Podkrążone oczy i ich najczęstsze przyczyny. Najlepsze sposoby na wory pod oczami

Fot. Kitzzeh / Getty Images

Podkrążone oczy często traktowane są jako przykra dolegliwości natury estetycznej, mogą one jednak świadczyć o wielu chorobach. Dobrze znać ich najczęstsze przyczyny, aby móc się szybko zgłosić do lekarza w razie potrzeby.

Podkrążone oczy to nie zawsze objaw chorób. Najczęściej związane są z niewyspaniem, odwodnieniem organizmu lub danym typem urody. Każdy ma swój sposób na ten problem, jeżeli jednak nie działa, warto sięgnąć po sprawdzone metody.

Co to są podkrążone oczy?

Podkrążone oczy, czyli sińce lub wory pod oczami, to zaciemnienia wokół oczu spowodowane przez wyraźnie widoczne naczynia krwionośne. Czasami towarzyszy im opuchlizna związana z zatrzymaniem krwi i limfy w tym obszarze.

Jakie przyczyny wywołują podkrążone oczy?

Podkrążone oczy mogą być wywołane przez niewyspanie i przemęczenie. Mechanizm ich powstawania na skutek tych przyczyn nie został do końca zbadany, jednak prawdopodobnie wiąże się on z tworzeniem się zastojów limfatycznych.

U niektórych osób za ciągle podkrążone oczy odpowiada uroda. Cienie te są wówczas uwarunkowane genetycznie i związane z nadmierną produkcją melaniny, która nadaje ciemniejszego zabarwienia skórze.

Bardzo częstą przyczyną podkrążonych oczu jest też zbyt mała podaż płynów. W takim wypadku przyjmowanie 1,5–2 litrów wody źródlanej dziennie powinno w szybkim czasie rozwiązać problem. Czasami jest to też efekt wyjątkowo cienkiej skóry pod oczami, przez którą wyraźnie prześwitują naczynia krwionośne.

Nieodpowiednia dieta również może skutkować podkrążonymi oczami. Palenie tytoniu i spożywanie dużych ilości alkoholu i kofeiny uwidacznia delikatnie naczynia krwionośne znajdujące się pod oczami, a dodatkowo zatruwa organizm, co również może dawać takie objawy. Winowajcą może być także niedobór niektórych witamin i mikroelementów, w szczególności należy zwrócić uwagę na witaminy B i K oraz magnez. Niedobór witamin z grupy B jest częsty u osób żyjących w nadmiernym stresie, nadużywających alkoholu, z zaburzeniami wchłaniania oraz znajdujących się na diecie bezglutenowej.

Podkrążone oczy mogą być też wywołane przez niektóre choroby, takie jak:

  • alergie – mogą wywoływać zmiany skórne również w obrębie oczu; dzieje się tak też w przebiegu astmy; przyczyną może też być obrzęk śluzówki nosa, który powoduje zastój w krążeniu krwi;
  • anemia – świadczą o niej podkrążone oczy i blada skóra oraz jasne śluzówki ust i oczu. Na filmie poniżej zobaczycie, w jaki sposób można poradzić sobie z anemią poprzez dietę:

Zobacz film: Masz anemię? Zobacz co powinieneś jeść? Źródło: Bez recepty

  • choroby dróg żółciowych – jeżeli podkrążone oczy przybierają odcień żółtawy, a do tego odczuwa się niestrawność, wzdęcia i bóle w górze brzucha, to znak, że najprawdopodobniej przyczyną jest wątroba lub pęcherzyk żółciowy;
  • choroby tarczycy – cienie pod oczami mogą towarzyszyć zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy; inne objawy tych schorzeń to obniżony nastrój, zaburzenia snu i pracy serca oraz sucha skóra;
  • choroby nerek – można podejrzewać, że podkrążone oczy wywołane są przez nerki, gdy dolegliwości tej towarzyszą obrzęki, skąpomocz lub infekcje dróg moczowych;
  • cukrzyca – jeżeli sińcom pod oczami towarzyszy częstsze oddawania moczu, silne pragnienie i osłabienie, należy jak najszybciej zrobić badania w celu wykluczenia tej choroby;
  • pasożyty – obecność pasożytów najczęściej wiąże się z bólami brzucha, zaburzeniami w oddawaniu stolca (biegunki lub zaparcia), bólami głowy i reakcjami skórnymi, ale może wywołać również podkrążone oczy.

Podkrążone oczy u dziecka

Niektóre dzieci miewają podkrążone oczy od urodzenia i wówczas najczęściej nie stanowi to powodów do obaw. Również wtedy, gdy podkrążone oczy u dziecka uwidoczniły się w trakcie lub tuż po chorobie, nie należy się martwić. Jeżeli jednak dolegliwość ta pojawiła się nagle i towarzyszą jej inne niepokojące objawy, należy się jak najszybciej zwrócić do pediatry.

Jakie kosmetyki pomogą na podkrążone oczy?

Na podkrążone oczy pomagają specjalnie dedykowane kosmetyki. Szczególnie polecane są kremy pod oczy z dodatkiem chabra bławatka i świetlika łąkowego. Często skuteczne okazują się też kosztujące parę złotych maści – tranowa lub z witaminą A. Osobom, u których problem ten spowodowany jest uwidacznianiem się naczyń krwionośnych, poleca się także stosować maści zawierające arnikę.

Czasami, zamiast sięgania po kolejne kosmetyki, zbawienne okazuje się odstawienie tych dotychczas stosowanych i zrezygnowanie na jakiś czas z makijażu, ponieważ to one mogą być przyczyną problemu.

Co stosować na podkrążone oczy? Domowe sposoby

Najlepsze domowe sposoby na podkrążone oczy to:

  • rezygnacja z używek,
  • bogata w witaminy i zrównoważona dieta,
  • spożywanie dużej ilość intensywnie zabarwionych owoców i warzyw, które zawierają flawonoidy uszczelniające naczynia krwionośne,
  • spożywanie odpowiedniej ilości wody,
  • aktywność fizyczna – poprawia krążenie w całym ciele i likwiduje zastoje limfatyczne,
  • przemywanie twarzy chłodną wodą,
  • przykładanie chłodnych łyżeczek pod oczy,
  • okłady – z chłodnej wody, herbaty (działanie ściągające), chłodnego mleka lub kefiru (działanie zmniejszające obrzęki) oraz naparów z niektórych ziół (na przykład rumianku),
  • plasterki ogórka – mają działanie łagodzące i usuwające obrzęki, zawierają sporo flawonoidów,
  • ubite białko z jaja kurzego – zmniejsza stany zapalne i napina skórę,
  • żel aloesowy – nawilża, odkaża i rozjaśnia,
  • woda różana – zawiera przeciwutleniacze i witaminy.

Zobacz nasz film i poznaj najlepsze domowe sposoby na podkrążone oczy

Zobacz film: Domowe sposoby na podkrążone oczy. Źródło: Klinika urody.

Data aktualizacji: 29.11.2018,
Opublikowano: 26.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej