Po co i z czego wykonywane są inhalacje na ból gardła?

Fot. kajakiki / Getty Images

Inhalacje na ból gardła są domowym sposobem nawilżania wysuszonej błony śluzowej oraz leczenia stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Inhalacje można wykonywać z różnych substancji, w przypadku bólu gardła najczęściej stosowana jest sól fizjologiczna.

Inhalacje na gardło i krtań były wykonywane od bardzo dawna. Aby je przeprowadzić, nie jest potrzebny specjalistyczny inhalator, jedynie miska, wrzątek, ręcznik i sól fizjologiczna czy też oleje eteryczne. Inhalacje są bardzo skuteczne, pomagają też pozbyć się zalegających wydzielin, leczeniu kataru oraz kaszlu.

Czym jest inhalacja?

Inhalacja to zabieg terapeutyczny, który polega na podaży leków w formie roztworów lub aeorozoli wraz z wdychanym powietrzem. W przypadku zwykłego przeziębienia, któremu towarzyszy ból gardła, krtani, niedrożność dróg oddechowych, katar czy też kaszel wystarczy wykonać tzw. parówkę z dodatkiem olejków eterycznych lub preparatów nawilżających i rozkurczających. Są to domowe inhalacje na gardło i dalsze odcinki dróg oddechowych. Polegają na tym, iż do garnka lub miski wlewana jest wrząca woda z dodatkiem leku, następnie osoba przeziębiona wdycha parujący roztwór. Zaleca się zarzucenie na głowę ręcznika, by zamknąć przestrzeń między drogami oddechowymi a parą wodną. Podczas inhalacji należy mieć zamknięte oczy i nie zbliżać twarzy zbyt blisko wody, gdyż można się oparzyć. Należy oddychać głęboko, wdychać powietrze nosem i wydychać ustami. Zazwyczaj taki zabieg trwa około 15 minut u dorosłych. Inhalacje na gardło dla dziecka powinny być wykonywane z użyciem odpowiednich nebulizatorów, gdyż istnieje ryzyko oparzenia przy zwykłej inhalacji. Parówkę, inhalację czy nebulizację zaleca się wykonywać 2–3 razy dziennie przez około tydzień. Natomiast w przypadku osób cierpiących na astmę lub ciężkie alergie, wymagające zastosowania specjalistycznych leków, zalecane jest korzystanie z nebulizatorów lub przenośnych inhalatorów.

Inhalacji nie należy wykonywać bezpośrednio po posiłku, gdyż mogą wystąpić torsje, jak również kiedy odczuwany jest głód. Palacze powinni powstrzymać się od palenia papierosów przynajmniej na pół godziny przed planowaną inhalacją i nie palić przez kolejne dwie.

Zobaczcie, jakie są metody inhalacji i kiedy warto je stosować:

Zobacz film: Metody inhalacji kiedy i jak długo je stosować? Źródło: 36,6

Przeciwwskazania do wykonywania inhalacji na gardło

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonywania domowych inhalacji oraz nebulizacji. Jednak zawsze zastosowanie inhalacji należy dostosować indywidualnie do pacjenta. Zastosowanie tego sposobu leczenia w czasie trwania wymienionych niektórych innych chorób, mogłoby nasilić dolegliwości, dlatego powinny być wykonywane po konsultacji z lekarzem. Nie każdy pacjent ponadto dobrze toleruje inhalacje.

Z czego robić inhalacje na gardło?

Inhalacje na ból gardła najczęściej wykonywane są z soli fizjologicznej, jak również z olejków eterycznych. W celu nawilżenia błony śluzowej stosuje się olejki na bazie eukaliptusa, rumianku, tymianku, lawendy oraz oregano. Wykazują one właściwości antybakteryjne. Do jednorazowej inhalacji stosuje się kilka kropel olejków. Najczęściej można je kupić w aptekach, sklepach zielarskich, na stronach internetowych czy w różnego rodzaju drogeriach. Dostępne są również specjalnie przeznaczone do inhalacji mieszanki ziołowe.

Sól fizjologiczna, inaczej roztwór chlorku sodu (NaCl), najczęściej stosowana jest w celu nawodnienia organizmu oraz uzupełnienia niedoborów elektrolitowych w formie kroplówek. Służy także do rozcieńczania innych leków. Jest łatwo dostępna i można ją kupić niemal w każdej aptece. Droga podaży może być zarówno dożylna, jak i wziewna. Wykorzystywana jest zarówno w leczeniu chorób dróg oddechowych, jak i w ich profilaktyce. Najczęściej stosuje się roztwór 0,9%. Sól fizjologiczna usuwa zalegające wydzieliny, oczyszcza i nawilża drogi oddechowe oraz wspomaga leczenie takich dolegliwości jak: kaszel, katar, zapalenie gardła i krtani, astma oskrzelowa czy też zapalenie oskrzeli. Hipertoniczna sól fizjologiczna ze względu na swoje właściwości rozrzedza zalegające wydzieliny, dzięki czemu ich ewakuacja jest znacznie łatwiejsza. Inhalacje z soli fizjologicznej są niedrogą i bezpieczną metodą leczenia. Można ją również stosować u niemowląt. Mimo że jest stosowana powszechnie, przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem, który dokładnie określi dawkę i częstotliwość stosowania.

Data aktualizacji: 10.04.2019,
Opublikowano: 10.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Kaszel u dziecka – jak leczyć?

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Chcesz zadbać o zdrowie i komfort gardła dziecka? Sprawdź, co może je wspomóc

Zdrowe gardło zapewnia wysoki komfort życia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dbanie o nie może być jednak szczególnie uporczywe w okresach, gdy pogoda jest bardzo zmienna, zwłaszcza wiosną i jesienią. Dochodzi wtedy m.in. do licznych wahań temperatur i wilgotności powietrza, co wystawia organizm na próbę. Sprawdź, jak w tym wszystkim zadbać o zdrowe gardło u dziecka, wspomagając tym samym jego siły do codziennych zabaw i poznawania świata.

Czytaj więcej
Co to jest uchyłek Zenkera? Przyczyny, objawy i leczenie

Uchyłek Zenkera to uwypuklenie dolnej ściany gardła i przełyku, które utrudnia przełykanie. Osoba, u której się pojawił, czuje ucisk w gardle, nieprzyjemny zapach z ust oraz cofanie się treści pokarmowej. Leczenie uchyłku Zenkera polega na jego chirurgicznym usunięciu.

Czytaj więcej
Jak leczyć pierwsze objawy bólu gardła? 

Ból gardła to jeden z objawów grypy i przeziębienia. U osób dorosłych pojawia się zazwyczaj 2-3 razy w roku, u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym dużo częściej, nawet co 2-3 miesiące. W zależności od przyczyny i stopnia nasilenia można stosować metody domowe na drapanie w gardle, zażywać leki dostępne bez recepty lub przyjmować preparaty, przepisane przez lekarza. Jakie są przyczyny dolegliwości? Co zrobić, żeby gardło nie bolało?

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Jednostronny ból gardła – jakie mogą być jego przyczyny?

Jednostronny ból gardła spowodowany może być problemami w obrębie ucha, zatok czy jamy ustnej. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu chrypka, powiększenie węzłów chłonnych i trudność w przełykaniu, może stanowić o chorobie nowotworowej.

Czytaj więcej