„Po Amputacji”. Ruszył nowy program wsparcia dla osób po utracie kończyn

ER Productions Limited/getty images

Celem programu jest kompleksowe wsparcie osób, które są po amputacji kończyn. Zarówno w procesie odzyskania sprawności, a także umożliwienie dofinansowania zakupu protezy.

Nowy program wsparcia dla osób po amputacji kończyn

Program, który ruszył we Wrocławiu adresowany jest do osób, które pozbawione są kończyny w wyniku uwarunkowań genetycznych oraz osób po amputacji. Program obejmuje kompleksowe wsparcie. Podopieczni programu mogą liczyć na opiekę psychologów, protetyków, rehabilitantów. Pacjenci z amputowaną kończyną zyskują dzięki temu szansę na powrót do zdrowia oraz samodzielność w codziennym życiu.

Wszechstronne wsparcie

Uczestnicy programu mogą liczyć nie tylko na pomoc terapeutyczno-rehabilitacyjną, ale także organizacyjną, w tym przy pozyskiwaniu środków na protezę kończyn. Fundacja Moc Pomocy, która zaangażowała się w program „Po Amputacji” wesprze finansowo beneficjentów programu w zakupie protez.

Oprócz tego pacjenci mogą odbyć bezpłatne konsultacje prawne dot. spraw pracowniczych, ZUS czy orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w południowo-zachodniej Polsce.

– Cały program „Po Amputacji” został opracowany na podstawie wieloletnich doświadczeń naszych specjalistów. Podopieczny, który przystępuje do programu, od samego początku prowadzony jest przez nas krok po kroku. Otrzymuje indywidualny plan działania, obejmujący dokładne instruktaże ćwiczeń pod okiem naszych fizjoterapeutów oraz zalecenia niezbędne do sprawnego powrotu do zdrowia. Wszystko dopasowane do jego indywidualnych potrzeb, stanu zdrowia oraz możliwości fizycznych. W kontekście dochodzenia do pełnej sprawności czas od przystąpienia do programu do pierwszych samodzielnych kroków w protezie staje się w efekcie znacznie krótszy – zaznacza Bartosz Kaczmarek, właściciel Rehacompleks, manager rehabilitacji w programie „Po Amputacji”.

Jak dołączyć do programu?

Dołączenie do programu możliwe jest poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej poamputacji.pl i oczekiwanie na kontakt ze strony managera rehabilitacji. Dokonuje on kwalifikacji do programu oraz wstępnie ocenia potrzeby pacjenta.

Zobacz film: Brak nogi nie stanowi dla niego żadnej przeszkody. Zakochany w futbolu Brazylijczyk tuż po amputacji wrócił na plażę, by grać z kolegami w piłkę.

źródło: Ruptly

Data aktualizacji: 25.05.2020,
Opublikowano: 25.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Kość udowa – budowa, złamania, leczenie i rehabilitacja

Kość udowa (łac. femur) to największa i najdłuższa kość organizmu człowieka. Stanowi jeden z elementów konstrukcyjnych kończyny dolnej i przenosi olbrzymie obciążenia – zarówno statyczne, jak i dynamiczne. Do jej uszkodzeń dochodzi najczęściej w obrębie tzw. szyjki.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na kręgozmyk lędźwiowy – jak wygląda rehabilitacja, przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgozmyk są niezbędne w przywracaniu prawidłowej mechaniki kręgosłupa i eliminacji dokuczliwych objawów bólowych. Ich głównym celem jest repozycja przesuniętych kręgów oraz poprawa kondycji powięzi przykręgosłupowej. Ćwiczenia należy wykonywać tylko na zlecenie lekarza.

Czytaj więcej
Pole magnetyczne w rehabilitacji – kiedy wykonuje się tego rodzaju zabiegi? Jak pole magnetyczne wpływa na organizm?

Pole magnetyczne jest szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w rehabilitacji. Zabiegi z jego użyciem przyspieszają gojenie się ran, a także łagodzą stan zapalny i ból skupiony np. w obrębie układu kostnego. Jak działa pole magnetyczne?

Czytaj więcej
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?

Ścieżka Kneippa to leczniczy spacer w wodzie o zmiennej temperaturze. Istnieje wiele wskazań do stosowania tej bardzo bezpiecznej i skutecznej metody. Pomocna jest m.in. w przypadku zaburzeń krążenia dolnych kończyn, migrenowych bólów głowy, problemów z przemianą materii i przy obniżonej odporności.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Zespół “trzaskającego” biodra – metody leczenia, sposoby łagodzące dolegliwości

Zespół „trzaskającego” biodra to grupa dokuczliwych objawów, charakteryzujących się słyszalnym tarciem oraz odczuwalnym przeskakiwaniem tkanek w okolicy krętarza większego, wywołujących ból. Schorzenie, poddawane metodom zachowawczym, czyli ćwiczeniom i rehabilitacji, zwykle ustępuje.

Czytaj więcej