Plamka ślepa i żółta – budowa i wpływ na widzenie

Fot. Image Source / Getty Images

Plamka ślepa to określenie miejsca w oku, w którym ze zbiegających się włókien nerwowych tworzy się nerw wzrokowy. Plamka żółta to inny obszar siatkówki. Przetwarza ona obraz obiektów, na których ogniskuje się wzrok człowieka.

Plamka ślepa to inaczej tarcza nerwu wzrokowego – brak w jej obrębie receptorów światła, w związku z czym nie odbiera ona impulsów wzrokowych. W odróżnieniu od niej plamka żółta jest miejscem, gdzie wzrok uzyskuje największą rozdzielczość i gdzie rozpoznawane są barwy.

Budowa siatkówki oka

Siatkówka oka to (w pewnym uproszczeniu) błona pokrywająca od wewnątrz ścianę tylnej części gałki ocznej. Jej główną funkcją jest przetwarzanie fal elektromagnetycznych w paśmie widzialnym (czyli światła) na impulsy elektryczne przewodzone przez drogi nerwowe do mózgu. Tam zaś tworzą się wyobrażenia przedmiotów, na które człowiek spogląda. W obrębie siatkówki znajdują się receptory światła – czopki i pręciki. Pierwsze z nich zlokalizowane są w plamce żółtej, drugie – poza nią, na większości siatkówki, z wyjątkiem jej przedniej części (to jej tzw. część ślepa) oraz tarczy nerwu wzrokowego, czyli plamki ślepej.

Czym jest plamka ślepa?

Plamka ślepa to miejsce na siatkówce, które inaczej określa się jako tarczę nerwu wzrokowego. Pierwsze określenie dotyczy fizjologicznych własności tego miejsca, drugie – anatomicznych. Plamka nazywana jest ślepą, ponieważ w jej obrębie nie ma ani czopków, ani pręcików, więc impulsy światła nie są przetwarzane.

Anatomicznie tarcza nerwu wzrokowego jest bardzo ważnym miejscem. To tu zbiegają się włókna nerwowe prowadzące od wszystkich receptorów siatkówki. Łącząc się, tworzą nerw wzrokowy. To właśnie w obrębie plamki ślepej opuszcza on wnętrze oka. Przez tkanki oczodołu (kierując się w stronę nosową) trafia do kanału wzrokowego w kości klinowej i do mózgoczaszki. Skupienie włókien nie pozwala na obecność receptorów, w związku z czym rzutujące się w to miejsce obrazy nie są w żaden sposób przetwarzane i przekazywane do mózgu.

Zobacz także: Jak najskuteczniej leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

Plamka żółta i jej budowa

Plamka żółta to niewielkie miejsce na siatkówce, które swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej barwie – wynikającej ze skupienia w tym obszarze dużej ilości barwnika. Znajduje się na siatkówce dokładnie w osi optycznej wzroku. Są w niej przetwarzane obrazy obiektów, które znajdują się w centrum pola widzenia człowieka – twarz rozmówcy, czytany tekst, obserwowany obszar monitora lub telewizora, daleki przedmiot na horyzoncie czy numer nadjeżdżającego autobusu. Odwzorowanie tych obiektów odbywa się z wielką precyzją i rozdzielczością. Obraz jest bowiem odbierany przez ogromną ilość czopków. Ich trzy rodzaje reagują na barwy niebieską, zieloną i czerwoną, co pozwala na uzyskiwanie widzenia barwnego.

Zaburzenia działania plamki żółtej (o jakimkolwiek podłożu) powodują powstanie tzw. mroczka centralnego, znaczne obniżenie sprawności wzroku i niezdolność do wykonywania precyzyjnych czynności.

Jak zbudowane jest oko? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

Dlaczego człowiek na co dzień nie widzi, że ma plamkę ślepą?

Plamka ślepa nie pełni żadnej użytecznej funkcji – jest to miejsce, gdzie nie powstaje obraz. Logika podpowiada, że każda osoba powinna dostrzegać miejsce, w którym występuje ubytek obserwowanego obrazu. Ze względu na lokalizację tarczy nerwu wzrokowego miejsce to powinno być widoczne nieco w bok od osi spojrzenia. Nie dzieje się tak jednak z dwóch powodów. Pierwszym jest fakt, że człowiek patrzy zazwyczaj obuocznie. Brak obrazu z plamki ślepej jest kompensowany przez drugie oko dzięki nakładaniu obu obrazów w mózgu. Przy patrzeniu jednym okiem działa inny mechanizm. Mózg, na podstawie swoich doświadczeń i zapamiętanych chwilę wcześniej innych obrazów danego obiektu, „dopowiada sobie”, co powinno znajdować się w „ślepym” miejscu. Dzięki temu człowiek nie ma subiektywnego wrażenia, że obraz jest niepełny.

Test na obecność plamki ślepej

Test na obecność plamki ślepej jest bardzo prosty i może być przeprowadzony samodzielnie przez niemal każdą osobę. Do badania wykorzystuje się biały wzorzec – kartkę, na której w pewnej odległości (kilku centymetrów) umieszcza się krzyżyk i czarną, dużą kropkę. Takie szablony można znaleźć w internecie i albo je wydrukować, albo skorzystać z obrazu wyświetlanego na ekranie. Istotą badania jest taka manipulacja szablonem, by kropka rzutowała się na tarczę nerwu wzrokowego, co spowoduje, że przestanie być widoczna.

Test potwierdzający istnienie plamki ślepej wykonuje się następująco: szablon ustawia się w odległości 20–25 cm od oka – tak, by krzyżyk znajdował się bezpośrednio przed okiem, a czarna kropka z boku, od strony skroniowej. Osoba badana koncentruje wzrok na krzyżyku, a szablon powoli przybliża się do oka. W pewnej odległości (zwykle ok. 15 cm) czarna kropka znika – widoczny jest tylko krzyżyk na białej kartce. Należy pamiętać, że test ten służy jedynie zademonstrowaniu istnienia plamki ślepej, nie ma on natomiast znaczenia w diagnostyce klinicznej.

Bibliografia:

1. F. Czerwiński, A. Krechowiecki, Zarys anatomii człowieka, Warszawa 2018.

2. H. M. Niżankowska, Podstawy okulistyki, Wrocław 2000.

Data aktualizacji: 09.04.2019,
Opublikowano: 09.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej