Podstawowe zasady pielęgnacji skóry wrażliwej

Fot: Peopleimages / gettyimages.com

Skóra wrażliwa jest trudna w pielęgnacji. Łatwo ją podrażnić i znalezienie bezpiecznego dla niej kosmetyku może być bardzo trudne. Co trzeba wiedzieć o skórze wrażliwej i jak właściwie o nią zadbać?

Każdy typ skóry wymaga innej pielęgnacji. W przypadku skóry wrażliwej jest to wyjątkowo trudne. Zdaniem dermatologów to najtrudniejszy i najbardziej kłopotliwy rodzaj cery. Mimo że na rynku dostępnych jest wiele produktów do pielęgnacji tego rodzaju skóry, to znalezienie tego właściwego może być bardzo trudne. Na szczęście nie jest to niemożliwe.

Wrażliwa, czyli jaka?

Podstawową sprawą przy wyborze kosmetyku jest rozpoznanie typu skóry, który posiadamy. Skóra tłusta zazwyczaj mocno się świeci, bo gruczoły łojowe produkują bardzo dużo sebum. U osób z cerą mieszaną błyszczą się czoło, nos oraz broda. Skóra sucha jest zazwyczaj mocno napięta, czasem też mocno się łuszczy. Skóra wrażliwa może w sobie łączyć wszystkie te cechy. Najczęściej jednak skóra wrażliwa jest sucha, obrzęknięta, zaczerwieniona, może też się łuszczyć. Czasem osoby z tym rodzajem skóry uskarżają się na swędzenie, pieczenie, nadmierne ściągnięcie, kłucie czy mrowienie.

Co wywołuje te nieprzyjemne dolegliwości? Powodów może być kilka. Czasem winne są uwarunkowania genetyczne, a czasem – choroba. Wrażliwa skóra może być jednym z objawów atopowego zapalenia skóry, trądziku różowatego czy łojotokowego zapalenia skóry. W takich przypadkach, oczywiście, zawsze trzeba skonsultować się z dermatologiem, który zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie leczenie. Natomiast kosmetyki pielęgnacyjne przy tego typu schorzeniach nie mogą zawierać substancji drażniących i alergizujących, które mogłyby wzmagać objawy chorób skóry.

Dobrym rozwiązaniem będą dermokosmetyki Cetaphil, które dzięki swoim szczególnym właściwościom zostały wielokrotnie nagrodzone przez specjalistów wyróżnieniem Perła Dermatologii Estetycznej.

Co szkodzi skórze wrażliwej?

Czynników drażniących może być wiele. Może się zdarzyć, że podrażnienie skóry czy reakcję alergiczną wywoła woda, kosmetyk (nawet ten, który był stosowany od zawsze), nadmierne pocieranie czy zmiana diety. Nadwrażliwość skóry może wywoływać także silny stres.

Wrażliwa skóra źle znosi częste zmiany kosmetyków. Skóra potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego preparatu. Tym samym skuteczność danego kosmetyku można ocenić dopiero po trzech miesiącach stosowania.

Skóra wrażliwa nie najlepiej znosi też testowanie nowych produktów. Nakładanie na skórę różnych kremów w krótkim czasie może być opłakane w skutkach.

Jak dbać o skórę wrażliwą?

Najbezpieczniejsze dla skóry wrażliwej będą dermokosmetyki dostępne w aptece. Ich skład jest opracowywany przez dermatologów, tym samym są delikatniejsze i bezpieczniejsze dla tak wymagającej cery. Nie zawierają substancji zapachowych czy drażniących. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób z chorobami skóry, np. atopowym zapaleniem skóry. Przy zakupie warto wybierać te, które mają dozownik lub szczelne zamknięcie. Dzięki temu prawdopodobieństwo, że dostaną się do nich bakterie, które dodatkowo mogą podrażnić skórę, jest znacznie mniejsze.

Fot. Cetaphil EM Emulsja micelarna do mycia

Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze kosmetyki nie spełnią swojego zadania, jeśli nie będą właściwie stosowane. O czym trzeba pamiętać? Przede wszystkim nie wolno używać kilku kremów jednocześnie. Składniki mogą wchodzić między sobą w reakcję, mocno zaszkodzić i podrażnić skórę. To samo tyczy się łączenia produktów z bardzo aktywnymi składnikami. Warto używać produktów oczyszczających i nawilżających jednej linii, których działanie wzajemnie się uzupełnia. Do mycia specjaliści polecają Cetaphil EM emulsję micelarną, która delikatnie oczyści skórę i usunie resztki makijażu. Następnie na tak przygotowaną skórę nakładamy MD balsam do twarzy i ciała. Zawiera olej z awokado, który dostarcza skórze niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminę E. Jest w wygodnej postaci balsamu, który łatwo się rozprowadza i nie pozostawia uczucia tłustości.

Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem przy wyborze pielęgnacji jest konsultacja z lekarzem dermatologiem.

Data aktualizacji: 10.01.2019,
Opublikowano: 06.12.2018 r.
Pielęgnacja skóry

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej