Polisacharydy - właściwości cukrów prostych i ich zastosowanie w przemyśle kosmetycznym

Fot. VLG / Getty Images

Polisacharydy to cukry złożone, które ze względu na swoje cenne właściwości wykorzystywane są w kosmetyce, zarówno do produkcji preparatów pielęgnacyjnych, jak i makijażowych. Polisacharydami są np.: kwas hialuronowy, chityna, glikogen, skrobia, celuloza, heparyna. 

Polisacharydy nazywane są również polimerami, gdyż pełnią rolę budulca żywych organizmów. Są one składnikiem ścian komórek, a także wspomagają pracę limfocytów, które dzięki nim mają zdolność do rozpoznawania poszczególnych bakterii.

Polisacharydy - budowa

Polisacharydy są to cukry złożone. Należą one do węglowodanów oraz naturalnych polimerów, czyli chemicznych związków organicznych, jakie stanowią jeden z podstawowych materiałów budulcowych żywych organizmów. Rozróżnia się podział polisacharydów na złożone z przynajmniej dwóch monosacharydów (np. disacharydy czy trisacharydy) oraz właściwe wielocukry, do których należą, między innymi: kwas hialuronowy, chityna, glikogen, celuloza, skrobia, dekstran, karagenina, alginian sodu.

Polisacharydy - właściwości kosmetyczne

Polisacharydy mają szczególną zdolność do tworzenia w skórze ochronnego filmu, który zapobiega utracie wody z naskórka, dlatego są one bardzo często składnikiem kosmetyków o właściwościach nawilżających.

  • Kwas hialuronowy to chemiczny związek, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Substancja odpowiada, między innymi, za nawilżenie skóry, a także syntezę elastyny i kolagenu, które zapewniają cerze jędrność, elastyczność i młody wygląd. Kwas hialuronowy w kosmetyce wykorzystywany jest najczęściej do produkcji kosmetyków nawilżających i przeciwzmarszczkowych, jak również stanowi cenny surowiec w medycynie estetycznej, jaki stosuje się, np. do wypełniania zmarszczek i bruzd.

Co to jest kwas hialuronowy? Jakie znajduje zastosowanie? Więcej dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Co to jest kwas hialuronowy? Źródło: Bez skazy

  • Chityna jest to organiczny związek chemiczny, który pobudza procesy regeneracyjne skóry i przyspiesza leczenie ran pourazowych, a także zapobiega tworzeniu się nieestetycznych blizn.
  • Glikogen jest substancją nawilżającą. Na powierzchni skóry tworzy specjalny filtr ochronny, przez co zapobiega przed nadmierną utratą wody z naskórka. Glikogen w kosmetyce wykorzystywany jest jako składnik preparatów pielęgnacyjnych o właściwościach nawilżających, a także zmiękczających i wygładzających.
  • Celuloza to składnik konsystencjotwórczy. W kosmetyce znajduje on zastosowanie jako stabilizator emulsji, pudrów oraz maseczek. W przemyśle kosmetycznym najczęściej wykorzystuje się celulozę mikrokrystaliczną, jaką uzyskuje się poprzez hydrolizę naturalnej celulozy. 
  • Skrobia wykorzystywana jest do produkcji kosmetyków kolorowych. Polisacharyd wykazuje bowiem silne właściwości matujące, dlatego znajduje się w składzie pudrów, fluidów oraz talku. Kosmetyki ze skrobią zapewniają matowe i jedwabiście gładkie wykończenie makijażu, a jednocześnie przedłużają jego trwałość.
  • Dekstran w kosmetyce wykorzystywany jest jako środek wiążący i żelujący, np. do zagęszczania pomadek do ust. Substancja działa również nawilżająco. Siarczan dekstranu łagodzi zaczerwienienia skóry, obkurcza naczynia krwionośne a także zmniejsza obrzęki i opuchliznę, dlatego jest składnikiem, np. kremów pod oczy.
  • Karagenina obecna jest w budowie wodorostów i glonów. W kosmetyce składnik stosowany jest jako stabilizator i emulgator, pozwalając na swobodne łączenie się poszczególnych składników kosmetyku. Polisacharyd działa odżywczo na skórę twarzy, ciała a także głowy.
  • Alginian sodu pozyskuje się z brunatnych alg. Substancja czynna chroni skórę przed nadmierną utratą wody, zwalcza cellulit, a także wykazuje silne właściwości regenerujące, ujędrniające, odżywcze. Alginian sodu w kosmetyce wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków przeznaczonych do każdego rodzaju cery, w tym także wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Polisacharydy w kosmetyce

Polisacharydy w kosmetyce wykorzystywane są zarówno do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych, jak i makijażowych. Cukry złożone są łatwo dostępnym i odnawialnym surowcem, dlatego producenci preparatów do pielęgnacji ciała i twarzy oraz do makijażu chętnie z nich korzystają. Polisacharydy najczęściej stosowane są jako substancje zagęszczające (np. dekstran, celuloza) czy emulgatory (np. karagenina). Aktywne substancje w kosmetyce stanowią również cenny surowiec nawilżający, jak: kwas hialuronowy, alginian sodu, glikogen. Polisacharydy to również składniki kosmetyków kolorowych, np,: pudrów, fluidów, pomadek do ust, talków, podkładów, cieni do oczu. 

Data aktualizacji: 15.10.2018,
Opublikowano: 15.10.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej