Planujesz ciąże po 30 roku życia? Masz większą szansę na bliźniaki!

Fot: Jill Lehmann Photography / gettyimages.com

Od wielu lat pojawiają się badania i doniesienia, które informują nas o tym, że wraz z wiekiem kobiety szansa na ciążę bliźniaczą u niej rośnie. Obecnie naukowcy wskazują kilka przyczyn tego stanu. Kilka dni temu australijscy uczeni opublikowali kolejne badania udowadniające to twierdzenie. 

O jakich badaniach mowa?

Za pomocą symulacji byliśmy w stanie wykazać, że w populacjach naszych przodków ewolucja sprzyjała scenariuszowi, w którym uwalniane są dwa jajeczka, ale rodzi się tylko jedno dziecko, co sugeruje, że bliźniacze porody są produktem ubocznym selekcji ze względu na płodność, a nie sposób na zwiększenie wydajności reprodukcyjnej.

- tłumaczy Profesor Joseph Tomkins z Uniwersytetu Zachodniej Australii, współautor badań

Przeprowadzając symulacje, w których profesor użył modeli matematycznych okazało się, że w większości przypadków wraz z kolejnym cyklem owulacyjnym wzrasta szansa na uwolnienie się dwóch jajeczek. Dzięki temu dowiedziono, że prawdopodobnie większość kobiet wypuszcza dwa jajeczka podczas każdego cyklu tuż pod koniec swojego życia reprodukcyjnego. Mimo takiego mechanizmu tylko u niewielkiej części kobiet obserwuje się ciąże bliźniaczą.

Badania te dostarczają nam ważnych informacji na temat tego, jak nasza ewolucyjna przeszłość wciąż wpływa na nasze współczesne życie, a liczba ciąż bliźniaczych wzrasta, gdy kobiety coraz bardziej opóźniają rodzenie dzieci

- powiedział profesor Tomkins.

Czytaj również: Objawy i przyczyny ciąży bliźniaczej. Jakie jest prawdopodobieństwo, że urodzą się bliźniaki?

Jakie inne przyczyny ciąży mnogiej wyróżnia się?

Rzeczywiście, badania potwierdzają, że w późnym wieku reprodukcyjnym szansa na urodzenie bliźniąt jest większa. Mówimy tutaj o kobietach, które mają 35 lat lub więcej. 

– mówi dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog.

Obecnie obserwowana jest zmiana stylu życia kobiet, przez co często decyzja o pierwszej ciąży jest opóźniana. W związku z tym można założyć, że wielopłodowe ciąże spotyka się częściej niż kilkadziesiąt lat wcześniej. Dodatkowym czynnikiem, który zwiększa liczbę bliźniaczych ciąż jest fakt, że matki zachodzące w ciążę w późniejszym wieku często należały do grupy kobiet zmagających się z problemem niepłodności, poddających się hormonalnej terapii, która stymulowała owulację lub decydujących się na zapłodnienie in vitro. Szansa na ciążę mnogą wzrasta również po odstawieniu tabletek hormonalnych, dochodzi wtedy do tzn. „hiperowulacji”. Ponadto istnieją też badania, które mówią o tym, że za bliźniacze ciąże odpowiedzialne są geny, w szczególności ze strony matki.

Zobacz film: Czy można się starać o dziecko w czasie pandemii?

źródło: 36,6

Data aktualizacji: 15.05.2020,
Opublikowano: 15.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej