Polacy chcą zwiększyć aktywność fizyczną po zakończeniu pandemii

Buena Vista Images/getty images

Jak wynika z najnowszego sondażu, aż 85 procent Polaków planuje ćwiczyć po zakończeniu pandemii. Ponad połowa badanych odczuwa większą potrzebę ruchu, a blisko 40 proc. respondentów przyznało, że w czasie izolacji ich aktywność fizycznie wyraźnie spadła.

Wpływ izolacji na aktywność fizyczną

Badani jako powód zaprzestania uprawiania aktywności fizycznej w czasie pandemii wskazali zamknięcie siłowni czy klubów fitness. Przed ogłoszeniem epidemii z obiektów sportowych korzystało blisko 40 proc. Polaków. W sondażu wśród tej grupy badanej aż 75 proc. osób zapowiedziało swój powrót na siłownię, w momencie, gdy obiekty zostaną ponownie otwarte.

Innym powodem zaprzestania uprawiania aktywności respondenci wskazali obostrzenia związane z uprawianiem ruchu na świeżym powietrzu (20 proc. odpowiedzi) oraz samą izolację (14 proc odpowiedzi).

Niestety badani, którzy ograniczyli swój ruch w czasie izolacji jednogłośnie przyznają, że odczuwają negatywny wpływ zmiany nawyków na samopoczucie (74 proc. odpowiedzi), zdrowie (65 prc.) oraz na sylwetkę (61 proc.). Co ciekawe, jedynie co dziesiąty badany deklaruje, że w czasie izolacji zwiększył swoją aktywność fizyczną.

Zobacz też: „Rower daje nam niezależność i wolność, która została zachwiana”. Jakie są korzyści jazdy na rowerze?

Jazda na rowerze i spacery

Obecnie najchętniej wybieraną aktywnością jest jazda na rowerze (36 proc. odpowiedzi), gimnastyka ogólnorozwojowa, którą można uprawiać w domu (28 proc. odpowiedzi), na kolejnym miejscu znalazł się jogging (27 proc.) oraz spacery (26 proc.). Coraz więcej osób przyznaje się do tego, że w domu ćwiczy według filmików instruktażowych znalezionych w Internecie (32 proc. odpowiedzi).

Według zaleceń WHO osoby dorosłe powinny podejmować co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu. Wszystko dla dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

W Polsce obiekty sportowe zostaną otwarte dopiero w czwartym etapie odmrażania gospodarki. Właściciele siłowni i klubów fitness mają jeszcze sporo czasu, by wdrożyć specjalne procedury zapewniające klientom maksymalne bezpieczeństwo.

Sondaż o aktywności fizycznej

Badanie przeprowadzono między 23 a 30 kwietnia 2020 roku na próbie losowej 1000 osób powyżej 18. roku życia. do przeprowadzenia dondażu wykorzystano technikę wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo (CATI).

Badanie pt. MultiSport Index Pandemia zostało zrealizowane przez Kantar na zlecenie Benefit Systems.

Zobacz też: Aktywność fizyczna w domu dla seniorów. Ekspert: "Bezruch jest groźniejszy niż koronawirus"

Jak ćwiczyć w domu z dzieckiem? Sportsmama: „Angażujmy je do wspólnej aktywności, będzie to procentować na przyszłość”

źródło: PAP

Zobacz film: Jak schudnąć po pandemii?

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 20.05.2020,
Opublikowano: 18.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej