Pokrzywa na włosy – właściwości i sposób stosowania

Fot.: Dušan Zidar / stock.adobe.com

Pokrzywa na włosy charakteryzuje się pozytywnym działaniem. W parze ze skrzypem polnym tworzą idealne połączenie dla osób marzących o mocnych, zdrowych i lśniących włosach. Ponadto pokrzywa działa leczniczo na niektóre choroby skóry głowy.

Skrzyp polny i pokrzywa na włosy znane są ze swych drogocennych właściwości już od wielu lat. Są składnikiem wielu produktów i suplementów diety. Pokrzywa jest bogata w witaminy oraz sole mineralne pozytywnie wpływające na stan włosów. Dlatego też można znaleźć ją w wielu produktach, które zostały stworzone z myślą o poprawie stanu włosów.

Sposoby stosowania pokrzywy na włosy

Pokrzywę można przyjmować zewnętrznie lub wewnętrznie. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele produktów ją zawierających – szamponów, odżywek, masek, wcierek i płukanek. Ze względu na jej powszechną dostępność możliwe jest również samodzielne zbieranie liści ziela i suszenie ich. Najbogatsze w witaminy i sole mineralne są listki młodej pokrzywy (zbieranej w kwietniu i maju). Świeża pokrzywa na włosy stosowana regularnie poprawia ich kondycję.

Pokrzywa może być stosowana bezpośrednio na skórę głowy w formie płukanek i wcierek. Pozytywnymi właściwościami odznacza się również herbata zaparzona z suszonych listków rośliny. Leczy stany zapalne i normuje pracę gruczołów łojowych. Niewskazane jest jednak picie herbaty z pokrzywy długotrwale, zalecane jest robienie przerw w jej spożywaniu. W aptekach dostępne są suplementy diety w formie tabletek, które zawierają pokrzywę i skrzyp polny. Pokrzywa na włosy chętnie stosowana jest przez osoby borykające się z łysieniem oraz nadmiernym przetłuszczaniem się włosów.

Coraz popularniejsze staje się przygotowywanie potraw z wykorzystaniem pokrzywy. Można z niej przyrządzić zupę lub pastę do kanapek, a także warto dodawać ją do sałatek, jajecznicy, pizzy, tarty i wielu innych dań.

Zobacz film: Pokrzywa zwyczajna i jej zdrowotne właściwości. Źródło: Dzień Dobry TVN

Główne właściwości pokrzywy. Dlaczego jest dobra na włosy?

Pokrzywa zwyczajna jest źródłem wielu witamin i składników odżywczych. Zawiera między innymi:

  • liczne pierwiastki (np. żelazo, fosfor, wapń, jod, sód, magnez, siarkę, krzem, potas),
  • witaminy (głównie A, B2, C, K),
  • aminy (serotonina, histamina),
  • kwasy (głównie glikolowy, glicerolowy, pantotenowy),
  • flawonoidy,
  • związki aminowe i garbnikowe,
  • barwniki roślinne (np. beta-karoten).

Ekstrakt z korzenia pokrzywy stanowi jeden ze składników preparatów stosowanych na łysienie. Znany jest ze swoich właściwości minimalizujących produkcję dihydrotestosteronu. Jest to hormon będący aktywnym metabolitem testosteronu, którego zbyt wysokie stężenie powoduje utratę włosów. Pokrzywa stosowana na włosy zapobiega ich wypadaniu.

Jak zrobić płukankę na włosy z pokrzywy?

Tylko regularne stosowanie pokrzywy może zwiększyć porost włosów i zahamować ich wypadanie. Zawarta w liściach rośliny krzemionka odznacza się właściwościami pobudzającymi wzrost włosów. Ponadto składnik ten odżywia włosy, skórę i paznokcie. Pokrzywa na włosy, z której powstała płukanka zwiększa ukrwienie skóry głowy, pobudzając cebulki. Aby ją wykonać, wystarczy niewielka ilość suszu z rośliny i gorąca woda. Liście należy zalać wrzątkiem i przykryć naczynie, w którym znajduje się przygotowywany napar. Przed zastosowaniem na skórę głowy płukanka powinna zostać ostudzona.

Aplikuje się ją zarówno na włosy (po ich umyciu), jak i na skórę głowy. Następnie pozostawia się ją na około 10 minut. Po upływie tego czasu należy użyć suszarki, bez wcześniejszego spłukiwania włosów.

Ze stosowaniem płukanki pokrzywowej powinny uważać osoby o włosach blond. Zielony kolor naparu może zmienić ich kolor.

Zobacz film: Jak dbać o włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Skrzyp polny i pokrzywa na włosy – efekty stosowania

Systematyczne stosowanie produktów z zawartością pokrzywy i skrzypu polnego (naturalnych szamponów, płukanek i wcierek, herbat, suplementów diety) pozytywnie wpływa na stan włosów. Znacząco ogranicza ich wypadanie. Stają się one widocznie wzmocnione, odżywione i zregenerowane.

Pokrzywa minimalizuje przetłuszczanie włosów, eliminuje i usuwa łupież oraz pomaga w problemach związanych z łojotokiem.

Inne drogocenne właściwości pokrzywy

Pokrzywa, oprócz pozytywnego oddziaływania na włosy, odznacza się również innymi drogocennymi właściwościami. Są to przede wszystkim:

  • leczenie schorzeń dróg moczowych, stanów zapalnych i zakażeń bakteryjnych układu moczowego,
  • ogólne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
  • wspomaganie walki z alergią,
  • usprawnianie procesów trawiennych (m.in. w przypadku nieżytów żołądka lub jelit),
  • właściwości pielęgnacyjne – pozytywnie wpływa na stan skóry i paznokci,
  • wspomaganie leczenia trądziku i innych zmian skórnych,
  • wspomaganie leczenia anemii (ze względu na zawartość żelaza).

Zobacz film: Pielęgnacyjne właściwości pokrzywy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Kubat-Sikorska A., Stryjecka M., Kiełtyka-Dadasiewicz A., Znaczenie karotenoidów w kosmetologii i ich naturalne źródła, w: Rośliny w nowoczesnej kosmetologii, pod red. Kiełtyka-Dadasiewicz A., 2016, s. 25–40.

2. Maleszka R., Praktyczne zastosowanie leków ziołowych w dermatologii, „Postępy Fitoterapii”, 3–4/2002, s. 53–63.

3. Majewska A., Pokrzywa - chwast na piękną cerę i mocne włosy

Data aktualizacji: 20.06.2018,
Opublikowano: 01.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Kosmetyki na lato dla każdej kobiety! O nich pamiętaj!

Mogłoby się wydawać, że w letniej kosmetyczce nie ma konieczności gromadzenia zbyt wielu kosmetyków dla kobiet. Tymczasem i w praktyce okazuje się, że każda z nas, także i o tej porze roku powinna o siebie dbać i stosować produkty do pielęgnacji ciała. Upały i słońce nie działają bowiem korzystnie na naszą cerę, włosy i paznokcie. Co zatem warto umieścić na swojej obowiązkowej liście kosmetyków na lato? Sprawdź koniecznie!

Czytaj więcej
Łupież czy sucha skóra głowy - różnice, objawy, leczenie

Zarówno łupież, jak i sucha skóra głowy powodują łuszczenie się i swędzenie, co sprawia, że może być trudno je od siebie odróżnić. Jednak mimo podobnych objawów są to dwa różne schorzenia, które warto prawidłowo rozpoznać. Wiedza o tym, który z problemów dotyczy twojej skóry głowy, może pomóc w uzyskaniu odpowiedniego leczenia i pozbyciu się spadających białych płatków na dobre.

Czytaj więcej
Puszące się włosy – przyczyny, rozwiązania, pielęgnacja i kosmetyki do puszących się włosów

Chyba każdy, kto ma nieco dłuższe włosy, doświadczył kiedyś w mniejszym lub większym stopniu ich puszenia się. Szczególnie łatwo odczuć to w deszczowe dni, kiedy powietrze jest wilgotne. Sporadyczne puszenie się włosów można szybko okiełznać, jednak są osoby, które zmagają się z tym problemem na co dzień.

Czytaj więcej
Wypadanie włosów – skuteczne konsultacje on-line

Nadmierne wypadanie włosów oraz łysienie stanowią poważny problem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Włosy wypadają nam codziennie, co jest normalnym zjawiskiem, ponieważ w ich miejsce ciągle wyrastają nowe. Nie każdy wie, że dziennie gubimy około 100 włosów. Jeśli jednak ubytek ten jest znacznie większy, oznacza to, że występuje problem natury zdrowotnej. Czasami proces ten cofa się samoistnie, jeśli jednak postępuje, dochodzi do szpecącego łysienia skóry głowy.

Czytaj więcej
Jak wzmocnić włosy – witaminy, domowe i naturalne sposoby leczenia

Wiele osób marzy o gęstych i mocnych włosach, gdyż zdecydowanie wpływa to na ogólną aparycję. Próżno jest szukać sposobów na natychmiastowe zagęszczenie i pogrubienie włosów, jednak zbilansowana dieta i systematyczna pielęgnacja wzmacniająca znacząco wpływają na ich kondycję.

Czytaj więcej
Jakie właściwości ma olej tamanu? Efekty stosowania na skórę i włosy. 

Olej tamanu najczęściej wykorzystuje się w pielęgnacji skóry problematycznej, w leczeniu zmian trądzikowych, blizn, rozstępów, przebarwień czy opryszczki. Używa się go również do odżywienia skóry głowy i łagodzenia oznak łupieżu. 

Czytaj więcej