Podstawowe badania profilaktyczne: krwi, moczu i nie tylko – co powinno skłonić do ich wykonania?

Fot.: cassis / stock.adobe.com

To, jakie badania profilaktyczne po 30-stce, 40-stce czy 50-tce zleca lekarz, zależy od wielu czynników, m.in. od płci, przebytych chorób, rodzaju wykonywanej pracy. Analizę laboratoryjną krwi i moczu przeprowadza się w celu oznaczenia różnych wskaźników – np. o profilu sercowym czy wątrobowym.

Badania profilaktyczne do pracy są bezpłatne – ich kosztem obciążony zostaje pracodawca. Kiedy jednak pojawiają się niepokojące dolegliwości, nie wolno czekać na kolejną wizytę kontrolą. Trzeba wybrać się do internisty po skierowanie na badania o odpowiednim profilu (odpowiadającym dostrzeżonym objawom).

Co to są badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne to inaczej badania ogólne (kontrolne). Wykonuje się je, żeby monitorować stan zdrowia. Pozwalają wcześnie wykryć niepokojące zmiany w organizmie, a co za tym idzie – podjąć leczenie, które daje dużą szansę na zażegnanie stanu chorobowego zanim przerodzi się w poważne schorzenie.

Skierowanie na badania profilaktyczne – kiedy udać się do lekarza?

Po skierowanie na badania profilaktyczne należy udać się do internisty średnio raz w roku. Jeśli występują jakiekolwiek dolegliwości, lekarz zleca diagnostykę o profilu trzustkowym, nerkowym, lipidowym, wątrobowym, kostnym, sercowym czy tarczycowym (w zależności od objawów). W przeciwnym razie może poprzestać na standardowej na analizie krwi i moczu.

1. Wskazaniami do wykonania badań o profilu trzustkowym są: ból w nadbrzuszu, który promieniuje do okolicy lędźwiowej, występujący wraz z gorączką, nudnościami i wymiotami. Kiedy choruje trzustka, badania profilaktyczne wykazują podwyższony poziom amylazy, lipazy i glukozy.

2. Diagnostyka o profilu nerkowym jest potrzebna, gdy pojawiają się problemy z oddawaniem moczu, opuchlizna pod oczami i nadciśnienie. W interpretacji wyników najważniejsze są wskaźniki oznaczające elektrolity, mocznik, kreatyninę i kwas moczowy.

3. Badania o profilu lipidowym są konieczne w przypadku wystąpienia tzw. żółtaków, czyli żółtych plam na powiekach. Oznacza się wówczas stężenie cholesterolu (frakcji HDL i LDL) oraz trójglicerydów we krwi.

4. Profil wątrobowy lekarz może wybrać, kiedy pojawiają się zaburzenia pracy układu pokarmowego, następuje spadek masy ciała i zmniejszenie libido. Próby wątrobowe oceniają szereg wskaźników, m.in.: ALT (GPT), AST (GOT), LDH, GGT, GGTP.

5. Diagnostyka o profilu kostnym zaleca się głównie osobom chorującym na przewlekłe schorzenia układu kostnego. Potrzebują one regularnej kontroli stężenia wapnia, fosforu, fosfatazy zasadowej, PTH, kalcytoniny i witaminy D.

6. Badania o profilu sercowo naczyniowym wykonuje się najczęściej osobom, które zgłaszają objawy niewydolności krążenia, takie jak dużą męczliwość, duszności oraz obrzęki kończyn dolnych. Oznaczane są wówczas: troponiny, kinaza fosfokreatynowa, tzw. białko ostrej fazy, elektrolity, ALAT, AspAT, LDH i NT-ProBNP.

7. Profil tarczycowy z kolei może pomóc w wykryciu schorzeń powodujących wypadanie włosów, otyłość lub anemię, wahania nastrojów i cały szereg problemów związanych z zaburzeniami hormonalnymi. Ważnymi wskaźnikami informującymi o funkcjonowaniu tarczycy są przeciwciała anty-TG i anty-TPO oraz hormony TSH, FT4 i FT3.

Rodzaje badań profilaktycznych dla pracowników – od czego zależą?

Badaniom profilaktycznym wstępnym podlegają osoby, które otrzymują zatrudnienie w nowym miejscu pracy lub są przenoszone na stanowisko wymagające wykonywania obowiązków w warunkach uciążliwych czy zagrażających zdrowiu. Zestaw potrzebnych badań ustala się indywidualnie, na podstawie czynników ryzyka wynikających ze specyfiki wykonywanego zawodu. Każdy powinien mieć zapewnione badania okresowe o częstotliwości współmiernej do ciężkości wykonywanej pracy. Oprócz badań wstępnych i okresowych są badania kontrolne, które dotyczą osób pracujących na szczególnie obciążających stanowiskach i długotrwale przebywają na zwolnieniach lekarskich. Ci pracownicy mogą też wystąpić o przeprowadzenie badań na koszt pracodawcy już po wygaśnięciu stosunku pracy.

Diagnostyka chorób związanych z płcią – jakie badania profilaktyczne dla mężczyzn, a jakie dla kobiet?

Profilaktyczne badania lekarskie dostosowuje się też do płci. Kobiety nie powinny zapominać o USG dopochwowym narządów rodnych i piersi ani o mammografii (co dwa lata). Ważne jest też comiesięczne badanie piersi w celu wczesnego wykrycia ewentualnych guzków. Poza tym warto pamiętać, że panie 10 razy częściej niż panowie chorują na tarczycę, w związku z czym po przekroczeniu 40-stki zaleca się im regularne sprawdzanie poziomu hormonów. Badania profilaktyczne mężczyzn po 40-stce oprócz standardowych pomiarów parametrów krwi i moczu powinny obejmować kontrolę stanu gruczołu krokowego (u urologa). Po przekroczeniu wieku średniego dobrze jest też co pięć lat robić kolonoskopię. Nie może jej zabraknąć na liście badań profilaktycznych mężczyzn po 50-tce, gdyż rak jelita grubego jest zagrożeniem szczególnie dla panów.

Badania profilaktyczne dzieci i młodzieży – dlaczego warto je robić?

Badania profilaktyczne krwi i moczu u dzieci powinny być wykonywane średnio raz na dwa lata, poza tym obowiązkowy jest okresowy bilans zdrowia, mający na celu wczesne wykrycie zwłaszcza nadwagi i anemii, skrzywień kręgosłupa, ubytków w uzębieniu, wad wzroku i słuchu. Wiele schorzeń (np. skoliozę) można skutecznie leczyć dopóki organizm jest w fazie rozwoju i trzeba to robić szybko, bo choroba pogłębia się wraz z wiekiem. Dlatego badań profilaktycznych u dzieci nie wolno zaniedbać, nawet jeśli nie ma żadnych niepokojących dolegliwości.

Zobacz także: Jakie badania warto zrobić na wiosnę?

Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 29.01.2022,
Opublikowano: 02.01.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej