Płyn mózgowo-rdzeniowy – funkcje, skład, badanie i jego interpretacja

Fot: SetsukoN / gettyimages.com

Płyn mózgowo-rdzeniowy to produkowana w komorach bocznych mózgu ciecz tworząca środowisko, w którym znajduje się mózg. Jego funkcją jest ochrona tkanki mózgowej i oczyszczanie jamy czaszki z produktów przemiany materii. Badanie jego składu pomaga w diagnostyce wielu chorób.

Płyn mózgowo-rdzeniowy (PMR) to przesącz osocza krwi przepływającej przez sploty naczyniowe komór bocznych mózgu. Dzięki niemu delikatna struktura mózgu jest dobrze chroniona. Nakłucie lędźwiowe pozwala na uzyskanie próbek płynu, które mają często duże znaczenie w diagnostyce schorzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Funkcje płynu mózgowo-rdzeniowego

Płyn mózgowo-rdzeniowy powstaje we wnętrzu mózgu (w układzie komorowym) i przepływa do przestrzeni pomiędzy oponami miękką i pajęczą. Wypełniając ją, otacza mózg i sprawia, że jest on zawieszony w cieczy. Dzięki temu powstaje „poduszka wodna”, która chroni tkankę nerwową przed skutkami gwałtownych ruchów i niewielkich urazów głowy.

Przemieszczenie mózgu względem czaszki (będące efektem bezwładności) jest skutecznie spowalniane i amortyzowane. Ważną rolą PMR jest ochrona tkanki nerwowej przed uszkodzeniami wynikającymi z jej własnego ciężaru. Ludzki mózg waży średnio ok. 1400 g. Gdyby całą swą wagą opierał się o podstawę czaszki, doszłoby do niedokrwienia i martwicy jego dolnych partii. Wypór, który (zgodnie z prawem Archimedesa) powstaje dzięki płynowi mózgowo-rdzeniowemu, sprawia, że struktury mózgu pływają w niemal nieważkim stanie i nie są narażone na ucisk.

Jak działa mózg? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło; 36,6.

W ciągu doby płyn mózgowo-rdzeniowy jest stopniowo, kilkakrotnie wymieniany – ilość produkowanej cieczy przekracza 3–4 razy ilość znajdującą się jednorazowo w jamie czaszki i kanale kręgowym. Dzięki szybkiemu przepływowi środowisko fizyko-chemiczne tkanki mózgowej jest stałe pod względem odczynu, składu elektrolitowego, zawartości białek itp.

Jednocześnie opływająca korę mózgową ciecz wypłukuje (często toksyczne) produkty przemiany materii. Płyn mózgowo-rdzeniowy wraz z tymi substancjami jest wchłaniany z powrotem do krwi żylnej (głównie w obrębie ziarnistości pajęczynówki). Przestrzeń wypełniona PMR jest też swego rodzaju strefą buforową. Zmiana objętości tej cieczy może kompensować np. chwilowo zwiększone przekrwienie struktur ośrodkowego układu nerwowego albo ich niewielki obrzęk. Gdyby mózg całkowicie wypełniał sztywną czaszkę, każda taka zmiana mogłaby powodować silny ucisk na tkankę nerwową i wystąpienie niebezpiecznych dla życia objawów.

Skład płynu mózgowo-rdzeniowego

Płyn mózgowo-rdzeniowy powstaje w splotach naczyniowych komór bocznych mózgu jako przesącz osocza krwi. Składy tych dwóch płynów są jednak różne. PMR jest bezbarwny i przezroczysty. Poza jonami sodowymi i chlorkowymi zawiera bardzo mało innych elektrolitów typowych dla krwi i płynu międzykomórkowego. Znajdują się w nim pojedyncze monocyty i limfocyty, zawartość białka jest o wiele mniejsza niż w surowicy krwi, a stężenie glukozy – o 1/3 niższe. Białka obecne w PMR to w 2/3 albuminy, a w 1/3 – globuliny.

Co wiesz o mózgu?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Badanie płynu mózgowo rdzeniowego i jego wyniki

Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego jest bardzo cennym elementem diagnostyki chorób mózgu i opon, często powodujących charakterystyczne zmiany składu tej cieczy. Mogą mieć one charakter:

  • ilościowy – zwiększenie się lub zmniejszenie koncentracji niektórych fizjologicznych elementów lub zmiana proporcji pomiędzy nimi,
  • jakościowy – gdy w próbce PMR pojawiają się inne elementy – np. erytrocyty, niektóre komórki układu odpornościowego, komórki nowotworowe, nietypowe białka, w przypadku infekcji – bakterie.

Wykonanie pełnej diagnostyki biochemicznej, cytologicznej i immunologicznej PMR pozwala na rozpoznanie m.in. następujących poważnych schorzeń:

  • aktywny lub przebyty krwotok podpajęczynówkowy,
  • nowotwory,

Pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego do badania

Podstawową metodą pobrania płynu mózgowo-rdzeniowego do badania jest nakłucie lędźwiowe (punkcja lędźwiowa). Zabiegu dokonuje się w pozycji leżącej na boku lub siedzącej, wprowadzając igłę do przestrzeni podpajęczynówkowej w niższym odcinku lędźwiowym kanału kręgowego. Pobrane próbki PMR są wstępnie oceniane makroskopowo pod względem konsystencji, barwy, przejrzystości, zawartości krwi lub ropy, a następnie trafiają do laboratorium analitycznego.

Punkcja lędźwiowa jest przeciwwskazana u osób z podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym (może wtedy doprowadzić do groźnych powikłań, z zatrzymaniem oddechu i krążenia włącznie), z infekcjami skóry w okolicy lędźwiowej oraz z wadami rozwojowymi lub rozległym zwyrodnieniem kręgosłupa w tym odcinku.

Zobacz nasz film i dowiedz się wszystkiego o układzie nerwowym

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 10.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej