Podwyższona temperatura w ciąży – czy to normalne? O czym świadczy?  

Fot: fotolia.com

Podwyższona temperatura w ciąży może zaniepokoić przyszłą matkę. Warto jednak wiedzieć, że fizjologiczna ciepłota ciała od zapłodnienia do końca ciąży powinna się utrzymywać na poziomie 37–37,5°C. 

Temperatura ciała to ważna informacja, która mówi o stanie organizmu. Obniżona lub podwyższona świadczy o toczącym się procesie zapalnym i infekcjach, a szczególnie niebezpieczna jest podczas ciąży. Po zapłodnieniu temperatura ciała podnosi się w sposób fizjologiczny i utrzymuje się na tym poziomie do końca trwania ciąży. Powodem do obaw może być obniżona ciepłota ciała u przyszłej matki.

Temperatura po owulacji i na początku ciąży

Dokonanie oceny wystąpienia dni płodnych przez pomiar temperatury ciała nie jest proste – konieczne jest wcześniejsze codzienne jej mierzenie i porównywanie. Temperatura ciała tuż przed owulacją nieznacznie rośnie (w czasie owulacji powinna być około 0,5–1°C wyższa niż kilka dni wcześniej) i utrzymuje się do czasu następnej miesiączki, aby następnie opaść. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, podniesiona temperatura ciała powinna utrzymywać się do końca ciąży.

Wykres temperatury w ciąży

Wykres temperatury jest dobrym narzędziem do planowania ciąży i określania, czy doszło do zapłodnienia. Należy ją mierzyć codziennie rano, a następnie wynik nanosić na wcześniej przygotowany wykres. Jego wzór oraz zasady prowadzenia można znaleźć w internecie.

Zobacz film: Jaka jest prawidłowa temperatura naszego ciała? Źródło: 36,6

Czy temperaturę w celu określenia dni płodnych i ciąży należy mierzyć w pochwie?

Temperaturę należy mierzyć codziennie o tej samej porze (najlepiej przed wstaniem z łóżka), tym samym termometrem i w tym samym miejscu ciała. Często zaleca się mierzenie jej w pochwie, jednak równie dobrze mogą to być usta lub odbyt. Należy pamiętać, że temperatura mierzona w pochwie lub odbycie może być nieco wyższa od mierzonej w innych częściach ciała. Najmniej dokładny jest pomiar temperatury pod pachą.

Pierwsze objawy ciąży – podwyższona temperatura

Temperatura podwyższona do 37°C jest jednym z wczesnych objawów ciąży. Może ona jednak wystąpić również na skutek niektórych infekcji i zaburzeń hormonalnych. Jeżeli miesiączka nie pojawiła się o czasie i występuje podniesiona temperatura bez symptomów infekcji, bardzo możliwe, że doszło do zapłodnienia. Podejrzenia przyszłej mamy mogą potwierdzać inne wczesne objawy ciąży, takie jak:

  • duża ilość śluzu w pochwie,
  • ból i zmiany w obrębie piersi,
  • nerwowość,
  • zmęczenie,
  • częste oddawanie moczu.

Te objawy mogą jednak być wywołane również przez inne czynniki. Dlatego powinno się wykonać test ciążowy po dacie spodziewanej miesiączki lub udać się do ginekologa.

Podwyższona temperatura w ciąży jest prawidłowa

Temperatura ciała kobiety spodziewającej się dziecka powinna być delikatnie podwyższona i wynosić 37–37,5°C. Oprócz zmian hormonalnych, które zachodzą w czasie ciąży i mogą mieć wpływ na temperaturę, przyspieszony jest także metabolizm kobiety. Ciało przyszłej matki musi pracować o wiele intensywniej niż dotychczas, aby nadążyć z zaspokajaniem potrzeb dwóch osób. Temperatura poniżej 38°C w ciąży jest więc zupełnie normalna i nie stanowi powodu do obaw.

Zobacz film: Który termometr do mierzenia temperatury ciała powinniśmy wybrać? Źródło: 36,6

Obniżona temperatura w ciąży

Obniżona temperatura zawsze jest powodem do niepokoju, szczególnie kiedy występuje w ciąży, kiedy powinno być na odwrót. Niektóre osoby mogą mieć permanentnie niską ciepłotę ciała bez żadnych dolegliwości i w takim wypadku nie należy się przesadnie obawiać. Jednak zawsze obniżoną temperaturę ciała w ciąży należy skonsultować z lekarzem, gdyż może ona świadczyć o poważnych problemach, takich jak:

  • obniżony poziom progesteronu,
  • anemia,
  • niedoczynności tarczycy,
  • niektóre choroby (na przykład borelioza).

Wymienione choroby i zaburzenia mogą być niebezpieczne dla zdrowia matki i mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka, a także prowadzić do groźnych powikłań, a nawet poronień.

Znacznie podwyższona temperatura w ciąży – gorączka

Temperatura przekraczająca 38°C, czyli gorączka, jest bardzo niepożądanym stanem dla ciężarnych. Nie tylko świadczy o infekcji, ale sama w sobie może zagrażać zdrowiu matki i dziecka, ponieważ w ciąży o wiele łatwiej dochodzi do odwodnienia organizmu. Może także wywołać przedwczesne skurcze. Dlatego kobieta w ciąży, u której pojawia się gorączka, powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Zaleci on odpowiednie leczenie po ustaleniu przyczyny wywołującej podniesienie temperatury ciała. 

Przyszła matka powinna pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Wybierając leki zbijające gorączkę, musi także zwrócić uwagę, czy mogą je stosować kobiety w ciąży. Najbezpieczniejszy jest paracetamol. Ibuprofen, choć jest dopuszczalny w 1 i 2 trymestrze ciąży, jest wiązany z częstszymi poronieniami. Zdecydowanie natomiast należy zrezygnować ze stosowania aspiryny i innych pochodnych kwasu acetylosalicylowego, które są bardzo groźne dla płodu.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 23.02.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Dżena 17.09.2019r.

Oj tak, ważne żeby przetrwać do 12 tygodnia tym bardziej jak się ma za sobą poronienie:( jestem w 10 tc i z niecierpliwością wyczekuję kolejnej wizyty u dr żeby potwierdził że wszystko ok.

Inka 04.12.2018r.

Pika, najważniejsze jest przetrwać do końca. Naprawdę. Kontrola cukru, reguralne ktg. Choć i to nie gwarantuje....

mala mi 10.11.2018r.

A ja mam pytanie tydzień temu wspolzylam z chlopakiem bez zabezpieczenia niestety i mierze sobie temperature w pochwie pierwszy dzien mialam 37,2 a teraz mam 37,6 i rosnie pod pacha mam nawet 35 czy to znaczy ze moge byc w ciąży bo na test ciążowy troche za wcześnie czy temperatura w pochwie rośnie kilka dni przed miesiączka bo za tydzień powinnam dostać no chyba ze mam infekcje pochwy ?

Pika 10.10.2018r.

Jestem w 6 tyg. ciąży i mam 37°C na czole. Dziękuję za artykuł, bo się przeraziłam, że coś ze mną nie tak. Ważne jest przetrwać do 12tyg.c.

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej