionierskiej operacji, lekarze odtworzyli fragment języka pacjentce chorej na raka. Podczas kolejnej, specjaliści odtworzyli w całości język pacjentowi onkologicznemu.
Niezwykle skomplikowana operacja trwała 7 godzin,
przeprowadzało ją czterech chirurgów specjalistów, anestezjolog
i trzy pielęgniarki. Lekarze początkowo wycięli język 54-letniemu pacjentowi,
który był zaatakowany przez raka. Następnie odtworzyli go z fragmentów skóry i mięśnia udowego.
Ordynator oddziału chirurgii
onkologicznej i ogólnej beskidzkiego szpitala dr Daniel Jajtner, podkreślał, że
język nie jest doskonały, jednak daje pacjentowi szansę na normalne życie.
Operacja sprawiła, że pacjent może w prawidłowy sposób przełykać, jeść i rozmawiać.
Ta mowa może nie jest cudowna,
wysublimowana, natomiast jest zrozumiała. Człowiek jest w stanie w tej chwili
porozumiewać się z otoczeniem w sposób zrozumiały. – powiedział ordynator
szpitala w audycji Radia Bielsko
Po kilku latach od operacji, okazuje się, że wciąż jest ogromnym sukcesem medycznym polskich specjalistów. Pacjent funkcjonuje normalnie, a zdolności dostosowawcze ludzkich tkanek są tak duże, że skóra z uda z czasem zmieniła się w śluzówkę.
Zobacz także video: Jak powstaje nowotwór?
Jak powstaje nowotwór? Źródło: 36,6
Autor:
Katarzyna Dyła
Data aktualizacji: 03.01.2020,
Opublikowano: 03.01.2020 r.
Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?
Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.
Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.
Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.
Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.
Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.
Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.
Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.
Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.
Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.