Po jakim czasie od wypadnięcia mleczaków rosną zęby stałe?

fot. henglein and steets / Getty Images

Zęby stałe nie są tak białe jak mleczaki. Wynika to przede wszystkim z różnic w mineralizacji tkanki zębowej. Kolejność wyrzynania się zębów stałych niewiele różni się od wyrzynania się zębów mlecznych.

Rozwój zębów stałych, a wcześniej mlecznych, to bardzo długotrwały proces trwający już od życia płodowego. Wyrzynanie się zębów mlecznych zaczyna się w okresie niemowlęcym. Kilka lat później mleczaki wypadają, a w ich miejsce wyrzynają się zęby stałe.

Kiedy rosną zęby stałe?

To, po jakim czasie wypadnięcia mleczaków rosną zęby stałe, jest kwestią indywidualną. Choć teoretycznie zęby mleczne wypadają dlatego, że są poniekąd wypychane przez wyrzynające się zęby stałe. Dlatego też zęby stałe powinny pojawić się niedługo po wypadnięciu mleczaków. Zęby stałe wyrzynają się w podobnej kolejności jak wypadają mleczne. Najczęściej wypadają najpierw dolne jedynki. Proces ten może zacząć się już u dziecka w wieku 5 lat. Częściej jednak pierwsze zęby stałe wyrzynają się około 6–7 roku życia. Zęby stałe wyrzynają się zazwyczaj szybciej u dziewczynek niż u chłopców. Duży wpływ na wiek, w którym zaczynają rosnąć zęby stałe, mają predyspozycje genetyczne czy rozwój ogólny dziecka. Po jedynkach rosną pierwsze zęby trzonowe, a dalej kolejność jest następująca:

  • dwójki górne i dolne (między 7 a 9 rokiem życia),
  • trójki dolne i górne (około 10–11 roku życia),
  • czwórki i piątki (między 10 a 12 rokiem życia),
  • trzonowce (około 13 roku życia).

Pierwsze zęby stałe a zęby mleczne

Oznaką wypadania zęba mlecznego jest to, że zaczyna się ruszać. Ząb może chwiać się w jamie ustnej nawet przez kilka miesięcy. Nie wolno jednak na siłę wyrywać samodzielnie zębów. Warto udać się do stomatologa, który podejmie ewentualne postępowanie. Czasami pomocne bywa chrupanie jabłek, a nawet marchewki. Należy maksymalnie ograniczyć dziecku stres związany z wypadaniem zębów mlecznych i wyrzynaniem się zębów stałych.

Jak powinno się prawidłowo dbać o zęby? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn 

Żółte zęby stałe

Naturalnym kolorem zębów stałych jest odcień bieli, a mianowicie kość słoniowa. Zęby stałe nie są tak białe jak zęby mleczne. Wynika to z innego stopnia zmineralizowania tkanki zębowej. Zęby stałe są naturalnie bardziej żółte niż mleczne. Odcień koloru zębów jest również inny w przypadku siekaczy. Są one nieco bielsze. Im bliżej dziąsła, tym zęby są bardziej żółte. Żółty kolor zębów stałych wynika również z wieku chorego. Przyczyny żółtych zębów stałych obejmują przede wszystkim palenie papierosów. Nieco bardziej żółty odcień może nadawać kamień nazębny.

Ruszające się zęby stałe

Ruszanie się zęba stałego może być wynikiem wielu czynników. Najczęstszą przyczyną jest uraz. Ruszający się ząb stały po urazie jest wskazaniem do wizyty u stomatologa. Czasami, w przypadku niewielkiej ruchomości zęba stałego, możliwe jest leczenie specjalistyczne i tzw. replantacja zęba. Zęby stałe osłabione są również w wyniku zabiegów wypełniających czy noszenia aparatu. Ruszanie się zęba stałego może być konsekwencją chorób przyzębia i kamienia nazębnego. Ruszający się ząb stały u dziecka to przede wszystkim wina urazów.

Aby zapobiec rozchwianiu zębów stałych, konieczne jest zachowanie właściwej higieny jamy ustnej. Ważna jest profilaktyka chorób zębów oraz przyzębia. W tym celu należy odbywać regularne wizyty u stomatologa, usuwać kamień nazębny. Czasem mimo doskonałej profilaktyki nie udaje się zapobiec ruszaniu się zęba. Konieczne jest wtedy właściwe leczenie stomatologiczne.

Aparat na zęby stałe

Aparaty na zęby stałe cieszą się wśród dorosłych osób ogromną popularnością. Nigdy bowiem nie jest za późno na korekcję wad zgryzu. Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań, a także zęby i kości są w dobrym stanie, nie ma obaw, by założyć aparat na zęby nawet w starszym wieku. Niewłaściwe ustawienie zębów stałych nie jest jedynie problemem natury estetycznej, lecz może stać się przyczyną ogromnego dyskomfortu i uszkodzenia zębów.

Wybór aparatów na zęby stałe jest ogromny. Aparaty ligaturowe, czyli klasyczne, mają zamki, łuki i ligatury. Są to aparaty widoczne, często podrażniają sąsiadujące tkanki, łatwo je uszkodzić. Wiążą się jednak z niższą ceną i wielokierunkowym działaniem. Średnio zakłada się je na zęby stałe na 2 lata. Alternatywą są nowoczesne systemy z zastosowaniem ruchomych aparatów nakładkowych. Warte uwagi są również aparaty lingwalne, czyli językowe, które w odróżnieniu od tradycyjnych aparatów nie są nakładane na przedniej powierzchni zębów, lecz na tylnej, od strony języka i podniebienia. Skuteczność leczenia jest ogromna, daje możliwość w szybszy i bardziej estetyczny sposób zredukować wadę zębów stałych. Jednak koszt jest zdecydowanie wyższy.

Polecamy: Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty

Data aktualizacji: 12.02.2019,
Opublikowano: 12.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej